İşlerin Yapılma Hızının Özeti (3 Dakika): 15 Hızlı Çıkarım

İşleri Bitirmek, David Allen tarafından 2001 yılında yazılan bir kitaptır. Plan görevlerini ve projeleri kaydederek ve daha küçük iş öğelerine bölerek aklınızdan çıkarmaya odaklanan kapsamlı bir zaman yönetimi yöntemini tanımlar.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Başarıya giden 5 adım

Bu kitaptaki “İşleri Bitirmek” veya GTD yöntemi, zihninizin kaotik sistemini düzene koymanıza yardımcı olabilecek beş adımı takip ediyor. Bu adımlardan ilki, dikkatinizi çeken şeyi yakalamak veya toplamaktır. Bu, dikkatinizi çeken şeye bilinçli olarak odaklanmayı ve onu düşüncelerinizin ön planına getirmeyi içerir; böylece, aşırıya kaçmasına izin vermek yerine onunla ne yapacağınıza karar verebilirsiniz.

# 2 Açıkla

Beş adımlı süreçteki bir sonraki adım “temizlemek”tir. Bu, dikkatinizi çeken her bir öğeyi tek tek incelemeniz ve ihtiyaç duyduğu şeyi kişisel düzeyde ve hedeflerinizle ilişkili olarak işlemeniz anlamına gelir. Bu, daha önce fark etmemiş olabileceğiniz, ancak boş zamanınızın çoğunu alan farklı dikkat dağıtıcı şeylerle yüzleşmek anlamına gelebilir.

# 3 Düzenle

Bu üçüncü adım, dikkatinizi çeken son zamanlarda netleştirilen şeyleri organize etmenize ve yerlerine koymanıza olanak sağlayacaktır. Bu genellikle düşüncelerinizi ve eşyalarınızı belirli dikkat dağıtıcıları veya fikirleri belirli yerlerde tutabileceğiniz farklı dikkat küpleri halinde düzenlemeyi içerir. Örneğin, hobilerinizle ilgili tüm düşüncelerinizi bir sürü dikkat dağıtıcı şeyin içinde tutun ve iş zamanı geldiğinde oraya dalmayın.

# 4 Yansıtmak

Bir sonraki adım yansımadır. Gözünüze çarpan çeşitli öğeleri ve fikirleri organize edilmiş küplerinize yerleştirmek bir şeydir. Başka bir şey, onları uzun vadede organize tutmaktır. Bu, sık sık düşünmeyi ve gözden geçirmeyi gerektirir, böylece farklı öğeleri çıkarsa veya odağınızı kaybederseniz her zaman doğru yerlerde değiştirebilirsiniz.

# 5 Katılın

Son olarak, son adım, dikkat dağıtıcılarınızı organize ettikten ve yalnızca tamamlamanız gereken görevlerle baş başa kaldıktan sonra katılmaktır. Dikkat dağıtıcı unsurlar ortadan kaldırıldığında, ideal olarak kolayca başlamanız gerekir.

# 6 Koleksiyon küpü aklınızın ucundan geçmemeli

Allen, beynimizin bir şeyleri hatırlamakta pek iyi olmadığını söylüyor. Bu, hem dikkat dağıtıcı şeyleri hem de iş hedeflerini içerir. Bu nedenle, hatırlamanız gereken şeyler için koleksiyon deponuz, zihninizin dışında bir şey olmalıdır. Bu, dizüstü bilgisayarınızdaki bir not veya bir kağıt parçası olabilir.

# 7 “

sonraki eylemler ” Allen, üstlendiğiniz her proje için her zaman bir sonraki eylemlerin bir listesini yapmanızı önerir. Bu, kendinizi o anda düşünmeye zorlamanızı engelleyecektir, bu da durgunluğa veya dikkatinizin dağılmasına neden olabilir. Bir sonraki eylem listesine sahip olmak, her zaman gününüzde veya hedefleriniz için bir sonraki adımda ne yapacağınızı söyler, dikkatinizin dağılmasını zorlaştırır veya üretkenliğinizi yavaşlatır.

# 8 Haftalık incelemeler harika

Düşüncelerinizi ve fikirlerinizi sık sık kontrol etmek önemli olsa da, bunu her gün yapmak sıkıcı ve tekrarlayıcı olabilir. Haftalık bir inceleme en iyi sıklıktır, çünkü genellikle dikkatinizi çeken herhangi bir şeyi yakalamak için yeterlidir, ancak her gün dikkatinizi dağıtacak veya çok fazla zaman alacak kadar sık ​​değildir.

# 9 Yakala / Her Şeyi Topla

GTD yöntemini ilk kullandığınızda, hayatınızdaki yalnızca en önemli şeyleri yazmak veya toplamak isteyebilirsiniz. Bu bir hata. Ne kadar küçük veya küçük olursa olsun, düşündüğünüz veya yapmak istediğiniz her şeyi her zaman yakalamalı veya toplamalısınız. Onları önceden doğru kovaya koymazsanız, birçok küçük şey bunaltıcı olabilir.

