İş zekasının 14 artısı ve eksisi

İş zekası nedir? Genellikle basitçe “BI” olarak anılan iş zekası, bir işletmenin ürettiği ham verileri analiz etmek için kullanılabilen bir yazılım uygulamasıdır. Bu uygulamalar, kuruluşların maliyetleri azaltabilmesi, daha iyi kararlar alabilmesi ve yeni fırsatları belirleyebilmesi için veri madenciliğinden sorgulama ve raporlamaya kadar bir dizi ilgili faaliyet sağlar.

İş zekası zorluğu, bu uygulama ve işlevler şemsiyesini uygulama sürecidir. Gerekli altyapıyı kurmanın maliyeti bazen bir kuruluşun bütçesinin karşılayabileceğini aşabilir.

Bugün iş zekasının artılarını ve eksilerini tartıyor musunuz? Dolayısıyla bunlar, bu sistemlerin ihtiyacınız olan şey olup olmadığını görmek için bu tartışmada dikkate alınması gereken kilit noktalardan bazılarıdır.

İş zekasının faydaları nelerdir?

1. Nerede olursanız olun bilgi alabilirsiniz.

Modern iş zekası mobil platformlara taşındı. İsterseniz BI’ı bulutta bile kullanabilirsiniz. Bu, ister uzun bir hafta sonu tatili yapıyor olun, isterse bir anlaşmayı kapatmak için öğle yemeği için potansiyel bir müşteriyle buluşuyor olun, ihtiyacınız olduğunda her zaman bilgiye sahip olabileceğiniz anlamına gelir.

2. İnsanlar verilerle “pratik yapabilir”.

Geçmişte iş zekası, raporların ve elektronik tabloların oluşturulmasına dayanıyordu. Günlerinizi bu verileri analiz ederek, faydalı bilgi parçacıkları arayarak geçirebilirsiniz. Yıllar boyunca birçok teknoloji güncellemesi sayesinde BI uygulamaları her zamankinden daha etkileşimli hale geldi. Bu, verileri daha etkin ve verimli bir şekilde görüntülemenizi sağlar.

3. Büyük verileri gerçek zamanlı olarak yönetebilirsiniz.

Bazen bir saniye içinde bir karar verilmesi gerekir. Bu, mevcut en güncel bilgilere sahip olmanız gerektiği anlamına gelir. Günümüzün BI uygulamaları, kuruluşlara gerçek zamanlı olarak bilgi sağlayabilir, böylece verilerle etkileşime girenler anında taktik veya strateji değiştirebilir.

4. Genellikle serbestçe genişletilebilir.

BI yazılımlarını ve uygulamalarını kullandığınızda, günümüzde kuruluşunuz için doğru ölçekte çalışmanıza olanak tanıyan birçok çözüm bulunmaktadır. Buna, kullandıkça öde seçenekleri, abonelik seçenekleri ve diğer kullandıkça öde fırsatları dahildir. İşletmeler ihtiyaç duydukları istihbaratı ihtiyaç duyduklarında alabilirler, ancak ihtiyaç duymadıkları zamanlarda bunun için ödeme yapmak zorunda kalmazlar.

5. KPI’larınızı takip etmek daha kolaydır.

İş Zekası, kuruluşların temel performans göstergelerinin [KPI’ler] nasıl karşılandığını daha iyi izlemelerini sağlar. Araç seti, büyük verileri analiz edebilir, faydalı ölçümler geliştirmeye yardımcı olabilir ve nihayetinde bir işletmeyi yaptığı işte daha etkili hale getirebilir.

6. Verileri daha hızlı görüntüleyebilirsiniz.

Modern BI uygulamaları, büyük verileri neredeyse anında anlaşılır grafiklere dönüştürmeye yardımcı olabilir. Büyük bir e-tablodaki rakamları karşılaştırmak ve karşılaştırmak yerine, tüm yönetici ekibi kendi KPI’larını ve diğer uygulanabilir bilgileri temsil eden grafiksel verileri arayabilir. Sonuç, daha iyi raporlama ve büyük resmin daha net anlaşılmasıdır.

7. BI’da aktif olarak yer alan birçok yardımcı topluluk vardır.

İş zekasının tartışıldığı forumların sayısı artıyor. Tercih ettiğiniz uygulamalarda size yardımcı olabilecek 7/24 müşteri hizmetleri hattı bulunmaktadır. BI’ı daha önce hiç düşünmemiş olsanız ve BT’de çalışmak size göre değilse bile, bugün daha iyi hedeflere ve kararlara başlamanıza yardımcı olabilecek harika kullanıcı arayüzleri mevcut. Bugünlerde büyük verilerinizden en iyi şekilde yararlanmak için bir BI uzmanı tutmanıza gerek yok.

