23 Konteyner Kiralama Sektörünün İstatistikleri ve Trendleri

Konteyner kiralama sektörünün canlılığı, küresel ekonominin sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Endüstrinin en büyük kayıplarından bazıları, Büyük Durgunluğun zirvesinde, 2007-09’da meydana geldi. 2010’dan bu yana endüstri, deniz taşımacılığındaki artışla birlikte bazı kazanımlar elde etti, ancak hala karşılaşılması gereken çeşitli zorluklar var.

Küresel konteyner kiralama pazarı, pazarın %85’ini kontrol eden beş büyük oyuncudan oluşmaktadır. Pazara giren daha küçük şirketler, rekabet baskısı altındadır ve bu, bu sektörü birçokları için değişken bir sektör haline getirmektedir.

Konteyner Kiralama Sektöründen İlginç İstatistikler

# 1. 2016 yılında, yeni ve kullanılmış konteyner fiyatları, 20 fit eşdeğeri başına 1.450 $ ile rekor düşük seviyelere düştü. 2015 yılında ortalama fiyat, bir önceki yıla göre %15 daha az olan 1.750 dolardı. (JOC)

# 2. 2019’a kadar yıllık %3,5’lik bir büyüme öngörülmektedir, ancak yine de son 15 yılda yaşanan büyüme trendlerinin dışında kalacaktır. (JOC)

# 3. Derin su pazarları için bir konteynerin raf ömrü 12 ile 15 yıl arasındadır. Bu faydalı ömürden sonra konteyner statik depolama için satılmaktadır. Statik saklama kaplarının fiyatı 700$’a kadar düşebilmektedir. (World Leasing Yearbook)

# 4. 2015 yılında dünyanın en büyük konteyner kiralama şirketi Seaco’dur. %15 pazar payına sahiptirler ve şu anda yaklaşık 1,3 milyon adet kiralıktır. (Seaco Küresel)

# 5. Aralık 2015 itibariyle Seaco’nun yaklaşık 2,3 milyon TEU’luk, 3,6 milyon CEU’luk bir konteyner filosu ve 5,5 milyar dolarlık bir NBV’si vardı. (Seaco Küresel)

# 6. Konteyner kiralama endüstrisinin, küresel bir perspektiften, 2022’ye kadar %16.12’lik bir CAGR’de büyümesi bekleniyor (Araştırma ve Pazarlar).

# 7. Konteyner kiralama sektörü iyi kurulmuş. Bu sektör için en iyi 5 hizmet sağlayıcı şu anda dünya genelinde toplam %85 pazar payına sahiptir. Bu, daha küçük şirketlere pazarın kalan %15’inde bir niş kazanma fırsatı veriyor. (Araştırma ve Piyasalar)

# 8. Yoğun kullanım ortamlarında bir konteynerin ortalama raf ömrü 7 yıl kadar düşük olabilir. (Araştırma ve Piyasalar)

# 9. Konteyner kiralama sektöründe, kullanım ömrünü tamamlamış bir konteynerin elden çıkarılmasından kiraya veren sorumludur. Elden çıkarma fiyatı dalgalanır ve kiraya verenin gelirini etkiler, bu da endüstrinin tamamı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olma eğilimindedir. (Araştırma ve Piyasalar)

# 10. Konteyner kiralama sektöründe üç seçenek mevcuttur. Tek seferlik konteynırların birkaç girintisi vardır, teslimat sırasında garanti süresi boyunca rüzgar ve su geçirmez olmaları garanti edilir ve depolama için uygundur. CWO konteynerleri daha fazla hasara sahiptir, ancak yine de okyanus gemisi nakliyesi için CSC sertifikalı olabilirler. WWT konteynerleri biraz ağır kaldırmaya ihtiyaç duyar, ancak yine de depolama için iyi bir seçenektir. (Demiryolu Danışmanlığı)

# 11. Şu anda dünya çapında dolaşımda tahminen 17 milyon nakliye konteyneri var. Toplamda, konteynerler yılda yaklaşık 200 milyon sefer yapıyor (Billie Box)

# 12. Bugün leasing sektöründeki herkesin kullandığı modern metal nakliye konteynerlerinin yaklaşık %97’si Çin’de üretiliyor. (Liman teknolojisi)

