Kapalı kaynaklı yazılımın 19 artısı ve eksisi

Tescilli bir ürün olan kapalı kaynaklı yazılım, bilgisayar programının yayınlanmamış kaynak kodunu kullanması anlamına gelir. Bu seçenekle herkese açık olarak paylaşma seçeneği yoktur ve yayıncı tarafından özel olarak atanmadıkça, kimsenin bunu görüntüleme veya değiştirme izni yoktur. Bu yapı, bir kuruluşun yazılımını başkalarına satmasına izin verir, çünkü satış noktasının ötesinde daha fazla dağıtım için kolayca değiştirilemez veya ücretsiz olarak kopyalanamaz.

Yazılım ücretsiz olmadığı ve halka açık olmadığı için kapalı kaynak yaklaşımı, kuruluşların kullanıcı deneyimi ve marka mesajlarının kontrolünü elinde tutmasına olanak tanır. Apple bu yaklaşımı kullanmanın bir örneği olurken, Android açık kaynak dağıtım yönteminin bir örneği olacaktır.

Açık kaynaklı bir çözümün en iyi seçenek olduğu zamanlar olsa da, kapalı kaynaklı yazılımın artıları ve eksileri bize bir kuruluşun bu yaklaşımı seçmesi gereken belirli durumlar olduğunu göstermektedir. Bu kılavuzdaki aşağıdaki önemli noktalar, hangi seçeneğin en iyi kullanılacağını belirlemenize yardımcı olabilir.

Kapalı kaynak yazılımın avantajlarının listesi

1. Kapalı kaynak yazılım ile ihtiyacınız olan hizmetlere tam erişim elde edin.

Açık kaynaklı yazılım, müşteri hizmetleri ve sorun giderme avantajları sağlamak için sadık, markaya bağlı kullanıcılardan oluşan çevrimiçi bir topluluğa dayanır. WordPress bu sorunun mükemmel bir örneğidir. Özel bir departmanla iletişime geçmek yerine, forumlarda veya bloglarda vakit geçirmelisiniz.

Kapalı kaynaklı yazılım, bir sorunu çözmek için istediğiniz zaman iletişim kurabileceğiniz özel hizmetler ve destek sağlar. Bu avantaj, özellikle potansiyel kullanıcıların ücretsiz bir ürünü özelleştirmelerine izin verecek çok az teknik becerisi varsa, bu ürün için hayati bir satış noktasıdır. Yatırımınızla ilgili irtibat noktaları, kullanım kılavuzları ve yüz yüze yardım almalısınız.

2. Araştırma ve geliştirme için büyük ölçekli bir ürün kurmanıza olanak tanır.

Açık kaynak satıcıları, kodda çok fazla özgürlük ve esneklik olabileceğinden, genellikle geliştirme fırsatlarını veya büyük ölçekli araştırma projelerini çekmek için mücadele eder. Şirketlerin kendi bünyesinde geliştirdiği bu yenilikler nadiren diğer satıcılara aktarılır, bu nedenle kapalı kaynak platformunda çalışmak avantajlıdır. Bu yazılımla onaylanmış bir güncelleme gerçekleştiğinde, güvenilir bir ürün olarak kalabilmesi için tamamen test edilir ve geliştirilir.

Güncellemeler daha sonra araştırma ve geliştirme sürecine katılan seçilmiş birkaç kişi yerine tüm kullanıcılara sunulur.

3. Kapalı kaynak yazılımlarda daha fazla kullanılabilirlik vardır.

Tescilli yazılım, geliştirmenin ilk aşamalarından itibaren bir hedef kitle için geliştirme aldığı için daha hızlı kullanılabilirlik sunar. Ar-Ge’de daha fazla test var çünkü kodun kurulumdan hemen sonra kullanıma hazır olması gerekiyor. Alıcılar, kutudan çıkar çıkmaz her özelliğin kullanımını en üst düzeye çıkaran eğitim materyallerine, referans kılavuzlarına ve diğer destek hizmetlerine erişebilecek.

