BMW SWOT Analiz Matrisi: Fırsatlar ve Zayıf Yönler

BMW’nin ne anlama geldiğini hiç merak ettiniz mi? Bir uçak motoru üreticisi olarak hayatına BMW 801 adlı bir uçak motoruyla başlayan Bayerische Motoren Werke GMBH. Bu miras, dört pervaneli referansta ve logosundaki mavi ve beyaz gökyüzünde açıkça görülmektedir. Şimdi şirket dünyanın en büyük araç üreticilerinden biri ve yenilik, tasarım ve sürülebilirlik konusunda sektöre öncülük ediyor.

Aşağıdaki yazıda, bu lüks otomobil markasının güçlü, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditlerine bir göz atacağız.

Güçlü

1. BMW markası dünyanın önde gelen araç üreticilerinden biridir.

BMW, güvenilirlik ve yapı kalitesi ile eş anlamlı bir isim yarattı. Bu, güçlü bir lüks ve performans mirasıyla, ömrü boyunca kendini göstermiştir. Bu marka değerleri, BMW’nin sürekli olarak lüks, güvenlik, güvenilirlik ve statü ile ilişkilendirilen birinci sınıf bir otomobil markası olarak görülmesini sağlamıştır. Marka BMW, MINI ve Rolls Royce ile başarılı motosiklet departmanı BMW Motoraad’ı kapsar.

BMW grubunun marka değeri 20,52 milyar dolar. (Market.ABD)

2. BMW, dengeli ve coğrafi olarak çeşitli bir gelir tabanını korur.

Avrupa, BMW’nin iç pazarı olmasına rağmen, en büyük pazarları Doğu’dadır ve Çin pazarı BMW’nin en çok satan bölgesidir. BMW, hem Avrupa’da hem de Kuzey Amerika’da rekabetçi bir pazar konumuna sahiptir. Afrika ve Güney Amerika bölgelerinde kesinlikle büyüme için yer var.

Çin, BMW’nin birim satışlarının %33’ünü oluşturuyor. (İstatist)

3. BMW markası, yüksek kaliteli ürün tekliflerini temsil eder.

BMW’nin markasının temel kalite ve performans değerlerine sıkı sıkıya bağlı kalması nedeniyle, BMW sahipleri arasında marka sadakati son derece güçlüdür. BMW, motor sporları yarışmalarındaki performansının yanı sıra ürünlerinin yoldaki uzun ömürlülüğüyle de güçlendirilen, dünya çapında olağanüstü güçlü bir hayran kitlesine sahiptir.

BMW, lüks bir otomobil markası için ikinci en yüksek satış hacmi olan 2.17 milyon adet sattı. (İstatist)

4. BMW, otuz yılı aşkın bir süredir yeşil teknoloji alanında faaliyet göstermektedir.

BMW, geçen yüzyılın büyük yakıt sıkıntısının ardından 1970’lerden beri elektrikli araçlarla denemeler yapıyor. Bu lansman, BMW’nin elektrikli aracını ve hibrit serisini, yani i3 ve i8 modellerini ilk pazarlayanlardan biri olmasını sağladı. İleriye dönük olarak, yeşil tekliflerdeki bu mevcut itme, BMW’nin güçlü bir rakip olarak kalmasını sağlayacaktır.

BMW, “I” elektrikli ünitelerinin 42.249’unu sattı. (Market.ABD)

5. BMW, bölgesel penetrasyonu sağlamak için dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde üretim tesislerine sahiptir.

Pazarlara girmenin, çeşitli bölgelerde siyasi destek elde etmenin ve ticaret tarifelerinin etkisini ve riskini yönetmenin etkili bir yolu olarak BMW, dünya çapında üretim tesisleri kurmuştur. Bu tesisler, hükümetlerin ihracatlarını artırmalarına ve yerel işgücü için istihdam yaratmalarına olanak tanır.

BMW, dünya çapında 15 ülkede 31 üretim ve montaj tesisi işletmektedir. (BMW)

6. BMW, endüstrinin en büyük araştırma ve geliştirme harcamalarından biriyle araçlarını geliştirmeye devam ediyor.

Markanızın oyunun zirvesinde kalmasını sağlamak için BMW’nin araştırma ve geliştirmeye yaptığı harcama sektördeki en yüksek harcamalardan biridir. Bu, BMW ürünlerinde endüstriyi aşan bir yenilik düzeyi sağlar ve şirkete yalnızca ürünleri aracılığıyla değil, aynı zamanda üretim yetenekleri ve operasyonlarındaki verimlilik yoluyla da bir rekabet avantajı düzeyi sağlar.

