Mevcut bir işletmeyi satın almanın 16 artısı ve eksisi

Birçok girişimcinin hayali kendi işine sahip olmaktır. Birçoğu, benzersiz fikirleriyle bu işi sıfırdan inşa etmeye başlayacak. Bu şirketlerden bazıları başarılı, ancak çoğu başarısız oluyor. Bu yüzden birçoğu mevcut bir işletmeyi satın alma fikrine daha yakından bakmaya başlıyor. Giriş engelleri olduğunda kapıya ayak basmanın kolay bir yolu.

Bugün kendi fırsatlarınızı yaratmayı mı düşünüyorsunuz? O zaman bunlar, mevcut bir işletmeyi satın almanın artılarını ve eksilerini incelerken göz önünde bulundurulması gereken kilit noktalardan bazılarıdır.

Mevcut bir işletmeyi satın almanın avantajları nelerdir?

1. Zaten bir iş modeli var.

Bu, özellikle işletme en az 5 yıldır faaliyet gösteriyorsa geçerlidir. Ayrıca, halihazırda geliştirilmiş önemli hedefleri olan kısa ve uzun vadeli bir iş planı da olacaktır. Bu, benzersiz fikirlerinizi hemen başlatmanızı çok daha kolay hale getirir.

2. Yerleşik bir müşteri tabanınız var.

Şirketler başarılı bir ürün sunamazlarsa faaliyetlerine devam etmezler. Mevcut bir işletmeyi satın alarak bu müşteri tabanına erişebilir ve yeni fikirlerinizi güvenilir bir marka aracılığıyla pazarlamaya başlayabilirsiniz. Bu, satışları anında gerçekleştirmenize yardımcı olabilir ve bu da diğer ticari girişimlerin sağlayabileceğinden daha hızlı kar yaratmaya yol açabilir.

3. Hatta yerinde bir dağıtım altyapınız bile olabilir.

Dağıtım, yeni bir şirketin kuruluş döneminde karşılaştığı en büyük zorluklardan biridir. Mevcut bir işletmeyi satın alırsanız, bu altyapının kurulmuş olması çok muhtemeldir.

4. Yerinizde yaşayan insanları zaten deneyimlediniz.

Eğitim maliyetleri, her işletmenin karşılaştığı en büyük giderlerden biridir. Bu nedenle, tüm sektörlerde çalışan devir hızlarını azaltmaya odaklanılmaktadır. Bir girişimci yeni bir iş kurduğunda, onun için çalışan herkesin bir düzeyde eğitilmesi gerekir. Mevcut bir işletmeyi satın alırken bu ihtiyaç büyük ölçüde azalır.

5. Pek çok en iyi uygulama halihazırda oluşturulmuştur.

Mevcut bir işletme, operasyonlarını yöneten sağlıklı bir dizi politika ve prosedüre sahip olmalıdır. Tipik olarak bu, herkese her pozisyonda takip etmesi gereken bir dizi en iyi uygulama sağlar. Sıfırdan başlarsanız bu geliştirme süreci rahatlıkla 6-12 ayı bulabilmektedir.

6. O şirketin tüm varlıklarına erişim sağlar.

Envanteri depolamak için bir ofis alanı veya depoyu nerede bulacağınız konusunda endişelenmek yerine, ürünlerinizi belirli demografik gruplarınıza ulaştırmak için ihtiyaç duyacağınız pazarlama ve müşteri hizmetleri ihtiyaçlarına daha fazla odaklanabilirsiniz. Daha güçlü bir kredi geçmişi ve daha fazla teminat olması beklendiğinden, bu varlıklar genellikle gelecekteki iş fırsatları için daha iyi oranlarda finansman elde etmeyi kolaylaştırır.

7. Hemen şimdi büyüme üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Mevcut bir iş, bir şeyler satmakta iyi olan bir girişimci için mükemmel bir fırsattır. Bir işletmenin biraz yardıma ihtiyacı olan alanlarına odaklanabilir, destekleyebilir ve hemen büyüme üzerinde çalışabilirsiniz.

8. Eğlenceli.

Bir marka oluşturma, müşteri bulma veya çevrimiçi bir kimlik oluşturma konusunda endişelenmenize gerek yok. Bazen yerleşmek ve en iyi yaptığın şeyi yaparak işe başlamak eğlencelidir.

