Coca-Cola SWOT Analizi Matrisi: Fırsatlar ve Zayıf Yönler

Güçlü markalaşma ve her yerde bulunabilirlik ile eş anlamlı bir şirket olan The Coca-Cola Company, dünyanın önde gelen şirketlerinden biridir. Ürünleri, tanınmış kırmızı ve beyaz markasıyla hemen hemen her ülkede (Kuzey Kore ve Küba hariç) bulunabilir.

Bu yazıda, dünyanın en büyük içecek üreticilerinden biri olan The Coca-Cola Company’nin güçlü, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditlerine bakıyoruz.

Güçlü

1. The Coca-Cola Company, dünyadaki en önemli marka kimliklerinden ve değerlemelerinden birine sahiptir.

Dünyanın neresine giderseniz gidin, The Coca-Cola Company’nin her yerde bulunan kırmızı beyaz logosunu mutlaka görürsünüz. Coca-Cola’nın marka bilinci oluşturma ve reklam kampanyaları, Dünya Kupası turnuvalarını devraldı, Noel şenliklerinden yararlandı ve pazarlama dünyasındaki en güçlü reklam rekabetlerinden birini ateşledi.

Coca-Cola markasının değeri 84 milyar dolar. (İstatist)

2. The Coca-Cola Company, Kuzey Amerika’da hakim pazar payı liderliğine sahiptir.

Coca-Cola, zaman içinde ortaya çıkan birçok taklit ürünüyle bir endüstri ölçütü olmaya devam ediyor. Ne olursa olsun, müşterileriniz ana ürününüz Coca-Cola’nın ve ana ürün tekliflerinizin orijinal lezzetini aramaya devam ediyor. Bu özgünlük, kendisini rakiplerinden belli bir seviyeye kadar ayırmaktadır. Ancak bu, sağlık içecekleri, şişelenmiş su ve sıcak içeceklerden kaynaklanan dolaylı rekabetin pazar paylarını etkilemesini engellemez.

Coca-Cola, Kuzey Amerika meşrubat pazarının %35’ine hakimdir. (İstatist)

3. En tanınmış markalardan biri olan The Coca-Cola Company’nin marka değeri dünyanın en güçlü markalarından biridir.

The Coca-Cola Company’nin marka bağlılığı ve algılanan kalitesi, The Coca-Cola markasının imajını pekiştiriyor. Şirket, bir asırdan fazla bir süredir konumunu korumuştur. Bunu başarmak için, pazarlama ve reklamcılığınızın oyunlarının zirvesinde olduğundan ve dünyanın meşrubat ihtiyaçları değiştikçe olmaya devam ettiğinden emin olmalısınız. The Coca-Cola Company’nin ambalajı ve kurumsal kimliği yıllar içinde birçok kez değişmesine rağmen, soy son derece güçlü olmaya devam ediyor.

Coca-Cola her yıl reklama 280 milyon dolar harcıyor. (İstatist)

4. Coca-Cola Company içecekleri dünya çapında 200’den fazla ülkede mevcuttur.

Siyasi yaptırımlar nedeniyle Kuzey Kore ve Küba dışında, The Coca-Cola Company’nin ürünleri dünyanın her yerinde bulunabilir. Dağıtım ağının, ürünlerinizi dünyanın en uzak bölgelerine ulaştırmak için en yenilikçi ve yerelleştirilmiş dağıtım yöntemlerinden bazılarını içerdiği bilinmektedir.

The Coca-Cola Company ürünlerinin 1,9 milyardan fazla porsiyonu dünya çapında 200 ülkede her gün servis ediliyor. (kola)

5. The Coca-Cola Company çok geniş bir pazar penetrasyonuna sahip olduğundan, dağıtım sistemi dünyadaki en verimli ve rafine sistemlerden biridir.