BMW, araştırma ve geliştirmeye 7.76 milyon dolar harcıyor. (BMW Grubu)

zayıf yönler

1. Olumsuz tanıtım, BMW markasını lekeledi.

BMW, COVID-19 salgını sırasında işgücünü küçültmek, ücretleri kesmek ve Alman hükümetinden mali yardım istemek için hızlı davrandı. Ancak, 2022 yılı için 1.8 milyar dolarlık temettü bildirimi yayınladı. Bu, uluslararası baskı döneminde açgözlülük olarak görüldü. Ayrıca BMW, çeşitli pazarlarda sahte emisyon iddialarına karışmıştır.

BMW, çalışanlarına uygulanan kemer sıkma tedbirlerine ve Alman hükümetinden gelen kurtarma taleplerine rağmen 2022’de 1.8 milyar dolarlık temettü ödemesi yaptı. (Bloomberg LP)

2. BMW, şirketi finansal riske maruz bırakan tarihsel olarak yüksek borç seviyelerine sahiptir.

Ekonomik gerileme dönemlerinde, BMW ürünleri gibi lüks ürünler satış hacimlerinde düşüş hisseden ilk ürünler oluyor. Maliyet tabanınızın büyük bir kısmı borç seviyelerini ödediğinde, bir durgunluk karlılık üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olabilir. BMW, bilançosunda yüksek düzeyde borç bulundurur ve devam eden bir ekonomik gerileme durumunda şirketi finansal riske maruz bırakır.

BMW, 2022’de on yıldan fazla bir sürenin ilk üç aylık zararını, 787 milyon dolarlık bir zararla açıkladı. (Crain Communications, Inc.)

3. Geri çağırmalar bir markanın imajını defalarca zedelemiştir.

Ne zaman bir araç üretim tesisi bir modeli geri çağırsa, şirketin itibarı zedelenir. Arabanın kusurlu yönleri, normal sürüş koşullarında bir aracı güvenli bir şekilde kullanmayı zorlaştırdığında, geri çağırma meydana gelir. Bu sorunların etkileri, yalnızca kendi başlarına korkunç olaylar olmakla kalmayıp aynı zamanda şirketi büyük yasal risklere maruz bırakan ölümcül araba kazalarına yol açabilir.

BMW, 2014 ve 2019 yılları arasında en çok hatırlanan ikinci marka oldu. (NerdWallet)

4. BMW, güvenlik seviyeleri ve üretim standartlarıyla ilgili çeşitli davalar açıldı.

Kusurlu araç parçalarının yanı sıra bir aracın bitmiş ürününe dönüşen üretim kusurları, şirkete hem yasal ücretler hem de itibara zarar veren zorlu yasal savaşlara yol açabilir. BMW, üretim süreçlerinden kaynaklanan geçmişteki arızalar veya kusurlar nedeniyle bir dizi toplu davaya ve iddiaya maruz kalmıştır.

BMW kısa süre önce, arızalı triger kayışlarıyla ilgili ülke çapında 92 milyon dolarlık bir toplu dava açtı. (ALM Medya Özellikleri, LLC)

5. BMW ürün sergisi yalnızca üç araç markasıyla sınırlıdır.

Volkswagen gibi rakipleri, ana şirketi çok çeşitli pazar segmentlerine ve coğrafyalara maruz bırakarak birden fazla markaya (VW’nin 12 sahibi) sahipken, BMW yalnızca üç araç markasına sahiptir. Bu markalar, premium ve ultra premium pazar segmentlerinde bulunur. Bu, ürünlerini çeşitlendirmekten alıkoymakta ve şirketi, normalde çok çeşitli ürün teklifleri arasında paylaşılacak olan segmente özgü piyasa şoklarına maruz bırakmaktadır.

BMW grubunun satışlarının %87’si doğrudan BMW araçlarının satışıyla ilgili olup, geri kalanı MINI ve Rolls Royce’tan gelmektedir. (gösterim)

6. BMW markasının değeri, daha ucuz BMW modellerinin satışıyla azalır.

BMW’nin diğer otomobil markalarına göre çeşitlendirme yapmama stratejisi, kendi markaları içerisinde daha ucuz modeller sunarak marka değerlerinin seyrelmesine neden olmuştur. Mini One, BMW X1 ve diğer markalar gibi modeller, daha ucuz otomobil markaları tarafından daha verimli bir şekilde hedeflenen bir segmenti hedefliyor. Bu potansiyel olarak ana şirketin marka değerine zarar verir. Bunun yerine BMW, belirlenen segmentleri hedefleyen markaya özel silolarda tekliflerini çeşitlendirmeli.

BMW, 2022’de Amerika Birleşik Devletleri’nde X3 modellerinden 59.941 sattı (Newswire).

