Nike’ın SWOT analizi (2022)

Nike, kaliteli ürünleri ve güçlü zenginlik ve sosyal statü havasıyla tanınan, dünyanın en tanınmış markalarından biridir. Ancak birçok marka gibi onun da güçlü ve zayıf yönleri var ve başarısını sürdürmek için aşması gereken engellerle karşılaşıyor.

Bu şirketin karşı karşıya olduğu güçlü, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditlerin tam bir analizini inceleyelim.

Güçlü

1. Çok tanınan bir markadır.

Nike, dünyanın hemen hemen her büyük yerinde bir ev adıdır. İkonik swoosh ve her yerde bulunan “Just do it” sloganı, birçok endüstri ve sosyal çevrede güçlü statü sembolleridir ve marka, onlarca yıldır atletik giyim ve ayakkabının zirvesini temsil etmeye başlamıştır.

Nike markasının dünya çapındaki değeri 34,8 milyar dolardı. (İstatist)

2. Müşteri tabanınız çok güçlü.

Müşteriler Nike ürünlerini satın almak için mağazalara akın ediyor. Birçoğu bu markayı normal kullanım için tercih ederken, diğerleri bunu mükemmel durumda tutulması ve zaman içinde hızla değiştirilmesi veya güncellenmesi için bir moda ifadesi olarak seçiyor. Kalite ve stil, Nike için her yönüyle kazanan bir kombinasyondur.

Nike, küresel spor ayakkabı pazar payının neredeyse %27’sini kontrol ediyordu. (İstatist)

3. Temel ürün grubunuz pazarın çoğuna ulaşır.

Nike sadece ayakkabı değildir. Her mevsim ve birçok farklı spor için geniş bir spor giyim yelpazesini korur. Nike mağazaları ve diğer perakendeciler, performans ekipmanları pazarındaki her müşteriye bir şeyler sunma yeteneklerinin altını çiziyor ve hatları, tüketici talebine göre genişlemeye devam ediyor.

Nike, atletik giyim, koşu ekipmanı, antrenman ekipmanı ve özel spor ve ayakkabı serileri dahil olmak üzere ana ürün segmentlerinden dünya çapında 30,6 milyar dolar gelir elde etti. (İstatist)

4. Çok sayıda ünlü onayınız var.

Michael Jordan, Lebron James ve Tiger Woods, Nike’ın alışveriş yapanların kolektif bilincine girmesine yardımcı olan isimlerden sadece birkaçı. Bu onaylar, marka başarısının göz ardı edilemeyecek hayati bir parçasıdır.

Nike, 2022’de yalnızca Jordan ayakkabı serisinden 3,6 milyar dolar gelir elde etti. (İstatist)

5. Diğer değerli markaları korur.

Nike, zaman içinde Cole Haan ve Hurley International dahil olmak üzere birçok şirketi satın aldı ve sattı. Şu anda sadece bir başka büyük markaya sahip: Converse. Converse son derece popüler bir marka olmaya devam ediyor ve zamanla daha fazla satın alma fırsatı ortaya çıkabilir.

2022’de Amerika Birleşik Devletleri’nde 98 bağımsız Converse mağazası vardı. (Statista)

6. Üretim maliyetleri genellikle düşük tutulur.

Nike, nispeten düşük maliyetle kaliteli ürünler üretme sanatında ustalaşmıştır. Bu, kar marjlarınızı artırmanın yanı sıra, artan talebi karşılamak için tüm perakendecileri iyi bir şekilde tedarik edecek bir ticaret ve dağıtım imparatorluğunun gelişmesine yardımcı olur.

Nike, 2022’de 16,2 milyar dolar brüt kar elde etti. (Statista)

7. Güçlü geliştirme ve pazarlama dallarına sahiptir.

Marka tanıma bir gecede olmaz. Bugün bildiğimiz güç imajını yaratmak yüzlerce pazarlama zihninin onlarca yılını aldı. Nike, basit pazarlama ve reklamcılığın ötesinde, spor giyim araştırma ve geliştirmesinin ön saflarında yer aldı ve kendisini kalite açısından güvenilir bir marka olarak konumlandırdı.

