25 Malezya Telekom Sektörü İstatistikleri ve Trendleri

Malezya’da telekom sağlayıcıları, insanların birbirleriyle iletişim kurmasına ve çeşitli içerik türlerini tüketmesine yardımcı olan temel hizmetleri ve işlevleri sunar. Sağlanan hizmetlerin çoğu, Amerika Birleşik Devletleri’nde görülene benzer bir yolda 3G ve 4G teknolojilerine genişleme ile 2G kablosuz teknolojisine dayanmaktadır.

Endüstri fiyatı Malezya İletişim Bakanlığı tarafından belirlenir. Taşıyıcılar kendi fiyatlarını belirlemekte özgür olsalar da, izin verilen bir maksimum sınır vardır. Bu, tüm tedarikçiler aynı temel unsurları sağladığından, müşterileri belirli bir hizmete çekmek için yenilikçi ambalajların yaratılmasına yol açmıştır.

2010’dan bu yana Malezya telekomünikasyon endüstrisindeki belirli sektörlerde, özellikle geniş bant bağlantılarında, özellikle yüksek seviyelerde büyüme olmuştur. Malezya’da fiyat aynı bölgedeki diğer ülkelere göre biraz daha yüksek olsa da, sinyal kapsamı ve genel bağlantı gücü daha güvenilir olma eğilimindedir.

Malezya Telekom Sektöründen İlginç İstatistikler

# 1. 2016 itibariyle nüfusun yaklaşık %32’sinin ülke içinde cep telefonlarına veya mobil ağa erişimi var. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

# 2. Malezya’da tüketicilerin yaklaşık üçte biri cep telefonu numarası taşınabilirliğinden yararlanıyor. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

Malezya Telekom Sektörü İstatistikleri Pazar Büyüklüğü

# 3. Malezya’nın geniş bant penetrasyon oranı şu anda %18’dir. Hanelerin yaklaşık %23’ünün geniş bant bağlantısını idare edebilen bir bilgisayara erişimi var. Şu anda aktif olan yaklaşık 31 milyon geniş bant aboneliği var. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

# 4. Şu anda sektörde her 100 sakin için yaklaşık 24 sabit geniş bant aboneliği bulunmaktadır. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

# 5. Malezya’daki sabit hat aboneliği ve penetrasyon oranı şu anda %42’dir. Bu rakama direkt değişim hatları da dahil edildiğinde %45’e çıkıyor. Şu anda aktif olan yaklaşık 4,5 milyon sabit hat aboneliği var. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

# 6. Malezya’daki ortalama bir kişi, her gün yaklaşık 52 dakika televizyon yayını tüketir. Ülkedeki hanelerin yaklaşık %55’inin televizyona erişimi olduğuna inanılıyor. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

# 7. Mevcut ödemeli TV abonelik oranı, Malezya telekomünikasyon endüstrisi için %55’lik bir penetrasyona sahiptir. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

# 8. Hanelerin yaklaşık %56’sının VCR veya DVD oynatıcı dahil bir kayıt cihazına erişimi vardır. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

# 9. Malezya’daki TV hanelerinin yaklaşık %53’ünün ayrıca aylık olarak yürüttükleri bir ödemeli TV aboneliği vardır. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

# 10. Malezya telekomünikasyon endüstrisinde şu anda aktif olan tahmini 28,5 milyon mobil geniş bant aboneliği bulunmaktadır. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

Malezya Telekom Sektör İstatistikleri Toplam Abone Sayısı

# 11. Sabit ve mobil genişbant bağlantıları veya abonelikleri değerlendirildiğinde sektör için toplam genişbant penetrasyon oranı %81,5’tir. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

# 12. 2011’den bu yana, genişbant abonelerinin toplam sayısı her yıl ortalama %32,6’lık bir büyüme oranıyla büyümüştür. 2016’dan beri, Malezya telekom endüstrisi abonelikleri 1mbit / s’nin altında raporlamayı durdurdu. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

# 13. Hanehalkı genişbant abonelikleri, 2015’ten bu yana yıllık %11,6 oranında arttı ve en büyük kazanım faturalı mobil segmentinde görüldü. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

# 14. Geniş bant için bakırdan fibere geçişe devam eden vurgu ile, yüksek hızlı geniş bant bağlantıları önceki yıla göre %245’e varan oranlarda büyümüştür. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

#onbeş. Malezyalı tüketicilerin yaklaşık %90’ı internete düzenli olarak erişmek için bir akıllı telefon kullanıyor. 2014’ten bu yana, nüfus içindeki akıllı telefon sahipliği oranları %74,3’ten %90,7’ye yükseldi. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