Bir ürünü piyasaya sürmek, muhtemelen bir ürünün yaşam döngüsünün en maliyetli yönlerinden biridir ve Coca-Cola ile de durum farklı değildir. Şirket, dağıtım sistemi söz konusu olduğunda kolaylık ve verimlilik sağlamak için inanılmaz bir yerel ortak ağına sahiptir. The Coca-Cola Company’nin ürünleri gezegendeki en uzak ve düşmanca ortamlardan bazılarında dağıtıldığı için, esneklik bu sistemin başarısının anahtarıdır.

Coca-Cola, dünya çapında 900 şişeleme tesisi işletmektedir. (Coca Cola şirketi)

6. The Coca-Cola Company, büyüklüğü nedeniyle satın almalar ve satın almalar yoluyla piyasaya tepki verebilir.

The Coca-Cola Company’nin pazar konumu, doğrudan veya dolaylı rekabetten artan bir baskı altına girerse, stratejik satın almalar yoluyla kendini gösterebilir (ve etmiştir). Bunun bir örneği, dolaylı rakip olarak görülen bir segment olan çay ve kahve pazarında görünürlük kazanmak için The Coca-Cola Company tarafından Costa Coffee’nin satın alınmasıdır. Bu strateji, Coca-Cola’yı yalnızca çay ve kahve segmentine değil, Dasani meyve suyu ve enerji içeceklerini satın alarak şişelenmiş suya da maruz bıraktı.

Coca-Cola Company, Costa Coffee’yi 5.1 milyar dolara satın aldı. (Investopedia)

zayıf yönler

1. The Coca-Cola Company sürdürülebilir uygulamalar sergilememektedir.

The Coca-Cola Company’nin tek kullanımlık plastiklere olan güveni, onu dünyanın en kötü kirleticilerinden biri olarak görülmesine neden oldu. Bu, suya olan aşırı bağımlılığı ile birlikte imajı için kötüdür. The Coca-Cola Company’nin, markasına büyük fayda sağlayacak olan sürdürülebilir üretime olan bağlılığını güçlendirmesi için bir fırsat var.

Coca-Cola’nın ürün yelpazesinin %45,2’si PET plastik şişelerde paketlenmiştir. (İstatist)

2. Coca-Cola Şirketi sıkı bir rekabetle karşı karşıya.

Coca-Cola Company, gazlı meşrubat kategorisinde doğrudan rekabetin yanı sıra sıcak içecekler, şişelenmiş su ve besleyici içecekler şeklinde dolaylı rekabetle karşı karşıyadır. Ayrıca The Coca-Cola Company, en büyük kurumsal rakibi The Pepsi-Co’nun rekabetçi hareketine karşı koymaya devam ediyor. Bu rekabet kendi adını The Cola Wars kazandı.

Pepsi-Co’nun piyasa değeri 188,6 milyar dolar iken, The Coca-Cola Company’nin piyasa değeri 185,8 milyar dolar. (Investopedia)

3. Coca-Cola geniş bir içecek yelpazesine sahip olmasına rağmen, başka herhangi bir pazar segmentinde çeşitlenmemiştir.

Ana rakibinin aksine The Coca-Cola Company, içecek dışındaki sektörlere girmek için çok az girişimde bulundu. Rakipler, Pepsi-Co’nun gazlı içecek endüstrisinin ötesinde tekliflerini çeşitlendirmesine yardımcı olan atıştırmalık pazarına girişi de dahil olmak üzere çeşitli endüstrileri hedef aldı. İçeceklerin ötesine geçmek, Coca-Cola’nın pazar lideri konumunu güçlendirmesine yardımcı olabilir.

Coca-Cola Company, dünya çapında 500’den fazla içecek markasına sahiptir. (Coca Cola şirketi).