Fırsatlar

1. Daha genç piyasa katılımcıları, araç sahibi olmak için daha yaratıcı yollar arıyor.

Araba sahipliğinin imajı zamanla değişiyor. Genç nesiller finansal hayatlarında daha fazla esneklik istiyor. Bu, Ortak Ekonominin doğuşuna ve varlıkların kiralanmasına yol açmıştır. Araç üreticileri, bu genç alıcılar grubunun merkezinde yer alan esneklik ve değer ile bu alternatif varlık sahipliği biçimlerine hitap etmek için tekliflerini değiştirmek zorundadır.

Z kuşağının %70’i, otomobil markalarına önceki nesillerine göre daha az sadık olduklarını söylüyor. (Çevrimiçi LBB)

2. Gelişmekte olan piyasalar daha fazla büyüme seçeneği sunmaya devam ediyor.

Çin, satış açısından BMW’nin en güçlü pazarı olmaya devam ederken, Sahra altı ve Güney Amerika pazarlarında kesinlikle büyüme potansiyeli var. BMW tarihsel olarak Avrupa, Kuzey Amerika pazarı ve Çin’deki yerel pazarına odaklanmıştır. Afrika ve Güney Amerika’da büyüyen orta sınıfla birlikte, premium otomobil üreticilerine olan talepte bir artış olacak.

Çin’de BMW araç satışları %31 artarken, BMW Group’un küresel satışları %12,5 düştü. (Financial Times Limited 2022)

3. BMW birkaç elektrikli araç sunarken, yeşil mobilite pazarı sürekli fırsatlar sunuyor.

Paylaşılan mobilite, eko-mobilite ve diğer çevre odaklı mobilite çözümleri, BMW’nin entegre edilebileceği alanlardan biridir. Rakipleri, Mercedes ViaVan projesi gibi elektrikli araçlara sahip yolculuk paylaşım şirketlerine ve çevresel mobilite çözümleri için kamu sektörü doğrudan mobilite programlarına dönüşüyor. Çevre odaklı mobilite çözümleri, güçlü büyüme göstermeye devam eden bir segment olacaktır.

Küresel olarak, BMW 2023’ten itibaren 25 tam elektrikli modele sahip olacak. (Automotive Fleet Magazine)

4. BMW, ürünlerinin pazarlamasını filo satışlarına ve kurumsal talebe odaklayabilir.

Araçlara yönelik kurumsal talep, özellikle e-ticaret ve çevrimiçi perakendeciliğin yükselişiyle birlikte yüksek kalmaya devam ediyor. Bu segment, teklifleri ile yaklaşmak için BMW yeni pazarlar sunabilir. Şirket, şirketlerin filo araçları satın aldığı birinci dünya ülkelerinin çoğunda zaten güçlü bir varlığa sahip. Ayrıca BMW, yöneticileri ve yöneticileri için şirket araçları arayan şirketleri yeni ürün teklifleri geliştirmek zorunda kalmadan çekebilir.

BMW’nin filo işi 16,86 milyar dolar değerinde. (BMW Grubu)

5. Henüz hazır olmasa da otonom araçlar gerçeğe dönüşüyor.

BMW Group, otonom ve kendi kendine sürüş alanına girme hedefiyle ortaklıklara yaklaştı. Ancak, bu dernekler karışık sonuçlar üretti. Bir öncü için otonom araç alanından yararlanma fırsatı olacak. BMW, araştırma ve inovasyonu ve ileri teknoloji üretim yaklaşımıyla bu alanda öncü olmak için mükemmel bir konumdadır.

2040 yılına kadar tahmini olarak 33 milyon otomatik araç pazara girecek. (PolicyAdvice.net)

6. BMW, stratejik ortaklıklar yoluyla pazardaki varlığını ve yenilik oranını artırabilir.

BMW, mevcut üretim yeteneklerini, pazarın gücünü ve bilançosunun gücünü sunarak, gemide olması gereken güçlü bir ortaktır. Artan teknolojik değişim oranıyla BMW, markayı uygun maliyetli ve verimli bir şekilde yeni pazarlara, yeni teknolojilere ve yenilikçi işlere ve uygulamalara maruz bırakan ortaklıklar seçebilir.

Daimler ile yakın zamanda gerçekleştirilen stratejik ortaklık sayesinde, ortak girişim toplam 60 milyon potansiyel müşteriye maruz kaldı ve ortak girişim 1.2 milyar dolarlık sermaye taahhüt ediyor. (Daimler AG)

tehditler

1. BMW lüks bir marka olduğundan, herhangi bir ekonomik gerileme BMW’yi kitlesel pazar tüketicileri için üretilen araçlardan daha fazla etkileyecektir.