#on altı. 2016 yılında, Malezya’da nüfusun yaklaşık %92’si 3G veri kapsama alanına sahipti ve insanların yaklaşık %64’ü 4G kapsama alanına erişime sahipti. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

# 17. Ön ödemeli segmentler, sektördeki geniş bant aboneliklerinin en büyük payını oluşturmaktadır. 2016 yılında toplam pazar payının %43’ünden fazlasını oluşturdular. 2015 yılında pazar payının %30’undan azını oluşturdular. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

# 18. Malezya’daki beş eyalet, ulusal ortalamanın altında penetrasyon oranlarına sahip olmalarına rağmen, 2016’daki yıllık verilerde daha yüksek genişbant penetrasyon oranları bildirdi. Bu devletler Sarawak, Melaka, Perak, Putrajaya ve Negeri Sembilan idi. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

# 19. 2016’da Malezya’da geniş bant penetrasyon oranlarında düşüş yaşayan 8 eyalet vardı. Bunun nedeni, kullandıkça öde aboneliklerindeki düşüş oldu. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

# 20. 2022 yılı boyunca sektör, her yıl %3’lük sabit genişbant büyüme oranları görmeyi bekliyor. Devlet pazarlaması ve telekomünikasyon endüstrisindeki sübvansiyonlar sayesinde yüksek hızlı genişbant genişlemesinin yılda %9 olması bekleniyor. (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu)

Asya Pasifik Telekom Sektörü 4G İstatistikleri

# 21. Hem ön ödemeli hem de faturalı pazar segmentlerinin 2022’ye kadar her yıl %2 büyümesi bekleniyor (Malezya İletişim ve Multimedya Komisyonu).

# 22. Malezya 11. Planı kapsamında, hükümetin amacı, endüstrinin GSYİH’ye katkısını %17’ye çıkarmaktır. Şu anda %13.1 seviyesinde bulunuyor. (ABD Uluslararası Ticaret İdaresi)

# 23. 2011’den beri veri merkezi sektörü, toplam 26 şirketi destekleyecek şekilde büyümüştür. Toplamda, tüketicilere depolama, alma, yüksek hızlı uzaktan erişim ve isteyebilecekleri veya gerektirebilecekleri ek hizmetler sağlayabilen 200’den fazla uzman hizmet sağlayıcı bulunmaktadır. (ABD Uluslararası Ticaret İdaresi)

# 24. Telekomünikasyon ihracatının toplam sayısı 2014’ten bu yana 6 milyar dolardan fazla değer kaybetti. Aynı zamanda Malezya’nın ABD’den ithalatı 5,8 milyar dolardan 5,1 milyar dolara geriledi. (ABD Uluslararası Ticaret İdaresi)

# 25. Gelecekteki en yüksek büyüme seviyelerine hazır olan endüstri sektörleri arasında bulut hizmetleri, siber güvenlik, yazılım geliştirme, dijital içerik ve büyük veri analitiği yer alıyor. (ABD Uluslararası Ticaret İdaresi)

Malezya Telekom Sektörü Trendleri ve Analizi

Malezya’nın telekomünikasyon endüstrisi büyümeye devam ediyor. İyi bağlantılara sahip olmak için talep seviyeleri yüksektir. Yatırımların çoğu hükümet tarafından destekleniyor ve insanların ülke içinde yaşama ve çalışma şeklini değiştiren benzersiz iş fırsatları yaratıyor.

Tedarikçi konsolidasyonu nedeniyle kapsama alanlarında azalmalar olmuştur. Malezya da 2022 yılına kadar tamamlanması beklenmeyen yüksek hızlı telekomünikasyon altyapısına geçiş yapıyor. Bu endüstrinin gerçek potansiyeli o zamana kadar bilinmeyebilir.

Johor, Selangor ve Kuala Lumpur gibi kentsel alanların çoğu telekomünikasyon ağlarını şimdiden modernize etti. Bu, kırsal iyileştirmelere vurgu yaparak, vasıflı işçilerin banliyölere veya büyük metropol merkezlerinin eteklerine düzenli bir şekilde göç etmesine yol açtı.

İyi sinyal kapsama alanı, taşıyıcılar arasındaki güçlü rekabet ve küresel sahnede rekabet etme arzusu ile Malezya telekomünikasyon endüstrisinin güçlü ve heyecan verici bir geleceği var gibi görünüyor.