İş zekasının dezavantajları nelerdir?

1. İnsanlar aynı verilerden farklı sonuçlar görebilirler.

İş zekası uygulamaları tarafından sağlanan analitikler tutarlıdır. İş zekasının karşı koyması gereken şey, insan karar verme sürecinden gelen tutarsızlıktır. Farklı insanlar veri setine bakacak ve çok farklı iki sonuç görecek, bu da bir organizasyonun bir orta yol bulmak için zaman harcaması gerektiği anlamına geliyor.

2. Profesyonel ve kişisel sınırları birleştirin.

İş zekası, çalışanların bu bilgilere erişmek için kişisel cihazları kullanmasını gerektirebilir. Belirli bir demografide toplanan veriler, bir kuruluşun bunu kullanmasını istemeyen bazı kişiler tarafından özel bilgi olarak kabul edilebilir. Tüm özen gösterilse bile, BI içinde bazı insanları oldukça rahatsız edebilecek bir dizi sınır vardır.

3. Veri güvenliği sorgulanabilir.

Mobil BI uygulamaları kullanıyorsanız, bilgisayar korsanlığı tehdidi, gizli veya özel bilgilerinizi riske atabilir. Target, Home Depot ve diğer perakendecilerdeki veri saldırıları, diğer sistemlerin de %100 güvenli olmadığını gösteriyor. Sisteminizin çevrimiçi bir portalla bağlantısı tamamen kesilmediği sürece, güvenlik ihlali tehdidi her zaman proaktif olarak düşünülmesi gereken bir şeydir.

4. Maliyet her zaman potansiyel bir sorun olacaktır.

BI uygulamaları için mobil veya bulut tabanlı çözümler kullanan şirketler bile veri yönetimiyle ilgili maliyetlerle mücadele edebilir. Bir endüstri olarak iş zekasının birden fazla satıcısı vardır ve hizmet olarak yazılımları birbirinden çok farklı olabilir. Tüm sağlayıcıların da şeffaf fiyatları yoktur. Veri fazlalığı veya premium hizmetler ekleyin ve hatta ucuz bir kullandıkça öde sistemi bile biraz fazla olabilir.

5. İş zekası için düzenlemeler gelişiyor.

Şu anda, güvenli olmayan verilerle ilgili davalar için emsaller hazırlanıyor. Hatta veri ihlali yaşayan kuruluşlara yasal yaptırımlar veya düzenleyici yaptırımlar uygulanabilir. Teknolojiler değiştikçe, düzenlemeler değiştikçe ve bir şirket BI uygulamalarını geliştirmiyorsa, bir güvenlik olayı durumunda katastrofik kayıp riskiyle karşı karşıya kalabilir.

6. Kullanılabilirlik de bir sorun olabilir.

İş zekası bugün çoğu şirkette mevcuttur, ancak tüm endüstriler iyi gelişmemiştir. Bazıları, BI uygulamalarının sağlayabileceği şeyleri benimsemeye yeni başlıyor. Diğerleri, büyük verilerini on yıllardır başarıyla yönetiyor. Tüm şirketler bu dezavantajı yaşamayacaktır, ancak yaşayanlar bir süre için sınırlı kullanılabilirlik bulabilirler.

7. Birden fazla BI uygulamasına ihtiyacınız olabilir.

Günümüzde çok sayıda iş zekası seçeneği mevcuttur. Birçoğu belirli bir yüzey sağlayacaktır. Büyük verilerinizden en iyi şekilde yararlanmak için BI’nızın tamamen entegre olduğundan emin olmak için eksiksiz bir hizmet paketine yatırım yapmanız gerekebilir.

İş zekasının artıları ve eksileri, genellikle faydaların, büyük veri çözümlerini uygulamaktan kaynaklanan dezavantajlardan çok daha ağır bastığını gösterir. Halihazırda sahip olduğunuz bilgilerden en iyi şekilde yararlanmak için etkileşimli araçlar ve yazılım uygulamaları arayın, böylece sizi her yıl karanlıkta tutacak iyi iş kararları verebilirsiniz.

İş zekası hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizin veya şirketinizin uyguladığı ve size yardımcı olan fikirlerden bazıları nelerdir? Bugünkü başarı öykülerinizden bazılarını bizimle paylaşmanızı çok isteriz.