26 Avustralya İnci Endüstrisinin İstatistikleri, Eğilimleri ve Analizi

Bir yüzyıldan fazla bir süredir Avustralya’nın inci endüstrisi büyük bir ekonomik güç olmuştur. Sanayi, Avrupa yerleşimlerinin kurulmasından önce başlamış olsa da, 1850’lerden beri sadece hasat edilmiş incilerden fazlasını içeriyordu. 2008’den beri dünya pazarı kültürlü tatlı su incileriyle dolup taştı ve bir kez daha inci kabuğu inci endüstrisinin temel unsuru haline geldi. Avustralya inci endüstrisi, kabuk sanatçılarını, altyapı desteğini ve çok sayıda destek endüstrisini içerir.

Avustralya inci endüstrisinden önemli istatistikler

1. Avustralya inci endüstrisi, 64 milyon dolarlık net değeriyle Batı Avustralya’daki en yüksek ikinci balıkçılık endüstrisidir. Sadece kaya ıstakoz balıkçılığı daha değerlidir. (Birincil Endüstriler ve Bölgesel Kalkınma Dairesi Başkanlığı)

# 2. Batı Avustralya, bugün dünyadaki tek birincil vahşi inci istiridye stok kaynağına sahiptir. (Birincil Endüstriler ve Bölgesel Kalkınma Dairesi Başkanlığı)

# 3. İstiridyeler, Broome yakınlarında bulunan inci endüstrisi için ana balıkçılık alanlarından elle toplanır. (Birincil Endüstriler ve Bölgesel Kalkınma Dairesi Başkanlığı)

# 4. İstiridyelerin üzerinde oluşan incilerin yuvarlak olması için dalgıçların 90 gün boyunca düzenli olarak ters çevirmeleri gerekir. Daha sonra çiftlik sularına taşınırlar ve yüzen hatlarda büyümeye devam ederler. (Birincil Endüstriler ve Bölgesel Kalkınma Dairesi Başkanlığı)

# 5. İstiridye, mümkün olan en büyük incileri üretmek için birkaç tohum gerektirebilir. (Birincil Endüstriler ve Bölgesel Kalkınma Dairesi Başkanlığı)

# 6. Bir incinin dünya kuyumculuk sektörünün istediği boyut ve kaliteye ulaşması 24 aydan fazla zaman alabilir. (Birincil Endüstriler ve Bölgesel Kalkınma Dairesi Başkanlığı)

# 7. 2000’li yıllarda faaliyette olan onlarca inci çiftliği olmasına rağmen, 2015 yılında Avustralya inci endüstrisinde faaliyet gösteren sadece üç şirket vardı. (Avustralya Yayın Kurumu)

# 8. Yüksek verimli istiridyeler aynı kabuktan 3-4 değerli taş kalitesinde inci üretebilir. (Avustralya Yayın Kurumu)

# 9. İnci eti de kilosu yaklaşık 100 dolara satılan sektörün bir parçası. (Avustralya Yayın Kurumu)

# 10. İlk inciler ve kabukları, 1861’de Avrupalı ​​yerleşimciler tarafından Nickol Körfezi’nde bulunuyordu. Kolonizasyon döneminin ilk günlerinde sahillerde ve nehir kenarlarında günde 6 tona kadar inci kabuğu toplanabilirdi. (Süpürge Merdiven Tasarımları)

# 11. Yerleşimciler malzemeleri toplamak için dalış ekipmanı kullanmaya başladıklarında 1881’de daha iyi inciler ve deniz kabukları toplanabilirdi. (Süpürge Merdiven Tasarımları)

# 12. Malzemeler için dalış, Avustralya inci endüstrisinin her zaman en tehlikeli yönlerinden biri olmuştur. Paspaley tarafından istihdam edilen bir dalgıç olan Jarrod Hampton’ın ölümü, güvenli bir çalışma ortamı sağlanamaması nedeniyle 2012 olayı için 60.000 dolar para cezasına çarptırıldı. (Avustralya Yayın Şirketi)

# 13. Avustralya’daki toplam inci üretim endüstrisinin yıllık 200 milyon dolardan fazla olduğuna inanılıyor. (Batı Avustralya)

# 14. Mücevher pazarları rekabetçi olduğunda, dalgıçlar toplanan kabuk başına 4,50 dolar kazanabiliyordu. 2011 yılında, bazı inci operatörlerinin daha deneyimli dalgıçları, kabuk başına fiyatı bir durgunluk dönemi fiyatlandırma modeli olan 3,50 dolara yükseltmeyi reddettikleri için geri çekildi. (Batı Avustralya)

#onbeş. 1914’te Broome, dünyadaki inci kabuğunun yaklaşık %80’ini tedarik etti. O zamanlar sektörde 3.500’den fazla kişi yer alıyordu ve 400 Lugger vardı. Bu zirve döneminde, hasat edilen inci kabukları ton başına 400 pound değerindeydi. (Süpürge Merdiven Tasarımları)