Nike’ın hisse değeri 2017 ile 2022 arasında %183 arttı (Forbes).

zayıf yönler

1. Çalışma koşulları sorunludur.

Nike, yurtdışındaki fabrikalarındaki çalışma koşulları nedeniyle sık sık eleştirildi. İşletme maliyetlerini düşük tutmak için ucuz işgücüne güveniyor, ancak dünyanın her yerindeki çalışanlarına adil davranılması sicilinde bir kusur olmaya devam ediyor.

Nike’ın dünya çapında 75.400 çalışanı var. (İstatist)

2. Perakendeciler büyük bir faktördür.

Nike, ürünlerini tüketicilere ulaştırmak için üçüncü taraf perakendecilere güveniyor. Diğer şirketlere olan bu bağımlılık, kârınızın bir kısmından fedakarlık etmeniz veya maliyetleri artırmanız ve bunları alıcılara aktarmanız anlamına gelebilir. Birçoğunun yine de sadık kalması muhtemel olsa da, bu marj bazı müşterileri geri çevirebilir.

Nike ürünlerinin yaklaşık %65’i üçüncü taraf perakendecilerde satılmaktadır. (BStrategyHub)

3. En çok sadece ayakkabılarıyla tanınır.

Çok çeşitli spor ve performans giyim ürünleri sunmasına rağmen, en çok ayakkabıları, özellikle de spor ayakkabılarıyla tanınır. Bazı tüketiciler, tüm ürün serisinin farkında olmayabilir veya diğer karşılaştırılabilir ürünlere kıyasla daha yüksek maliyetlerle reddedilebilir.

Nike, 23 milyar dolardan fazla ayakkabı geliri elde etti. (İstatist)

4. ABD pazarına çok bağlıdır.

Satışlarınızın büyük çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri’nden geliyor ve satış portföyünüzü çeşitlendirmeye devam ederken, dünya çapında daha geniş bir varlık elde etmeyi umuyorsanız, Amerikalı tüketicilere olan bu ağır bağımlılığın üstesinden gelmelisiniz.

Kuzey Amerika pazarının %36’sını oluşturmaktadır. (Investopedia)

5. Davalara karşı savunmasız kaldınız.

Herhangi bir şirkette olduğu gibi, kurumsal hatalar veya çalışanlarla ilgili sorunlar davalara yol açmıştır. Bu talihsiz olaylar, zayıf kurumsal uygulamaları ortaya çıkarabilir, halkla ilişkiler kabuslarına neden olabilir ve genel marka algısına verilen zararı geri almak yıllar alabilir.

Nike, cinsiyete dayalı ücret ayrımcılığı için bir toplu davanın kurbanı oldu. (Vox)

6. Cinsel taciz iddialarına maruz kaldınız.

Özellikle endişe verici olan, işyerinde kadınlara yönelik cinsel taciz ve haksız muameleye ilişkin bazı raporlardır. Bu sorun, şirket için olumlu eylemlerle sonuçlanan bir dizi değişikliğe yol açtı, ancak itibarına verilen zarar çoktan verildi.

Nike yöneticileri, cinsel tacizle dolu bir kültürü ifşa ederek diğer erkek liderlerin istifasına neden oldu. (New York Times)

Fırsatlar

1. Gelişmekte olan pazarlara açabilirsiniz.

Birçok şirket gelirlerini artırmak için başka pazarlar aramaktadır. Gittikçe daha fazla ülke, bir şekilde Amerikan markalarına karşı artan bir iştah gösteriyor ve Nike, ürünlerine yönelik bu açlığı değerlendirmekle iyi eder.