# 13. Her yıl yaklaşık 10.000 nakliye konteyneri denizde kayboluyor. Bu, her saat kabaca bir konteynerin kaybolmasına eşittir. (Billie’nin kutusu)

# 14. Uluslararası hareket eden kargoların %95’i kargo gemisi tarafından yapılır. Uçaklarla yapılan nakliyeye kıyasla kargo gemisiyle yüksek hacimli sevkıyat yeteneği, tüketiciler için maliyetlerin rekabetçi kalmasına yardımcı olur. (Liman teknolojisi)

#onbeş. Şanghay limanı genellikle dünyanın en işlek limanı olarak kabul edilir. Ortalama bir yıl boyunca, liman çalışanları 30 milyondan fazla TEU konteyneri işleyebilir. (Liman teknolojisi)

#on altı. Konteyner kiralama endüstrisi tarafından kullanılan standart bir TEU konteyneri, yaklaşık 3.500 ayakkabı kutusunu alacak kadar büyüktür. 40 fit küp olarak inşa edilen konteynerler, bu miktarın iki katından fazlasını tutabilir. (Liman teknolojisi)

# 17. Şu anda aktif olan veya kullanımda olan tüm nakliye konteynırları uçtan uca yerleştirilseydi, dünyayı iki kez dolaşabilirlerdi. (Liman teknolojisi)

# 18. CSCL Globe, 2014 yılında dünyanın en büyük konteyner gemisi olarak listelenmiştir. Çin’e ait bir konteyner hattına ait olan gemi, 19.100 TEU’ya eşdeğer konteyner tutabilir. (Billie’nin kutusu)

# 19. Leasing sektörünün kullandığı standart bir konteyner, darası 2,2 ton olmak üzere maksimum 30 ton brüt ağırlık taşıyabilir. 40 fitlik kovaların maksimum brüt ağırlığı 32,5 ton ve darası 3,8 tondur. (Billie’nin kutusu)

# 20. Felixstow, İngiltere’nin en büyük limanı olarak derecelendirilmiştir. İngiltere’de dağıtıma yönelik konteyner trafiğinin %40’ından fazlasını yönetiyor. (Billie’nin kutusu)

# 21. Kapları geri dönüştürmenin birkaç yolu vardır. Bazıları yüzme havuzlarına dönüştürülmüştür. Acil durumlarda klinik olarak kullanılmıştır. Bazı mimarlar, evleri tasarlamak için nakliye konteynırlarını bile kullandılar. (Cleveland Konteynerleri)

# 22. Herhangi bir zamanda, dünya okyanuslarında yelken açan 50.000’den fazla konteyner gemisi var. Her konteyner, leasing sektörünün gelir elde etmesi ve müşterilerine benzersiz bir şekilde hizmet vermesi için bir fırsattır. (Ağ Geçidi Konteyner Satışları)

# 23. Dünyanın en büyük konteyner pazarı Kırgızistan’da. 7.000’den fazla geri dönüştürülmüş nakliye konteynerinden inşa edildi. (Ağ Geçidi Konteyner Satışları)

Konteyner Kiralama Sektörü Trendleri ve Analizi

Yükselen nakliye faaliyeti seviyelerinin, konteyner kiralama endüstrisini statükoyu sürdürecek bir konumda tutması muhtemeldir. Beklenen büyüme oranları zor olsa da, küresel ekonomi özellikle derin su bölgelerinde sürekli büyüme görebilirse, sapma sayısındaki artışlar bunu gerçekleştirebilir.

Sektördeki konsolidasyon da size ek güç verebilir. Çok sayıda küçük sağlayıcı, genellikle kiralama oranları konusunda dibe doğru bir yarışta mücadele eder. Birleşmeler ve satın almalar yoluyla kira fiyatları istikrar kazanmaya başlayabilir. Buna karşılık, daha iyi bir genel kar marjı elde etmek mümkündür.

Uluslararası nakliye olduğu sürece konteyner kiralama ihtiyacı olacaktır. Önümüzdeki yıllarda bu endüstrinin karşılaşacağı zorluklar var, ancak yakın gelecekte istikrarlı bir büyüme için iyi bir konumda görünüyor.