Derin Çalışma Hızlı Özet: Alınan 15 Ders + PDF

Derin Çalışma: Dikkatin Dağınık Bir Dünyada Odaklanmış Başarı Kuralları, Cal Newport tarafından 2016 yılında yazılan bir kitaptır. Sanatsal sonuçlarınızı ve üretkenliğinizi geliştirmek için tutarlı ve odaklanmış bir şekilde çalışma yeteneğini geliştirmeye odaklanır.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 “Derin çalışma”

Newport, derin çalışmayı “bilişsel yeteneklerinizin sınırlarını zorlayan, dikkati dağıtmayan bir konsantrasyon durumunda gerçekleştirilen profesyonel faaliyetler” olarak tanımlar. Temel olarak derin çalışma, eldeki işe odaklanarak yaptığınız, daha yüksek üretkenlik ve daha iyi sonuçlarla sonuçlanan iştir. Pek çok psikolog tarafından atıfta bulunulan “akış” durumuna benzer.

# 2 Sadece 4 saat

Newport ayrıca her gün yaklaşık dört saat derin çalışma yapabileceğinizi iddia ediyor. Bu bir konsantrasyon veya uygulama meselesi değildir; bu bir insan biyolojisi ve psikolojisi meselesidir. Beyin sonunda tek bir göreve veya sürece çok fazla konsantre olmaktan yorulur ve dinlenmeye ihtiyaç duyar. Yeni başlayanlar genellikle günde ortalama bir saatlik derin çalışma yapacaklardır. Bir bakıma zihniniz, teorik maksimum dört saate ulaşmak için esnetebileceğiniz bir kastır.

# 3 Derin işçiler kazanır

Derin çalışma, geleneksel çalışma ve stratejilerden sürekli olarak daha iyi sonuçlar ve daha mükemmel bir portföy sağlar. Sıkı çalışmayı vurgulamak ve bu zamanı olabildiğince verimli ve tutarlı hale getirmek için elinizden gelenin en iyisini yapmak, uzun vadede harika temettüler verecektir.

# 4 Ortadan Kaldır

sosyal medya Derin çalışmalara katılmanın yollarından biri sosyal medyayı kaldırmaktır. Sosyal medyadan tamamen kurtulmak istemiyorsanız, en azından yoğun çalışma süreniz boyunca internet veya cihazlarınızla etkileşime giremeyeceğiniz bir şekilde yapmalısınız. Bu, dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldıracak ve zamanınızdan en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacaktır.

# 5 Teknolojinizi yönetin

Günlük hayatımızda hepimizin çok sayıda cihazı ve bilgisayarı vardır. Ancak bu cihazların düşünme ve çalışma alışkanlıklarımızı nasıl etkilediğini pek düşünmüyoruz. Yeni bir cihaz satın almadan veya kullanmadan önce, onun hayatınıza gerçekten katabileceği değeri düşünün. Yeni cihazları yalnızca somut faydaları varsa ve bunları nasıl kullanacağınızı kontrol edebiliyorsanız kullanın.

# 6 İçerik oluşturucu daha önemli hale geliyor

Newport, kültürün “yaratıcı” veya derin düşünürü kutlamak için değiştiğini öne sürüyor. Bu eğilim, insanlar benzersiz seslerini buldukça ve daha geniş bir kitleye ulaştıkça, en çok pop kültürü ve içerik oluşturma alanında görünür hale geliyor. “Yaratıcı” durumunuzdan en iyi şekilde yararlanmanın en iyi yolu, sık sık derin işler yapmaktır.

# 7 Kesintisiz zaman alır

Herhangi bir derin çalışma zaman aralığını yapmak için kesintisiz bir zaman aralığına sahip olmanız gerekir. Sürekli olarak kesintiye uğrarsanız, beyninizi derin çalışmaya dahil etmek neredeyse imkansızdır. Projeniz veya işiniz üzerinde çalışmaya başladığınızda sessiz veya tenha bir çalışma alanınız olduğundan emin olun. Tüm cihazları kapatın ve bu süre zarfında zihninizin sosyal medyaya çekilmesini zorlaştırın veya imkansız hale getirin.

# 8 Alıştırma mükemmelleştirir

Neredeyse tüm beceri ve alışkanlıklarda olduğu gibi, derin çalışmayla ne kadar çok meşgul olursanız, o kadar kolay olur ve seanslarınız o kadar uzun sürer. Uzman derinlemesine çalışanlar, yeni başlayanlara göre daha da iyi sonuçlar elde etmeyi ve derinlemesine çalışma oturumlarından en iyi şekilde yararlanmayı daha kolay buluyor. İlk denemenizde dört saatlik seansı geçemezseniz cesaretiniz kırılmasın.

# 9 Sonuçlara değil, ilerlemeye odaklanın

Newport, çok fazla insanın çabalarının alt satırına veya alt satırına odaklandığını öne sürüyor. Bu, yaratma eylemini boğabilir ve motivasyonunuzu mahvedebilir. Bunun yerine, kaydettiğiniz ilerlemeye veya gerçek yaratma sürecinin kendisine odaklanmanızı önerir. Bu, bir kavram olarak derin çalışmaya daha iyi uyuyor ve emeğiniz sırasında sizi daha mutlu edecek.