Nike, dünya çapında binden fazla mağaza işletti. (İstatist)

2. Sürdürülebilir uygulamalara güvenebilir.

Nike şu anda bazı sürdürülebilir uygulamalarla uğraşıyor, ancak diğer kurumsal yetkiler uygulamada tutarsızlıklara neden oldu. Başarılı kalmak ve çevre dostu olarak kabul edilmek için, büyüyen havuzdan ve üretim ve geliştirme için dünya bilincine sahip uygulamalar üzerine araştırmadan tam olarak yararlanmalısınız.

Nike, çevreye duyarlı bir marka imajını korumaya çalışmıştır. (Modacı)

3. Benzersiz ürünler geliştirmeye devam edebilir.

Nike, ayakkabı pazarını oldukça köşeye sıkıştırdı, ancak yine de diğer alanlarda standardı belirleme şansı var. Gelecekte diğer ürün gruplarında kalite konusundaki güçlü itibarına güvenebilir, hatta yeni segmentler oluşturan yeni ürünler geliştirebilirsiniz.

Nike, ABD ayakkabı pazar payının %21.1’ine sahipti. (İstatist)

4. Müşterilere daha doğrudan satış yapabilirsiniz.

Nike son zamanlarda doğrudan tüketicilere satış yapmak, kendi perakende mağazalarını açmak ve hatta doğrudan çevrimiçi satış yapmak için önemli adımlar attı. Bir mağazada taklit edilemeyecek, benzersiz ve tamamen kişiselleştirilebilir bir alışveriş deneyimi sunarak, tüketicilerin kendi zevk ve tercihlerine özel ürünleri satın almalarına olanak tanır.

Nike, Amerika Birleşik Devletleri’nde 338 perakende mağazası işletiyordu. (İstatist)

5. Çalışma koşullarını iyileştirebilir.

İş gücünüzle ilgili endişeleri ve iddiaları ele almak, markanın zaman içinde maruz kaldığı zararın bir kısmını geri almanın anahtarı olacaktır. Düşük ücretli çalışanlara ve olumsuz (ve potansiyel olarak güvensiz) çalışma koşullarına güvenmenin, çoğu tüketiciyi geri çevirmek, potansiyel geliri ve zaman içinde büyümeyi azaltmak için yeterli olup olmayacağını yalnızca zaman gösterecek.

Nike’ın küresel istihdamı 2009 ile 2022 arasında %119 arttı (Statista).

6. Diğer satıcılara ve perakendecilere daha az bağımlı olabilir.

Nike, tüketicilere doğrudan satışa doğru ilerlerken, diğer perakendecilerdeki daha güçlü bir varlıktan da biraz uzaklaşıyor. Bu, dağıtımı ve fiyatlandırmayı daha sıkı kontrol etmenize olanak tanır ve ayrıca markanızın değerli algısına katkıda bulunmaya devam edebilecek bir ayrıcalık ve kıtlık havası yaratır.

Dünya çapında giyim ve ayakkabı perakende satışları 2019 yılında 1,9 trilyon dolara ulaştı (Statista).

tehditler

1. Sahte ürünler ve taklitçiler tehdit olmaya devam ediyor.

Birçok popüler marka sahte ürün pazarından etkileniyor. Dolandırıcılar, kalite düşük olduğunda ve ürün orijinal olmadığında alıcıları orijinal ürün olduklarına inandırmayı umarak, aksi takdirde tanımlanabilir bir markanın taklit versiyonlarını oluştururlar. Nike bunun bir istisnası değildir ve kalpazanları engellemek hiç bitmeyen bir savaştır.

Sahte ürünler dünya ticaretinde 461 milyar doları buldu. (ABC Haberleri)

2. Pazarda rekabet hâlâ şiddetli.

Nike pazarda hala oldukça baskın olmasına rağmen, rekabet sert ve markalar tüketicilerin zihninde en üst sıralarda yer almak için rekabet etmeye devam ediyor ve sadık müşteri tabanlarını korumaya çalışmaya devam edecek. Küçük bir büyüme yüzdesi bile elde etmek, milyonlarca hatta milyarlarca satış anlamına gelebilir, bu nedenle Nike sadece defne üzerinde duramaz.

