27 Özel Restoran Sektörü İstatistikleri ve Trendleri

Tüketiciler seçenekler, kalite ve hizmet konusunda daha bilinçli hale geldikçe, tüm segmentlerdeki özel restoranlar, özel olmayan emsallerine yükseldi. Özel Gıdalar Derneği’ne göre, özel gıdaların toplam birim satışları %13,1 arttı. Özel gıda satışlarının tahmini %78’i perakendedir ve bu sektördeki büyümeyi gıda hizmeti sektörlerinden daha güçlü kılmaktadır. Starbucks, Krispy Kreme, Dunkin ‘Brands ve Cinnabon ve Auntie Anne’s dahil Focus Brands dahil olmak üzere birçok büyük marka bu alanda faaliyet göstermektedir.

Özel restoran endüstrisinden önemli istatistikler

# 1 ABD özel restoran endüstrisi yaklaşık 60.000 işletmeyi içermektedir. Buna tek lokasyonlu işletmeler ve çok lokasyonlu şirketlerin bayilikleri veya şubeleri dahildir. (Dun ve Bradstreet)

# 2. Amerika Birleşik Devletleri’nde, özel restoranların yıllık toplam geliri yaklaşık 31 milyar dolardır. Karşılaştırıldığında, özel restoranların ayrı olduğu dünya çapındaki yemek hizmeti endüstrisi, yılda ortalama 3 milyar dolar. (Dun ve Bradstreet)

Starbucks Özel Restoran Sektörü İstatistikleri

# 3. Özel restoran endüstrisindeki talep, üç ana bileşen tarafından yönlendirilir: demografi, hane gelir seviyeleri ve tüketici tercihleri. (Dun ve Bradstreet)

# 4. Bu sektördeki karlılık, yüksek verimliliğe sahip işletme uygulamalarıyla desteklenen yüksek hacimli satışlara bağlıdır. Bu nedenle, büyük şirketler, maliyet marjlarını iyileştirmek için büyüklüklerinden yararlanabildikleri için, küçük, tek lokasyonlu işletmelere göre bir avantaja sahip olma eğilimindedir. (Dun ve Bradstreet)

# 5. ABD özel restoran endüstrisindeki en büyük 50 şirket, her yıl kazandığınız toplam gelirin yaklaşık %45’ini oluşturuyor. (Dun ve Bradstreet)

# 6. 2016’da perakende gıda satışları %2,3 büyürken, özel gıda sektörü %13,1 büyüdü. (İhtisas gıda endüstrisi)

# 7. Özel gıda endüstrisi için dolar satışları, 2017 yılında ilk kez 127 milyar dolara ulaştı ve 2014-2016’ya göre toplam satışlarda %15’lik bir artışı temsil ediyor. (İhtisas gıda endüstrisi)

# 8. Fiziksel lokasyona özel restoran sektöründe büyüme yavaşlasa da, online ürün alımları artıyor. 2016 yılında perakende ve gıda hizmeti mağazalarındaki büyüme, bir önceki yıla göre %9,1’e kıyasla %5,5 olmuştur. (İhtisas gıda endüstrisi)

# 9. Sektördeki satışların %78’i perakende düzeyinde yapılmaktadır. Toplam pazarın %11’i uzman perakendecilere aittir. (İhtisas gıda endüstrisi)

# 10. Bu sektördeki özel içecekler diğer kategorilerden daha hızlı büyüyor. İçecekler, 2016 yılında toplam endüstri alanının yaklaşık %18’ini oluşturan 10,5 milyar doları tek başına oluşturdu. (İhtisas gıda endüstrisi)

Krispy Kreme Özel Restoran Sektörü İstatistikleri

# 11. Özel gıdalar endüstrisindeki atıştırmalık segmenti, toplam pazarın %28’ini oluşturmaktadır. 13 ana özel atıştırmalık kategorisi vardır ve bunların yaklaşık yarısı %20’den fazla büyüme oranları yaşamıştır. Et aperatifleri en yüksek büyüme seviyelerini yaşadı ve satışların 16,3 milyar dolara ulaşmasına yardımcı oldu. (İhtisas gıda endüstrisi)

# 12. Özel restoran endüstrisindeki üreticiler için net kar, on yıl öncesine kıyasla daha yüksek üretim, malzeme tedariki ve sertifikasyon maliyetlerine rağmen %18 arttı. (İhtisas gıda endüstrisi)

# 13. Özel restoran endüstrisindeki distribütörlerin %70’i gelecek yıl toplam ürün sayısını artırmayı planlıyor. (İhtisas gıda endüstrisi)