4. The Coca-Cola Company ürünlerinin besin değeri, müşterilerin şirketten uzaklaşmasının ana nedenlerinden biridir.

Aslında The Coca-Cola Company, daha az şekerli, şekersiz ve şeker yerine geçen ürünler içeren Cola tipi ürünler üretmeye çalıştı, ancak imajı hala sağlıksız bir ürün olarak güçlü bir şekilde kök salmış durumda. Bu girişimler, şekeri daha sağlıklı kabul edilen Stevia ile değiştiren TAB ve Coke Life gibi ürünlerin ortaya çıkmasına neden oldu. İlginçtir ki, bu markalar The Coca-Cola Company’nin yakın zamanda faaliyetlerini düzene sokmak için durdurma kararı aldığı markalar arasında yer alıyor.

12 onsluk bir Coca-Cola porsiyonu on çay kaşığı şeker içerir. (Çok uygun).

5. The Coca-Cola Company, dünyanın her köşesine nüfuz edebilmek için yüksek dağıtım maliyetlerine sahiptir.

Ürünlerinin Coca-Cola ürünlerini satan 200 ülkede bulunmasını sağlamak için şirket, son derece karmaşık bir tedarik zinciri sistemi uygulamaktadır. The Coca-Cola Company’nin iş modeli, The Coca-Cola Company tarafından sağlanan bir şuruba karbonatlı su ekleyen bağımsız şişeleme şirketleri etrafında döner. Daha sonra doldurulan şişeler siparişleri yerine getirmek için müşterilere ve bölgelere dağıtılır. Bu modelde, fiili şişeleme süreci şişeleme ortakları tarafından tamamlanırken, şurup üretimi ve nihai ürün dağıtımı şirketin kendisi tarafından gerçekleştirilmektedir.

Coca-Cola Company, 200’den fazla ülkeye 3.500’den fazla farklı içecek seçeneği dağıtıyor. (Market.ABD)

6. Su, Coca-Cola için önemli bir girdidir ve giderek daha fazla değer görmektedir.

Su, birçok ülke için stratejik öneme sahip kilit bir ulusal kaynak olarak tanımlanmaktadır. Coca-Cola ürünlerinin üretimi çok fazla su tüketiyor ve yüz litre ürünün üretilmesi için doksan bir litre su gerekiyor. Su kullanımının ve çevresel dayanıklılığın ekolojik etkileri giderek daha önemli hale geldikçe, The Coca-Cola Company’nin üretim süreçlerinde su kullanımını ele alması gerekecektir.

Coca-Cola Company, faaliyetlerinde yılda 295 milyar litre su kullanıyor. (İstatist)

Fırsatlar

1. The Coca-Cola Company, pazarlama çabalarını daha çok gelişmekte olan pazarlara odaklayabilir.

Dünyanın pek çok yerinde, Coca-Cola’nın genişleme çabalarına daha önce odaklanmadığı bölgelerde, kişi başına düşen net gelirde muazzam bir büyüme oldu. Bu, gelişmekte olan ekonomilerde az maruz kalan pazarlarda genişleme fırsatı sunuyor. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarlarına açılmak Coca-Cola için büyük bir fırsat sunuyor.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarları The Coca-Cola Company’nin gelirinin %16,8’ini temsil ediyor. (İstatist)

2. The Coca-Cola Company, ürün yelpazesine içecek dışı ürünler ekleyebilir.

The Coca-Cola Company, rakiplerinin çeşitlendirme stratejilerini takip ederek, ürün yelpazesini eski içecek ürünlerinin ötesinde çeşitlendirebilmektedir. Bu stratejinin, gazlı içecekler gibi belirli ürünler için pazarlardaki durgunluk riskini azaltmanın etkili bir yolu olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca The Coca-Cola Company, aperatifler gibi gazlı içeceklere benzer bir segmentte kapsamlı ve verimli ürün dağıtım ağından yararlanabilir.