Açık kaynaklı yazılım, çoğu durumda kullanılabilirlik uzmanlarından bir inceleme almaz. Bu nedenle, karşılaması gereken belirli ihtiyaçları olan bir kuruluştan ziyade genel bir ürüne ihtiyaç duyanlara hitap etme eğilimindedir.

4. Kapalı kaynaklı yazılım, kullanıcıya daha fazla güvenlik sağlar.

Geliştirme süreci kapalı bir ortamda gerçekleştiğinden, tescilli yazılımlar genellikle açık kaynaklı ürünlere kıyasla daha güvenli bir seçenektir. Odaklanmış bir ekip, amaçlanan sonuçları üretmek için kodla ortak bir yönde birlikte çalışır. Bunlar, kaynak kodunu gözden geçirme veya düzenleme yetkisine sahip kişilerdir, bu nedenle arka kapı virüsleri, Truva atları veya kötü amaçlı yazılım risklerini azaltmak veya ortadan kaldırmak için önemli ölçüde denetlenir.

Apple ürünlerini kullanırken bile %100 güvenli olan icat edilmiş bir yazılım ürünü yoktur. Yetkisiz tarafların sahip olduğu koda erişimi sınırlayabildiğinizde, şirket veya müşteri bilgilerinizi açığa çıkarabilecek bir veri korsanlığı riski daha az olduğundan bu yatırımın değeri artar.

5. Kapalı kaynak yazılımlar ile daha fazla teknik destek alacaksınız.

Bir kuruluş ihtiyaçları için kapalı kaynaklı yazılım kullanmayı seçtiğinde, tescilli yaklaşım kurulumdan sonra daha fazla teknik destek sağlar. Bu avantaj, bazı kullanıcıların kendi başlarına çözüm bulabilecek teknik bilgiye sahip olmayabileceği varsayımına kadar uzanabilir. Desteğe erişim yeteneği, özellikle açık kaynaklı bir kurulum beklendiği gibi çalışmadığında ortaya çıkan maliyetlerle karşılaştırıldığında, bir ajansın zaman ve paradan tasarruf etmesini sağlayabilir.

6. Son kullanıcı düşünülerek kapalı kaynaklı yazılımlar oluşturulur.

Tescilli yazılım, ürün için belirli bir kullanıcı grubu düşünülerek oluşturulur. Bu nedenle programların kullanımı ilk etapta açık kaynaklı öğelerden daha kolaydır. Teknolojiden anlayan biri, kurulumu belirli ihtiyaçları karşılayacak şekilde tamamen özelleştirmenize izin verdiği için ikincisini tercih edebilir, ancak kutudan çıkar çıkmaz kullanılabilir bir ürün elde edemezsiniz. Kapalı kaynak seçeneği, dik bir öğrenme eğrisine hakim olmaya çalışmak yerine, bir kuruluşun üretkenlik düzeylerini hemen iyileştirmeye başlamasına olanak tanır.

7. Bir şeyler ters giderse, bileşenleri onarmak size düşmez.

Yazılımda her zaman ters gidebilecek bir şeyler vardır. Açık kaynak kodlu bir kurulumda bu sorun ortaya çıkarsa, durumu düzeltmek için gerekli kaynakları bulmak size kalmıştır. Dahili olarak onarımı kolaylaştırabilecek kimse yoksa, sorunu düzeltmek için bir müteahhit getirmeniz gerekecektir.

Tescilli yaklaşım, kodla ilgili bir sorun olduğunda satıcınızın durumu düzeltmesini gerektirir. Acente ile iletişime geçip servis bileti gönderdiğinizde işiniz tamamlanmış olacaktır. Onarımın tamamlanması için bir süre beklemeniz gerekse de, bu durumun maliyetlerinden sorumlu değilsiniz.