# 14. Kahvenin 2015 yılında ABD ekonomisi üzerindeki etkisi, ulusal GSYİH’nın yaklaşık %1.6’sı olan 225 milyar dolardı. Tüketiciler 2015 yılında ABD merkezli kahve dükkanlarına yaklaşık 20 milyar dolar harcadı. (SCA News)

#onbeş. Bir tüketici anketinde, katılımcıların %94’ü düzenli olarak kafeleri ziyaret ettiğini söylüyor. Ev yapımı kahve ve özel unlu mamuller ile bir kahve içeceği satın almak için mağazaları ziyaret ederler. (SCA Haberleri)

#on altı. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan toplam özel kahve dükkanı sayısının 31.000’den fazla olduğuna inanılıyor. (SCA Haberleri)

# 17. Özel restoran endüstrisinin %25’i mağazası olan işletmeleri içerir. Tek bir toplulukta yer alan markalar da dahil olmak üzere bu alandaki 4 işletmeden 3’ünün birden fazla mağazası var. (SCA Haberleri)

# 18. Özel restoran endüstrisindeki mağazaların yaklaşık yarısı, gelecek yıllarda aynı sayıda lokasyonu korumayı planladıklarını söylüyor. Şirketlerin %45’i yakın gelecekte en az bir yeni yer açmayı planladıklarını söylüyor. (SCA Haberleri)

# 19. Özel kahve dükkanlarının yalnızca %1’i iş ayak izlerini küçültmeyi veya iflas başvurusunda bulunmayı veya tamamen kapatmayı planladıklarını söylüyor. (SCA Haberleri)

# 20. Starbucks veya Dunkin ‘Brands gibi bu sektördeki belirli markaların büyüklüğüne rağmen, tek bir şirketin ulusal veya küresel ölçekte toplam sektör payının %5’inden fazlasını oluşturması beklenmemektedir. (IBIS Dünyası)

# 21. Amerika Birleşik Devletleri’nde şu anda özel restoran endüstrisinde 130.000’den fazla kişi istihdam edilmektedir. Yıllık büyüme oranlarının 2012-2017 yılları arasında yaşanan yıllık %2,5 büyüme oranına benzer olması bekleniyor. (IBIS World)

# 22. Amerika Birleşik Devletleri’nde özel restoranların varlığına rağmen, çoğu tüketici tercih ettikleri özel yiyecekleri geleneksel bir mağazada satın alır. (İstatist)

# 23. İçecekler dışında ABD’de özel gıda satışlarında en büyük kategori peynir ve peynir alternatifleridir. Tüketiciler 2015 yılında toplam piyasa değeri 120 milyar doları aşan 4,3 milyar dolardan fazla ürün satın aldı. (İstatist)

# 24. Sektör için temel satın alma faktörleri arasında yüksek kaliteli malzemeler, denenecek yeni ürünler, heyecan verici ürünler için yeni lezzetler ve yeni bir şeyler denemek için kişisel bir istek yer alıyor. (İstatist)

# 25. Bugün bu sektörde en yüksek işletme marjına sahip dört küçük sermayeli kuruluş, Papa Murphy’s, Falnigan’s Enterprises, Potbelly Corporation ve Shake Shack’tir. (Benzinga)

# 26. Özel restoran endüstrisinde en yüksek varlık getirisine sahip dört kuruluş Panera Bread, Papa John’s, Starbucks ve Flanigan’s. Panera’nın ROA’sı, ROA’sı %7,5 olan Starbucks’a kıyasla %15,9’du. (Benzinga)

Özel Restoran Sektörü Trendleri ve Analizi

Özel restoran endüstrisi, perakende gıda endüstrisine kıyasla biraz küçük olsa da, etkileyici büyüme seviyeleri bulunabilir. Y kuşağı özel mağazaları tercih eder ve bir yeri ziyaret ederken neredeyse her zaman en az bir özel ürün satın alır. Diğer nesiller de benzer zevkler ve tercihlerle bu sektöre sık sık gidiyor, bu da büyümenin devam edeceği anlamına geliyor.

Bu sektöre yönelik tek tehdit, özel gıdalar için çevrimiçi alanın genişlemesidir. Tüketiciler tercih ettikleri özel ürünleri kendi başlarına satın alarak yerel işletmeleri atlayabilirlerse, bu endüstrinin tam büyüme potansiyelinden yararlanılamayabilir.

Ayrıca özel marketler ve diğer doğal gıda satış noktalarından kaynaklanan büyüyen bir tehdit var. Normal süpermarketler bile yerel uzmanlık trendlerine uyum sağlar. Bu, boyutuna bakılmaksızın her markanın başarısının, ne kadar iyi yenilik yaptıklarına ve müşteri tabanlarına sunulabilecek ürün çeşitliliğine bağlı olacağı anlamına gelir.