Çin’de iş yapmanın 8 artısı ve eksisi

Bazı insanlar Çin ile iş yapma kararıyla büyük başarı elde etti. Ancak başarı bulunduğunda bile, dünyanın en kalabalık ulusuyla iş yapmanın bazı tehlikeleri vardır. Çin ile pek çok ticari ilişkiyi sıcak ve dostane olarak tanımlamak zor olsa da bazen küçük bir işletmenin ihtiyaç duyabileceği can damarı olabilir.

Çin ile iş yapmayı mı düşünüyorsunuz? Bunu yapmadan önce, şu anda en iyi kararı verdiğinizden emin olmak için düşünmemiz gereken birkaç avantaj ve dezavantajımız var.

Çin ile iş yapmanın avantajları nelerdir?

1. İş fırsatlarınızı bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok küçük işletme, fiyat aralığına uyan veya yapılması gereken ürünü halledebilecek bir üretici bulmakta zorlanıyor. Çin ile iş yaparak, gerekli üretimi karşılayabileceğiniz bir maliyetle bulabilirsiniz, böylece burada evde kalabilirsiniz.

2. Daha düşük maliyetle daha fazla çeşitlilik elde edersiniz.

Her iş planının merkezinde kar marjlarına odaklanma vardır. İşletmede kalabilmek için para kazanmanız gerekir. Çin ile iş yaparak, sunduğunuz ürünleri genişletme ve aynı zamanda fiyat noktalarınızı ihtiyaç duyabileceğiniz düşük seviyelerde tutma fırsatına sahipsiniz. Ürüne bağlı olarak Çin’de maliyetler %80’e varan oranda azaltılabilmektedir.

3. Daha iyi hizmet seviyelerine erişirsiniz.

Elbette bu herkes için geçerli olmayacak ama genel olarak Çin’i ciddiye alırsanız sizi ciddiye alacaklardır. Yerli üretim arıyorsanız, aynı şey mutlaka doğru değildir. Sipariş seviyeleriniz onlar için yeterince büyük değilse, bir yanıt almak için yeterince önemli değil. Bu sorunlar Çin’de de mevcut, ancak küçük işletmeler için çok daha az yaygın.

4. Çoğaltma yetenekleri alın.

Çin’deki kapsamlı üretim varlığı sayesinde küçük işletmeler çok zaman kazandırabilir. Yapacak bir ürününüz varsa, o ürünün bir formunun zaten Çin’de bir yerde üretiliyor olması çok muhtemeldir. Sadece boyutlarınızı gönderin ve üretim süreci oldukça hızlı bir şekilde çoğaltılabilir. Bu, Çin imalat endüstrisine neredeyse %100 benzersiz bir avantajdır.

Çin ile iş yapmanın dezavantajları nelerdir?

1. Ürünlerin kalitesi standartlarınızı karşılamayabilir.

İşletme sahipleri, herhangi bir anlaşma imzalamadan önce Çin’deki üretim süreçleri hakkında kapsamlı bir araştırma yapmalıdır. Gerçek şu ki, tüm üreticiler yüksek standartlarını karşılayan ürünler üretmeyecektir. Geçmişte bir üretim ilişkisi başarılı olmuş olsa bile, envanterinizi alana kadar tespit edemediğiniz herhangi bir zamanda standartlarda değişiklikler yapılabilir.

2. İletişim bazen sorun olabilir.

Çin’in ticari çıkarlarını temsil eden birçok kişi, başta İngilizce olmak üzere diğer dilleri oldukça iyi konuşabilmektedir. Yapamayacakları şey, size verecekleri cevabın duymak istemediğiniz bir şey olduğunu düşünürlerse size bir cevap sunmaktır. Birçok küçük işletme, iletişim hatlarını açık tutmak için bir işletme temsilcisiyle çalışmayı gerekli bulmuştur.

3. Bu ilişkiler çevrimiçi olarak oluşturulamaz.

Küçük işletmeler, üretim tesisini incelemeden çevrimiçi sipariş vermenin işe yarayacağını düşünürlerse tehlikeli bir varsayımda bulunurlar. Çin’e seyahat edemiyorsanız, denetimleri sizin adınıza yapması için güvendiğiniz birine ödeme yapmanız gerekir. Yüz yüze ilişkiler, karşılıklı olarak karlı bir ilişki yaratmanın en iyi yoludur. Aksi takdirde, kendinizi kaybetmeye hazırlayabilirsiniz. Sen ortaya çıktığında, Çin daha iyi bir iş çıkarıyor.

4. Dolandırıcılık her yerdedir.

Küçük işletmeler, satın alma yapmadan önce potansiyel üretim ortaklarının kayıtlarını kontrol etmelidir. Hatta yerel bir avukatın taşradaki üretim merkezini araştırmasının maliyetini bile ödemek zorunda kalabilirsiniz. Çoğu zaman, Çin’de çevrimiçi olarak görüntülenebileceğini bile düşünen bir şirket yoktur. Bir şirket bulsanız bile, bu günlerde yurtdışında iş yapmaktan bahsettiğinizde havada asılı kalan belirli bir olumsuz damga var.

Çin ile iş yapmanın artıları ve eksileri genellikle buna değer, ancak bir anlaşma imzalamadan veya para göndermeden önce gerekli özeni göstermelisiniz. Yeterli soruşturma olmadan, beklenmedik bir kayıp yaşayabilirsiniz.