8. Değişiklikleriniz topluluğun geri kalanına katkıda bulunmaz.

Açık kaynaklı yazılımda değişiklik yaptığınızda, sonuçların test edilmesine veya zaman içinde sürdürülmesine yardımcı olmak için güncellenen kod daha geniş topluluğa geri döner. Tescilli yaklaşım, genellikle koda erişiminiz olmadığı için kimseye herhangi bir katkıda bulunmanızı gerektirmez. Karşılaşacağınız bazı sorunları çözecek ve kuruluşunuzda yerel olarak kalacak geçici çözümler oluşturabilirsiniz.

9. Tescilli yazılımlarla ilgili endişe edilecek herhangi bir uyumluluk sorunu yoktur.

Kuruluşunuz bir açık kaynak yaklaşımını benimseyecek olsaydı, uyumlu olduğundan emin olmak için Genel Kamu Lisanslamanın inceliklerini öğrenmeniz gerekirdi. Seçtiğiniz bileşenlere ve bunları nasıl kullandığınıza bağlı olarak, bir platformda izlenecek birkaç farklı lisans sözleşmesi olabilir.

Kapalı kaynak yaklaşımı bu sorunu ortadan kaldırır. Sağlayıcı sözleşmenizin şartları nedeniyle kullanıcı lisansını anlamak çok daha kolaydır. Hatta üretken olmanız için gereken tam izinleri size veren özel bir lisans oluşturmak için geliştirme ekibiyle birlikte çalışabilirsiniz.

10. Her bileşen için birkaç düzine seçenek arasından seçim yapmanız gerekmez.

Kapalı kaynaklı yazılım çözümleri, her pazarda göz önünde bulundurmanız gereken bir avuç harika satıcı sunar. Her bir çözüm için ücretsiz denemeler veya ön anlaşmalarla uğraşmak yerine, kurumsal sonuçlara odaklanabilmek için hemen işe başlayabilirsiniz.

Açık kaynak, özellikle sunucular, veritabanları, programlama dili ve benzeri seçeneklerinize baktığınızda daha fazla olanak sağlayabilir. Bu aynı zamanda, tescilli bir yaklaşım seçecek olsaydınız gerekli olmayan bir deneme yanılma yaklaşımından geçeceğiniz anlamına gelir.

11. Ürünle ilgili ihtiyacınız olan bilgileri anında alabilirsiniz.

WordPress kurulumunda sorun yaşayan herkes, bir sorunu gidermenize yardımcı olabilecek faydalı belgeler, videolar, diyagramlar ve diğer sunumları bulmanın ne kadar sürdüğünü size söyleyebilir. Teknoloji konusunda bilgili olsanız bile, sistemde bir hata bulmaya çalışarak saatlerinizi boşa harcayabileceğiniz zamanlar olabilir.

Yazılım ihtiyaçlarınız için kapalı kaynaklı bir sistem seçtiğinizde, her şey ofisinize e-posta veya doğrudan teslimat yoluyla ulaşır. Bu avantaj, antrenmanınızın hızını artırarak daha sonra size zaman ve para kazandırabilir.

12. Patentli ürünü beğenmediyseniz bırakabilirsiniz.

Tescilli bir yazılım ürününü dener ve ajansınız için çalışmadığına karar verirseniz, o ürünü sözleşmenizin sonunda bırakabilirsiniz. Bazı satıcılar, yazılımın işletmenize ihtiyaç duyduğu desteği vermek için doğru “kemiklere” sahip olup olmadığını görmenizi sağlayan bir test sistemi sunar. Bir sistemin boyutunu aştığı ve satıcının sizinle birlikte genişleme yeteneğine sahip olmadığı zamanlar olabilir. Bu avantaj, farklı bir seçenek bulmanızı sağlar.

Bunun yerine açık kaynaklı bir öğe seçecek olsaydınız, yazılımı ihtiyaçlarınıza göre düzeltmenin, onarmanın, yükseltmenin, yükseltmenin veya güncellemenin bir yolunu bulmak zorunda kalırsınız. Karşılaştığınız sorunları durdurabilecek genellikle geçici çözümler vardır. Bu seçeneği terk etmek çok daha zordur.