Nike, hasılatta rakibi Adidas’ı %69 oranında geride bıraktı. (İstatist)

3. Pazarlama bütçeleri fırlamaya devam ediyor.

Reklam ve pazarlamanın maliyeti yalnızca zamanla artar ve pazardaki büyük marka varlığınızı sürdürmek için giderek daha fazlasını yapmanız gerekir. Kulaktan kulağa iletişim ve sosyal medya düşük maliyetli alternatifler olabilir, ancak bu, gelişmekte olan pazarlarda veya yeni ürün lansmanlarını teşvik etmek için yeterli olmayacaktır.

Nike, Amerika Birleşik Devletleri’nde pazarlama için 1,47 milyar dolar harcadı. (İstatist)

4. Patent ve ticari marka anlaşmazlıklarına dahil oldunuz.

Fikri mülkiyet, herhangi bir perakendeci için ama özellikle Nike gibi güçlü bir marka için inanılmaz derecede önemlidir. Ürünlerinizin taklit edilmesinden veya doğrudan ihlal edilmesinden asla üstün olmayacaksınız ve bu sorunları düzeltmeye yönelik davalar, tartışmalı bir davayı kaybetme potansiyeliyle birlikte şirket için zaman, enerji ve masraf gerektirir.

Nike, Lil Nas X spor ayakkabıları için Adidas ve MSCHF de dahil olmak üzere patent ihlalini öne süren şirketlere dava açtı (Reuters)

5. Ekonomik belirsizlik büyük sorunlara neden olabilir.

Pazardaki herhangi bir gerileme genellikle tüketicilerin lüks ürünleri kesmesine neden olur ve Nike muhtemelen birçok alıcı için listenin başında yer alır. Tüketici harcamalarındaki herhangi bir genel düşüş, Nike’ın önemli miktarda gelir kaybetmesine neden olabilir ve ürünleri zaten çoğunlukla daha yüksek fiyatlarla satıldığından, harcamalar uzun süre boyunca düşerse bu üst düzey durum sorunlu hale gelebilir.

Nike, 2019 ve 2022 yılları arasında küresel gelirinin %5’ini kaybetti (Statista).

6. Uluslararası ticaret bir tuzak olabilir.

Nike’ın üretiminin çoğu (satışlarının çoğunluğunun gerçekleştiği) Amerika Birleşik Devletleri dışında gerçekleşmektedir, bu da onun uluslararası ticaret yasalarına ve yaptırımlara karşı savunmasız olduğu anlamına gelir. İş kanunundaki herhangi bir değişiklik, tedarik zinciri yönetimi sorunları veya uluslararası bir işletmenin doğasında bulunan diğer engeller, kontrol edilmediği takdirde önemli sorunlara neden olabilir ve bu da tedarik kıtlığına veya ürün teslimatında gecikmelere yol açabilir.

Nike, Çin’den 6.7 milyon dolar gelir elde etti. (İstatist)

Nike, pazarın çoğu tarafından sevilen köklü bir marka imajından yararlanır. Kalite ve statünün ayırt edici özelliğidir ve aynı zamanda, herhangi bir alıcının kendilerinden daha büyük olduğunu düşünebilecekleri bir şeye katılmasına izin veren güçlü ünlü onaylarından da yararlanmıştır. Ancak, yüksek maliyetler ve sorunlu çalışma koşulları, zamanla değişmeyi reddederse şirket için sorunlara neden olabilir. Yeni pazarlarda büyümek ve ürün gruplarınızı genişletmek, gelecekteki büyüme için yeni yollar açabilir, ancak rekabette daha iyi performans gösterememek ve önemli marka endişelerini ele almamak, yolda büyük sorunlara neden olabilir. Ancak genel olarak Nike, ileriye dönük güçlü kalmak için çok çalışması gereken sağlam bir şirkettir.