Atıştırmalık ve içecek segmentinde yeni bir ürünü pazara sokmak yaklaşık 71 milyon dolara mal oluyor. (Sinyal analizi)

3. Coca-Cola’nın tedarik zincirindeki sürekli yenilik, yeni fırsatların kapısını aralayabilir.

Küresel tedarik zincirleri gelişmeye ve yenilik yapmaya devam ederken, bu, The Coca-Cola Company’ye dağıtım stratejilerinde daha fazla verimlilik elde etme fırsatı sunuyor. Coca-Cola Company’nin, tedarikçi ve dağıtım teknolojisi altyapısında blok zincir teknolojisini benimsemesiyle bu teknolojik gelişmelerden yararlandığı görülüyor. Ethereum gibi kripto para birimlerinin kullanılması, şirketin ağlarının verimliliğine, etkinliğine ve sorumluluğuna daha fazla katkıda bulunacaktır.

The Coca-Cola Company’nin tedarik zinciri günde 160.000 sipariş işliyor. (Her şeyin tedarik zinciri)

4. The Coca-Cola Company, ürün yelpazesinin çoğunu sağlıklı içeceklere odaklayabilir.

Daha sağlıklı bir varoluşa yönelik küresel eğilim ve aynı zamanda kendisini obezite, diyabet ve diğer diyetle ilgili sağlık sorunlarında gösteren devam eden sağlık pandemisi, pazarı şekerli ve gazlı içeceklerden daha sağlıklı olarak algılanan alternatiflere kaydırıyor. Bunlara smoothieler, şişelenmiş su, çaylar ve kahveler dahildir. Coca-Cola Company, yakın zamanda Costa Coffee’yi satın alarak sıcak içecek pazarına girdi. Ayrıca Dasani’ye katılımları ile şişelenmiş sularda temsil edilmektedirler. Ancak, bu segmentte daha fazla genişleme potansiyeli var.

Küresel sağlık içecekleri endüstrisinin 478 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. (Cision ABD Inc)

5. Geri dönüştürülmüş plastik, gelecek için çevresel bir zorunluluktur.

Bilinçli tüketim, dünya çapında tüketiciler için inanılmaz derecede önemli bir kurumsal değer haline geliyor. Coca-Cola Company, şu anda dünyanın plastik kirliliğine en büyük katkı sağlayan şirketlerinden biri olarak kabul ediliyor. Tek kullanımlık plastik, The Coca-Cola Company’nin tedarik zincirinin önemli bir parçası olmaya devam ediyor. Bu, ürün hatlarınızdaki tek kullanımlık plastikleri azaltmakla kalmayıp aynı zamanda plastiği tamamen azaltmak için hedefler belirleyerek imajınızı değiştirme fırsatı sunar. 2030 yılına kadar %100 geri dönüştürülmüş plastik için hedefler belirlendi; ancak cam kaplara dönüş daha da büyük bir fırsat sunuyor.

The Coca-Cola Company’nin plastiğinin %60’ı geri dönüştürülmüştür. (Coca Cola şirketi)

6. Maliyet düşürme önlemleri, The Coca-Cola Company’nin lider içecek üreticisi konumunu güçlendirebilir.

Karmaşık ve pahalı tedarik zinciri nedeniyle The Coca-Cola Company, daha verimli bir operasyon için operasyonlarını iyileştirme fırsatına sahiptir. Şirket, sonuçlarına katkısı olmayan ürünleri elden çıkararak ve şişeleme operasyonlarını üçüncü şahıslara devrederek bu operasyonu iyileştirmeye başlamıştır. The Coca-Cola Company, 2010’larda daha düşük gelirler gördü; ancak maliyetlerin düşmesi ve verimlilik arayışları sayesinde kârlılıklarında büyümeyi sürdürmüşlerdir.

The Coca-Cola Company dünya çapında 2.200 kişiyi işten çıkaracak. (EMedya Holding Şirketi)

tehditler

1. Müşteri tabanınızı uzun vadede büyütemeyebilirsiniz.

Coca-Cola Company’nin pazarlama çabaları, yoğunlaştığı pazarlarda o kadar başarılı oldu ki, eski tekliflerine yeni müşteriler çekmenin zorlaştığı bir pazar doygunluğu seviyesine ulaştı. Bu fenomen sadece The Coca-Cola Company’ye değil, aynı zamanda rakibi Pepsi-Co’ya da sunulmaktadır.