Kapalı kaynaklı yazılımın dezavantajlarının listesi

1. Kapalı kaynak yazılımın maliyeti, açık kaynak seçeneklerinden çok daha yüksektir.

Kapalı kaynaklı yazılımın karmaşıklığı, çoğu zaman tüketicilerin faydalarına erişmek için ödeyeceği bedeli belirler. Bu özel yaklaşıma sahip bir CMS arıyorsanız, entegrasyon, lisanslar ve sürekli desteği içeren bir taban ücretle birkaç yüz bin dolara mal olabilir. Sabit maliyetler çok daha yüksektir, ancak kurulum sırasında üründe daha fazla özelleştirme vardır, bu nedenle kutudan çıkar çıkmaz kullanılabilir.

Açık kaynaklı bir ürün kullanacak olsaydınız, ilk yatırım çok daha az, hatta ücretsiz olabilir. O zaman özelleştirmenin çoğunu kendi başınıza yapmanız gerekir.

2. Kodu ihtiyaçlarınıza göre değiştirmeniz mümkün değildir.

Kapalı kaynak yazılım bazen dezavantaj olarak kabul edilir çünkü kod geliştiricinin izni olmadan değiştirilemez. Bunun yerine, gerekli özel değişiklikleri yapması için birine ödeme yapacaksınız, bu da dikkatinizin işin diğer yönlerine yönlendirilebileceği anlamına geliyor. Bu, şirketinizin kendi içinde geliştirdiği yenilikçi bir fikri uygulayamayacağınız anlamına gelir. Yazılımı geliştirmeye yönelik stratejileriniz veya fikirleriniz hakkında başkalarıyla konuşabilirsiniz, ancak değişiklikleri uygulamak tescilli üründen sorumlu şirkete bağlı olacaktır. İhtiyacı kabul etmezlerse ürünü alamazsınız.

3. Bazı özel kod düzeltmeleri veya onarımları gerçekleşmeyebilir.

Kapalı kaynaklı bir yazılım satın alımında bir satıcı kodu sorunu bulduğunuzda, sorunu düzeltmek ekibinizin görevidir. Bir servis bileti gönderdiğinizde, yapılması gereken tek iş bir sonuç beklemektir. Yükseltmenin hemen gerçekleşebileceği zamanlar vardır, ancak işinizin gerektirdiği çözümü elde etmek için birkaç ay veya bir yıldan fazla beklemeniz gerekebilecek durumlar da vardır.

Ayrıca bazı ekiplerin, kodu bu şekilde özelleştirme gereği duymadıkları için karşılaştığınız durumu asla düzeltmeyeceğini de görebilirsiniz. Bu olurken siz boşta kalırsanız işiniz para kaybetmeye başlayabilir.

4. Kendinizi sürekli geçici çözümler kullanırken bulabilirsiniz.

Tescilli bir satıcı yazılımını istediği zaman güncelleyebileceğinden, aboneliğiniz veya lisansınız platformunuzda sık sık değişikliklere neden olabilir. İşe yarayan bir geçici çözüm oluşturduğunuzda, bu dezavantaj, çalışanlarınızın başka bir çözüm geliştirmek zorunda kalacağı bir duruma yol açabilir. Her değişiklik, bir şeyin olması gerektiği gibi çalışmama riskini yaratır. Hatta aynı sorunu farklı şekillerde çözmeye devam etmeniz gerekebilir.

Yükseltmenin artılarını ve eksilerini tartışmak isteyen bir toplulukla çalışmanız gerekmese de, dahili çözümler çalışmayabilir. Bu da üretkenliğinizi durdurabilir.