BMW, sahip olduğu MINI ve Rolls Royce aracılığıyla pazarını premium ve ultra premium segmentlere odakladı. Çeşitli pazar güçleri aracılığıyla bu segmentler üzerinde herhangi bir etki olması durumunda, BMW’nin mevcut ürün tekliflerinin büyük bir bölümünü olumsuz yönde etkileyecektir. BMW, ilgili riskleri azaltmak için tekliflerini çeşitli pazar segmentlerinde çeşitlendirmelidir.

BMW, 2022 resesyonu sırasında 800 milyon dolar kaybetti. (Reuters)

2. BMW’nin araştırma ve geliştirmesinin yanı sıra modele özel üretim süreci, yüksek üretim maliyetlerine sahip olduğu anlamına gelir.

BMW markasının üstün doğası, pahalı bir üretim süreci gerektirir ve çeşitli araçlar birbiriyle pek çok parçayı paylaşmaz. Sonuç, BMW’nin envanter ve üretim maliyetlerinin rakiplerinden daha yüksek olmasıdır.

BMW, yeni otomobil fabrikaları kurmak için 1.3 milyar dolar yatırım yaptı. (MarketWatch, Inc.)

3. Emisyon standartları ve güvenlik düzenlemeleri, yeni modellerin geliştirilmesine maliyet eklemeye devam ediyor.

BMW’nin faaliyet gösterdiği pazarların çoğuna katılmak için, BMW’nin katı yerel emisyon ve güvenlik standartlarını karşılaması gerekir. Bu standartlar farklı bölgelerde farklılık göstermektedir. Ancak BMW, tüm modellerinin en katı standartları karşıladığını garanti eder. Bu nedenle BMW, düzenlemelerde meydana gelen değişikliklere maruz kalır. Bunların BMW’nin araştırma ve geliştirme ekibinin yanı sıra üretim sistemleri için maliyetli etkileri olabilir.

Yeni araçlar için emisyon standartları, CO2 mil başına 5,3 ons’a düşürüldü. (Reuters)

4. Araçların ithalat ve ihracatına yönelik ticaret tarifeleri bir tehdittir.

BMW, araçları için dünyanın farklı bölgelerinde üretim tesisleri kurarak bu riski azaltmış olsa da, kaçınılmaz olarak tarifelerin geçerli olduğu bölgelere araç ihraç ediyor. Bu oranlar yerel endüstrileri korumak için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, genellikle doğaları gereği karşılıklı olurlar; bu, bir hükümetin diğerinin eylemlerine tepki vereceği ve böylece yerel endüstrinin her iki ülkede de etkileneceği anlamına gelir.

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki ticaret savaşı BMW’ye 363 milyon dolarlık tarifelere mal oldu. (Bloomberg)

5. Yeni araç pazarı, çok sayıda güçlü rekabetin olduğu olgun bir pazardır.

Çoğu büyük araç üreticisi, ürün yelpazesinde lüks bir segmente bir miktar maruz kalma sağlayan premium bir model sunar. BMW yalnızca premium alanda faaliyet gösterdiğinden, bunun BMW’nin pazar payı üzerinde büyük bir etkisi vardır. Dünya ekonomilerinin çoğunda büyüyen orta sınıfla birlikte, bu premium segment, işletmeler için giderek daha rekabetçi hale geliyor.

Volkswagen, aynı dönemde elde edilen BMW’den 150,28 milyar dolar daha fazla olan 270,35 milyar dolar gelir elde etti. (İstatist)

6. Dünya, araba sahipliğinin demografisinde bir değişiklik görüyor ve toplam mülkiyet, genç nesiller için daha az önemli hale geliyor.

Farklı araç sahipliği biçimlerini benimseyen otomobil şirketleri, hayatlarında daha fazla esneklik arayan genç nesillerin satışlarında artış görüyor. Araç üreticileri, araçlarının genç neslin farklı ihtiyaçlarına göre uyarlanmasını sağlamalıdır. Marka sadakati, araç finansmanı ve otomobil sahipliği standart uygulamalarının yerini mülkiyet kolaylığı ve esneklik alıyor.

BMW ve Daimler, ortak mobilite platformları aracılığıyla 30 uluslararası şehirde 20.000 araç işletiyor. (Küresel üretim)

Otomobil pazarındaki değişim oranı her yıl artıyor ve bu, BMW’nin başarılı olduğu bir ortam gibi görünüyor. Kentsel yayılma ve hareketlilikteki eğilimler göz önüne alındığında, premium özel araç sahipliği önemli olmaya devam edecek mi yoksa pazar dinamikleri bir kez daha değişecek mi?