The Coca-Cola Company’nin net işletme geliri 2012 ile 2018 arasında üçte bir oranında azaldı. (Statista)

2. The Coca-Cola Company’nin ürünlerinin çoğu modası geçmiş ve çok karlı değil.

The Coca-Cola Company’nin ürün gruplarının büyük çoğunluğu, şirketin satışlarının çok küçük bir yüzdesine katkıda bulunuyor. Bu, şirketi, az sayıdaki hacme dayalı markalarını etkileyebilecek, pazarla ilgili önemli risklere maruz bırakır.

The Coca-Cola Company’nin markalarının yarısı, toplam satışların yalnızca %2’sine katkıda bulunuyor. (Nasdaq)

3. The Coca-Cola Company’nin müşterileri, içecek tüketimlerinde giderek daha besleyici seçenekler aramaktadır.

Kendi sağlık odaklı markalarını daha fazla geliştirmeden veya gazlı şekerli içeceklere daha sağlıklı bir alternatif sunan yerleşik markaları daha fazla satın almadan, The Coca-Cola Company, hacme bağlı olarak temel ürün hatlarının satışlarında bir düşüş yaşayacak.

Ortalama Kuzey Amerika’nın gazlı alkolsüz içecek tüketimi yıllık %19’luk bir düşüş yaşadı. (M3 ABD Şirketi)

4. Su giderek daha değerli bir kaynak haline geliyor ve su The Coca-Cola Company için büyük bir değer.

Dünyadaki tatlı su kaynakları giderek daha fazla tehdit altında olduğundan, The Coca-Cola Company, ana üretim girdisi olan su maliyetinde bir artış yaşayacak. Şirketin, kârlı ve operasyonel kalması için operasyonlarında gereken su miktarını azaltmak için üretim sürecini iyileştirmesi gerekecek.

Coca-Cola Company, 100 litre ürün üretmek için 91 litre su kullanıyor. (Coca Cola şirketi)

5. İçecek endüstrisi dünyanın en rekabetçi endüstrilerinden biridir.

Coca-Cola Şirketi, varoluşunun en şiddetli rekabetlerinden biriyle karşı karşıya kaldı. The Coca-Cola Company ile Pepsi-Co arasındaki sözde Cola Savaşları, içecek alanında iki devin kurulmasına yol açtı. Karşılıklı olarak tanımlanan bu rekabet, hayatta kalmayı sağlamak için sürekli bir inovasyon stratejisi sağlar.

The Coca-Cola Company’nin satışlarının %29’u düşük kalorili veya kalorisiz içeceklerdi. (İstatist)

6. The Coca-Cola Company tarafından tek kullanımlık plastiklerin kullanımı yasal olarak kısıtlanabilir veya yasa dışı hale gelebilir.

Tek kullanımlık plastiklerin The Coca-Cola Company’nin üretim sürecine dahil edilmesine karşı piyasa, tedarik zincirleri ve hükümet düzenlemelerinden gelen baskı artıyor. Şirketin mevcut seviyelerinde tedarik etmeye devam etmesi için alternatif bir ambalaj çözümü bulması gerekecek. Tek kullanımlık plastiklere olan mevcut bağımlılığınız sürdürülebilir değil.

Coca-Cola Company, yılda üç milyon ton plastik ambalaj üretiyor. (BBC)

Tüketiciler daha bilinçli beslenmeyi benimserken, Coca-Cola pazardaki konumunu koruyabilecek mi? Mevcut pazarlama stratejisi, etkin maliyet düşürücü önlemleri ve pazarın nabzını tutan bir parmak sayesinde Coca-Cola, gelecekte güçlü bir konumda kalacaktır. Rekabet gücünü artırmak ve büyümeyi yönlendirmek için şirketin kullanabileceği büyük fırsatlar var.