# 10 4 strateji

İrade Gücünü Yönetmek Newport, irade gücünüzü yönetmenin inanılmaz derecede zor olduğunu biliyor, bu nedenle kendinizi derin çalışmalara açmak için kullanabileceğiniz dört stratejiye sahip. Birincisi, en azından çalışırken, e-postanızdan ve dikkatinizi görevinizden veya hedefinizden başka yöne çeviren diğer kolay dikkat dağıtıcı şeylerden vazgeçmek.

# 11 Bimodal davranış

Bu mutlaka bir uyku programına atıfta bulunmaz. Bunun yerine, Newport, derinlemesine çalışma fırsatları yaratmak için düzenli inzivalar veya yoğun konsantrasyon ve izolasyon dönemleri planlamanızı önerir. Başkaları tarafından rahatsız edilmeyeceğiniz bir sanat stüdyosunda uzun sabah yürüyüşleri veya seansları buna iyi örneklerdir.

# 12 Ritmik davranış

Newport ayrıca, en azından sanatsal çabalarınızla ilgili olarak, ritmik bir yaşam tarzı benimsemenizi önerir. Tutarlı ve sanatsal tekniklerinizi ritmik olarak mükemmelleştirmenize izin veren bir alışkanlığı takip ettiğinizden emin olun. Her gün sanatınızı uygulayabileceğiniz ve bunda daha iyi olacağınız ve derin bir çalışma seansına daha kolay girebileceğiniz bir zaman ayırın.

# 13 Gazeteci davranışı

Son olarak, en iyi şekilde “olabildiğince müdahale et” olarak özetlenen sözde “gazetecilik” davranışını kullanmaktan korkmayın. Bazı yaşam tarzları çok telaşlı ve bazı işler yerleşik programlar için çok zorlu. Bu durumda, sahip olduğunuz kesinti süresinden yararlanmanız gerekebileceği gerçeğiyle barışın ve bunu derin işler için kullanın. Kendinizi gazetecilerin motivasyonuyla hizalayın ve yararlanabileceğiniz tüm fırsatlardan yararlanın.

# 14 Yeniden şarj etmek için zaman yaratın

Hiçbir irade sonsuz değildir ve zihnin dinlenmek için zamana ihtiyacı vardır. Derin bir çalışmadan sonra her gün yeniden şarj olmak için zaman ayırdığınızdan emin olun. Bu sürenin yalnızca eğlence için olmasına izin verin veya zanaatınızla ilgili değilse, eseriniz gibi eserinizden başka bir şekilde kaldırılsın.

# 15 Derin çalışmaya karşı sığ çalışmaya karşı

Newport, insanların daha kolay tanıyabilmeleri için yüzeysel çalışmayı da tanımlar. Basitçe söylemek gerekirse, yüzey çalışması bilişsel olarak zorlayıcı değildir ve genellikle lojistik bir tarza sahiptir – tipik olarak sıkı çalışma veya benzeri. Bu tür işler fazla çaba gerektirmez ve dünyaya gerçek bir değer üretmez.

En İyi 10 Derin İş Alıntısı

  1. “Üretmezseniz, ne kadar yetenekli veya yetenekli olursanız olun başarılı olamazsınız.”
  2. “Önemli olanın netliği, neyin önemli olmadığı konusunda netlik sağlar.”
  3. “Kim olduğun, ne düşündüğün, ne hissettiğin ve ne yaptığın, ne sevdiğin, odaklandığın şeylerin toplamıdır.”
  4. “Yeni Ekonomide Gelişmek için İki Temel Beceri 1. Zorlu şeylerde hızla ustalaşma yeteneği. 2. Hem kalite hem de hız açısından elit düzeyde üretim yapabilme becerisi”.
  5. “Odaklanmayı seçtiğimiz ve görmezden gelmeyi seçtiğimiz şey, hayatımızın kalitesini belirlemeye oynuyor.”
  6. “Sadece beklemek ve sıkılmak, modern yaşamda yeni bir deneyim haline geldi, ancak odaklanma eğitimi açısından inanılmaz derecede değerli.”
  7. “Öğrenemezsen, başarılı olamazsın.”
  8. “Bir zanaatkarın görevi,” anlam üretmek değil, kendi içinde zaten var olan anlamları ayırt etme yeteneğini geliştirmektir.
  9. “Zihninizi aynı anda dikkat dağınıklığına bağımlı olmaktan uzaklaştırmazsanız, odağınızı derinleştirme çabaları zor olacaktır.”
  10. “Düşük etkili faaliyetler sunuyorsanız, bu nedenle, daha yüksek etkili faaliyetlere harcayabileceğiniz zaman alıyorsunuz. Bu sıfır toplamlı bir oyun.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

Derinlemesine çalışmanın PDF özetini indirmek için buraya gidin .