Mevcut bir işletmeyi satın almanın dezavantajları nelerdir?

1. Başarılı olmak için hala sektör deneyimine sahip olmanız gerekir.

Mevcut bir restoranı satın alabilirsiniz, ancak ya bir girişimci olarak restoran deneyiminiz yoksa? İşletmenin hala daha yüksek bir başarısızlık riski var. Çoğu zaman, bir iş satın almadan önce ihtiyacınız olan deneyimi elde etmek en iyisidir, böylece havaya uçmak ve her şeyin yolunda olduğunu ummak zorunda kalmazsınız.

2. Daha yüksek maliyetler söz konusu olabilir.

İş yapısına bağlı olarak, sıfırdan yeni bir iş kurmak sadece birkaç bin dolara mal olabilir. Mevcut bir işletmeyi satın alıyorsanız, gayrimenkul ve yasal ücretler söz konusu olduğunda maliyet çok hızlı bir şekilde altı rakama ulaşabilir. Bu tür bir fırsatın gerçekleşmesi için nakit paranız olmalıdır.

3. Güven oluşturmak zaman alır.

Sahada eğitimli işçilere sahip olmak kesin bir fayda sağlayabilir. Bu çalışanlar satın alımlarından memnun değilse, güven oluşturma süreci son derece uzun olabilir. Bazıları, sizin için çalıştıkları sürece o çipi size karşı omuzlarında tutabilir. Bu olumsuzluk büyük bir kaynak israfı olabilir.

4. Yerleşik bir müşteri tabanı her zaman güvenilir değildir.

Müşteriler, markalar ve insanlarla aynı anda ilişkiler kurar. Mevcut bir işletmeyi satın alırsanız, müşteri tabanınızın hala markanıza güvenme ihtimali vardır. Ancak, bir ev sahibi olarak aynı miktarda güveni alamayabilirsiniz. Buna karşılık, gerekli ilişkileri kurana kadar işletmenizin elde edebileceği satış miktarı azalabilir.

5. Vergi sonuçları olabilir.

Şirket bir yıldan diğerine ne kadar envanter taşıyor? Şirketin gerçek iş yapısı nedir? Çıkış maliyetleriniz nedir? Satış tamamlandığında herhangi bir sorumluluk size geçti mi? Mevcut bir işletmeyi satın aldığınızda hoş olmayan bir finansal sürprizin ortaya çıkmasının birçok yolu vardır. İyi bir anlaşma yaptığınızdan emin olmak için bu sularda gezinmeye zaman ayırın.

6. Yeni fikirler hoş karşılanmayabilir.

Bir girişimci olarak yeni bir fikriniz olabilir, ancak mevcut müşteri tabanınız bundan hiç hoşlanmayabilir. Çalışanlarınız bile yeni fikirlere içerleyebilir. Bir girişimcinin bu alanda yeni bir şirket kurarken karşılaştığı risklerin aynısı, mevcut bir işi satın alan girişimciler için de mevcuttur.

7. Orijinalliği azaltın.

Bazı girişimciler özgün ve yaratıcı olma fikrini sever. Mevcut bir işletmeyi satın almak tam olarak yenilikçi değildir.

8. Mevcut politikalar yeni fikirlerinizle çalışmayabilir.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde mevcut bir işi nereye götürmek istediğinizi biliyorsanız, mevcut politikalar ortak bir engeldir. Tüm çalışanların üzerinde uzlaşabileceği bir şey varsa, o da değişimden hoşlanmadıklarıdır. Daha da kötüsü, bu politikaların yapmaya çalıştığınız şeye karşı gelebilmesidir.

Mevcut bir işletmeyi satın alma kararının kendileri için doğru olup olmadığına yalnızca bir girişimci karar verebilir. Buradaki her bir kilit noktayı ve satın alma sözleşmesinin diğer benzersiz yönlerini değerlendirerek, mümkün olan en iyi karar verilebilir.

Geçmişte mevcut bir işletmeyi satın aldınız mı? Yönetimdeyken üstesinden gelebildiğiniz zorluklardan bazıları nelerdi? Bazı başarı hikayelerinizi duymayı çok isteriz.