5. Lisans sayısı, özel mülk yazılımlarda büyük bir sorun olabilir.

Kapalı kaynaklı bir yazılım ürünü seçtiğinizde, çoğu satıcı satın aldığınız ürünü belirli sayıda kullanıcı lisansıyla dağıtacaktır. Kuruluşunuz özel bir ürün satın aldığında temel sayının 10 olduğunu varsayalım. Bu yazılıma erişmesi gereken 30 kişi var. Bu, üretkenliğinizi sürdürmek için gerekli kontrol düzeylerini elde etmek için 20 adede kadar ek lisans satın almanız gerekeceği anlamına gelir. Her birinin, önemli ölçüde yüksek olabilen ek bir aylık veya yıllık maliyeti olabilir.

Bu nedenle bazı ajanslar abone bazlı bir sisteme doğru ilerliyor. LoTops, bu yönde ilerleyen bir CRM sağlayıcısıdır ve ayda sadece 19 $ karşılığında tüm özelliklere tam erişim sunan basit bir plan sunar. Kuruluşunuz bunun yerine HubSpot’u seçerse, farklı hub’lar önemli bir masraf olacaktır. Kurumsal düzeyde pazarlama merkezi ayda 3.200 dolardan başlar.

6. Satış görevlileri sizi her zaman arayabilir.

Tescilli bir ürün seçtiğinizde, satış sürecinin bir parçası olarak satıcıya kişisel bilgilerinizi sağlamalısınız. En üst düzey ürünlerinden birini satın alsanız bile, kuruluşunuzun başka bir öğeye geçme olasılığı her zaman vardır. Seçtiğiniz geliştirme ekibi uygulamaları konusunda agresif ise, telefon görüşmeleri, e-postalar ve anlık mesajlar sorunlu hale gelebilir.

Bunun yerine açık kaynaklı bir çözüm seçerseniz, özelleştirme sürecinden siz sorumlu olduğunuz için kimse size daha fazla satmaya çalışmaz.

7. Kapalı kaynaklı yazılımlarda size daha az seçenek sunulur.

Tescilli yaklaşımı benimsemeye karar verirseniz, ajansınızın yararlı bulacağı kod geliştiren yalnızca 1 veya 2 ekip olduğunu görebilirsiniz. Bu dezavantaj, bu altyapıya ihtiyacınız olduğunda elinizi zorlar ve beklentilerinizi tam olarak karşılamayabilecek bir ürünle yetinmenize neden olur.

Açık kaynak sürecini takip ettiğinizde, rekabet gücünüzden ödün vermeden sizi daha bağımsız hale getirebilecek ortak bir çerçeve kullanıyorsunuz. Platformunuzu sürekli olarak genişletebilir, özelleştirebilir ve güncelleyebilirsiniz; bu, özel yaklaşımın size getiremeyeceği bir şeydir.

Kapalı kaynak yazılımın artıları ve eksileri hakkında karar

Kapalı kaynaklı yazılım, dikkate alınması daha pahalı bir seçenek olabilir, ancak aynı zamanda üretkenliğinizi hemen artırabilecek bir seçenektir. Kurulumdan hemen sonra koddan yararlanacaksınız; bu, herhangi bir sıradan kişinin daha hızlı ve daha ucuz sonuçlara yol açabilecek süreçleri benimseyebileceği anlamına gelir.

Herhangi bir yazılım yüklemesi, güncelleme fayda sağlayacaksa dikkate alınması gereken zayıf noktalar oluşturacaktır. Çalışanlar bir kapalı kaynak sistemi öğrenmeyi reddederse, sonuç, açık kaynak seçimini çalıştırma yeteneği olmayan bir kişininkine benzer olacaktır.

Bu nedenle, kapalı kaynaklı yazılımın artıları ve eksileri, bir kuruluş personelinin teknik becerilerine karşı dikkatli bir şekilde tartılmalıdır. Çalışanlarınız, işletmenizin özel ihtiyaçlarını karşılamak için programları nasıl özelleştireceklerini biliyorsa, açık kaynak yaklaşımıyla biraz tasarruf edebilirsiniz. Bu kaynak mevcut olmadığında, en iyi seçenek özel yaklaşımı benimsemektir.