# 10 2 dakika kuralı

Allen, iki dakika içinde yapılabilecek herhangi bir görevin hemen yapılması gerektiği yaygın bir bilgelik olan bu kuralın büyük bir savunucusudur. Bu harika bir üretkenlik hilesi ve her gün en azından üretken bir şeyler yapacağınızı garanti ediyor. İki dakika ideal süre sınırıdır çünkü bunu hızlı ve minimum çabayla yapabileceğiniz kadar hızlıdır. Bir görevi tamamlama dürtüsü sizi daha zor hedeflere götürebilir.

# 11 Ayrı bir “Bir Gün” listesi tutun

Hemen ilgilenmenizi gerektirmeyen her şeyin uzun vadeli bir listesini tutmak iyi bir fikirdir. Bunlar harika çünkü gelecekteki hedeflerinizi veya görevleri, yakın hedeflerinizden ayrı bir kapta saklayabilirsiniz ve bunları, unutulmaları muhtemel olan beyninizde saklamak yerine başlatma ve gözden geçirme olasılığınız daha yüksektir.

# 12 Beyin, yaratılış için en iyisidir

Allen, beyni gerçekleri ve görevleri ezberlemekten ziyade bir yenilik ve yaratma makinesi olarak düşünmenin daha iyi olduğunu iddia ediyor. Bu nedenle, beyninizin maksimum kapasitede çalışmasını istiyorsanız, harici depolama cihazlarının veya kovalarının kullanılması çok önemlidir.

# 13 Sistemlerinizi kolaylaştırın

Arşivler Kuruluşunuzun depolarını veya depolama merkezlerini uyarlamak için zaman ayırmazsanız, tüm görevlerinizi veya dosyalarınızı depolamak zor olabilir. Dosyalama sistemlerinizin güncel olduğundan ve ihtiyaç duyduğunuzda bilgiyi kolayca alabileceğinizden emin olmak için tüm bu sürecin başında biraz zaman ayırın.

# 14 Aktivasyon listesi oluşturun

Bu liste size yazmayı unuttuğunuz ancak henüz tamamlamadığınız görevleri hatırlatmalıdır. Bu, doğum günleri veya araç bakım ve onarımı gibi yinelenen şeyler için harikadır ve küplerinizi düzenli ve eksiksiz tutmanıza yardımcı olabilir.

# 15 Yaşam ve işin birleşimi

Birçok insan iş ve yaşam saatlerini dengelemeye çalışır, ancak gerçek şu ki her ikisi de kanamaya veya birbirine karışmaya meyillidir. Çalışma saatlerinizi ve yaşam saatlerinizi ayırmaya ve dengelemeye çalışmak genellikle etkisiz ve hoş değildir. Bunun yerine, sürekli potansiyel kesintilerin yeni gerçekliğini benimsemeli ve bunalmış hissetmekten kaçınmak için organize bir sistemle çalışmalısınız.

İşleri Bitirmek İçin En İyi 10 Alıntı

  1. “Dikkatinizi çeken şeye yeterince dikkat etmezseniz, hak ettiğinden daha fazla dikkatinizi çekecektir.”
  2. “Gerçekten bir proje yapmıyorsunuz; Sadece bununla ilgili işlem adımlarını gerçekleştirebilirsiniz. Yeterli sayıda doğru eylem adımı atıldığında, sonucun ilk görüntüsüyle eşleşen ve buna “bitti” diyebileceğiniz kadar yakın bir durum yaratmış olacaksınız.
  3. “Enerji üretme yeteneğiniz, rahatlama yeteneğinizle doğru orantılıdır.”
  4. “Herkesi kandırabilirsin ama kendi aklını kandıramazsın.”
  5. “Bir şeyler hakkında düşünmek yerine onları düşünmek için zihninizi kullanın. Projeleri ve insanları düşünerek değer katmak istiyorsunuz, kendinize sadece onların var olduğunu hatırlatmak değil.”
  6. “Aşırı veya az tepki vermenize neden olan her şey sizi kontrol edebilir ve çoğu zaman da kontrol eder.”
  7. Eylem adamı gibi düşün, düşünce adamı gibi davran. —Henri Bergson”
  8. “İlerlemenin sırrı başlamaktır. Başlamanın sırrı, karmaşık ve bunaltıcı görevlerinizi küçük, yönetilebilir görevlere bölmek ve ardından ilkinden başlamaktır. -Mark Twain”
  9. “İşleri halletmek çok fazla güç gerektirmez, ancak ne yapılacağına karar vermek çok güç gerektirir. —Elbert Hubbard”
  10. “Önemli olacak kadar büyük, kazanacak kadar küçük savaşlar seçin. —Jonathan Kozol”