#on altı. 1973 yılında, Kuri Körfezi’nde hasat edilen Güney Denizi incileri, dünyanın büyük inci endüstrisinin yaklaşık %60’ını oluşturuyordu. (Süpürge merdiven tasarımı)

# 17. Avustralya inci endüstrisinde yaşanan ilk büyümenin bir kısmı, Malezyalı ücretli işçilerden kaynaklandı. 1874’te endüstriyel işlerle inci kabukları toplamakla uğraşan 225 kişi vardı. 1875 yılında 989 kişi katılmıştır. 1876’da sayı sadece 24 kişiye düştü. (İletişim, Bilgi Teknolojileri ve Sanat Bölümü)

# 18. İncinin kusurlu olmasının ana nedenlerinden biri strestir. Bu soruna karşı koymak için inci endüstrisi, incileri olabildiğince sağlıklı tutmak için mümkün olan her şeyi yapıyor. Büyüme sürecinin bir kısmı, besin yıkama prosedürlerini ve düzenli parazit gidermeyi içerir. (Birincil Endüstriler ve Bölgesel Kalkınma Dairesi Başkanlığı)

# 19. Her sağlıklı istiridyenin içinde küçük bir bezelye yengeci yaşar, enkazı paylaşır ve potansiyel olarak onu temizler. Bu ilişki olmadan incilerin kalitesi düşme eğilimindedir. (Birincil Endüstriler ve Bölgesel Kalkınma Dairesi Başkanlığı)

# 20. İlk üç inci endüstrisi operatörü, yaklaşık 20 kültür inci çiftliği ile çalışmaktadır. Toplamda, Avustralya inci endüstrisinde her yıl yaklaşık 1.000 kişinin çalıştığı tahmin edilmektedir. (Birincil Endüstriler ve Bölgesel Kalkınma Dairesi Başkanlığı)

# 21. Avustralya’daki Aborijin gruplarının, inci kabuklarının güzelliğini ve entrikalarını takdir eden ilk halklardan biri olduğuna inanılıyor. İnci kabuğu koleksiyonunun en eski kanıtının 22.000 yaşında olduğuna inanılıyor ve Batı Kimberley’deki bir kaya sığınağında keşfedildi. (Batı Avustralya Müzesi)

# 22. En eski inci balıkçılığının kanıtı, Birleşik Arap Emirlikleri’nde geliştirilen uygulamalardan 7500 yıl öncesine dayanmaktadır. Bu uygulamalardan bazıları, Avustralya inci endüstrisindeki ilk inci kabuğu dalgıçları ve toplayıcıları tarafından kullanıldı. (Batı Avustralya Müzesi)

# 23. 1918’de Beagle Bay, Sacred Heart Kilisesi’nin ilk açılışını gördü. Ana sunağı süsleyen sedef ile kilise boyunca inci kabuğu özellikleri. Gelgit resiflerinden toplanan 60.000’den fazla kireçtaşı tuğla ve binlerce canlı kabuk, dini tasarımlara dahil edilerek, onu türünün tek örneği bir dini yapı haline getiriyor. (Batı Avustralya Müzesi)

# 24. Avustralya inci endüstrisi tarafından üretilen Güney Denizi incileri, gümüş alt tonlu, tipik olarak beyaz veya krem ​​renklidir. Bunlar, tipik olarak Filipinler çevresindeki sularda gelişen altın renkli Güney Denizi incileriyle karıştırılmamalıdır. (incinin kaynağı)

# 25. Güney Avustralya Denizi’nden gelen beyaz inciler 3 mm kadar küçük olabilir, ancak 9,5 mm boyutlarına kadar büyür. 7 mm’den küçük bir endüstri incisi genellikle küçük olarak kabul edilir. (incinin kaynağı)

# 26. Avustralya inci endüstrisinden gelen en değerli incilerin boyutları 7 mm ila 8 mm’dir, çünkü bunlar garip veya hacimli olmaksızın bir kolye veya bilezik olarak uygundur. (incinin kaynağı)

Avustralya İnci Endüstrisi Trendleri ve Analizi

Avustralya inci endüstrisinin karşı karşıya olduğu en büyük sorunlar ekonomik gerilemeler ve kabuk kalitesidir. İnci yapımı profesyonelleri, kabuk büyümesinin önceki yıllara göre daha yavaş olduğunu ve mücevher kalitesinde sonuçlar elde etmenin daha uzun sürebileceğini keşfetti. Bu ayarlamalar, sürekli büyüme için gerekli malzemeleri sağlamak için endüstriyi stabilize etmelidir.

İnci endüstrisinin ekonomisine gelince, bunun çoğu GSYİH büyümesindeki küresel eğilimlere bağlı olacaktır. Bazen “Büyük Durgunluk” olarak anılan 2007-2009 ekonomik durgunluk dönemi, sektördeki birçok küçük işletmeciyi durma noktasına getirdi. Bu koşullardan kurtulan şirketler, onu eski ihtişamına geri döndürebilecek durumda.