Ünlü reklamcılığının 16 artısı ve eksisi

Ünlü reklamları bu günlerde her yerde görünüyor ve bunun iyi bir nedeni var. Tüketiciler, bir sorunu çözen bir ürün veya hizmeti temsil eden güvendikleri bir yüz gördüklerinde, söz konusu öğenin değer önerisi artar. Pazarlamacılar, olumlu bir imajın şirket ve marka imajına taşınacağı umuduyla bu desteği kullanırlar.

Bu pazarlama yöntemi 18. yüzyılın sonlarında başladı. Çanak çömlek ve seramik üreten Josiah Wedgwood and Sons, işlerinde değer olduğunu göstermek için ürünlerinin kraliyet onayını kullandı. İşletmeniz Crown’dan destek alarak, ürünlerinizi diğer insanlara etkili bir şekilde tanıtabilir.

Ünlü reklamcılığındaki bir sonraki yenilik, 1900’lerin başında, potansiyel müşterilere kartvizitler dağıtıldığında geldi. Modern beyzbol kartlarına benzeyen bu ürünler, birisi bir ürüne ilgi duyduğunda yayınlandı. Ünlüye söz konusu makaleyi göstereceklerdi. Sigara markaları, tüketici sadakatini teşvik etmenin bir yolu olarak sigaraları paketlerine eklemeye başladı.

Günümüzde ünlü reklamcılığın artıları ve eksileri, kuruluşların geçmişte karşılaştıkları ile benzerdir. Bu ilişkilendirme olağanüstü sonuçlar doğurabilir, ancak aynı zamanda olağanüstü başarısızlıklara da yol açabilir.

Ünlü reklamcılığının faydalarının listesi

1. Ünlü reklamcılığı, anında marka güvenilirliği oluşturmaya yardımcı olur.

Bir ünlüyü işe almak, bir şirketin o kişinin sermayesini promosyon gerektiren markaya genişletmesine olanak tanır. Bu, bir ürün veya hizmetle güven oluşturmaya başlamanın bir yoludur çünkü ünlü hayranlar, o kişinin çalışması için takdirlerini piyasaya sunduğunuz şeye aktaracaktır. Bu avantaj, potansiyel müşterilere sunulanın yeterli kalitede olduğunu da garanti edebilir.

Ünlüler, beklentileri karşılamayan bir ürünü tanıtma riskini göze alsalar, itibarlarını zedeler ve bir markanın potansiyel müşterileri bu gerçeği fark ederdi.

2. Ünlüler bir markanın hemen öne çıkmasına yardımcı olabilir.

Bir şirket, ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için bir ünlünün hizmetlerini kullandığında, bu reklam seçeneği, markasını rekabette farklılaştırmanın bir yolu haline gelir. Bu avantajla öne çıkmanın, gelecekte daha iyi reklam hatırlanabilirliği, o sektör için akılda kalma ve potansiyel müşterilerin takdir ettiği bir kişiliğe sahip unutulmaz bağlantılar dahil olmak üzere ek yolları da vardır.

3. Ünlü reklamlarının kullanımı yeni pazarlar yaratabilir veya açabilir.

Belirli bir pazar veya tüketici demografisi ile ilgili belirli bir ünlüyü seçmek, bir işletmeye markasını yeni yönlere itme fırsatı verir. Bu avantajın en güzel örneklerinden biri, 1980’lerden önce atletizm veya tenis sporcularına sponsorluk yapan Nike’dan geliyor.Daha sonra Michael Jordan ile ortaklaşarak basketbola başlamayı seçtiler ve o kadar başarılı oldu ki bir ortaklık oldu. ürünler sonunda, bu atletik alanda tüketicilerle ilişki kurmaya devam eden bir yan şirkete dönüştü.

4. Batmak üzere olan bir markayı kurtarabilirsiniz.

Ünlüler belirli bir ürün veya hizmetin reklamını yapmaya başladığında, sermayeleri başarısız olmak üzere olan bir ürün veya hizmete yeni bir soluk getirmek için yeterli olabilir. Bu avantaj, pazarında öz sermayesi sıfır olan, ancak başarılı olması için tüketicinin tanınmasını gerektiren yüksek değerli bir teklife sahip bir ürün veya hizmete de uygulanabilir.

Priceline 2013 yılında tüketicilere hizmet sunduğunda, işte eşitlik sunarak marka bilinirliği oluşturmak için William Shatner’ı işe aldılar. İş, Temmuz 2019’da hisse başına 1.800 dolardan fazla işlem gören Booking Holdings’in bir parçası.

5. Ünlüler diğer sponsorlardan daha etkilidir.

Dünyanın dört bir yanındaki araştırmalar sürekli olarak, ünlülerin günümüzde işletmeler için mevcut olan en etkili sponsor türü olduğunu gösteriyor. Tüketicilere verdikleri mesaj, markayı profesyonel uzmanlardan, işletme yöneticilerinden veya tipik tüketiciden daha iyi tanıtır. Bu avantajın sağladığı faydalar nedeniyle, müşterinin bir reklam markasına ilişkin görüşü hemen iyileşebilir.

Ünlü reklamları ünlü olmayan pazarlama ile karşılaştırıldığında, ünlü biri onlara hitap ettiğinde her iki mesajı da duyan tüketicilerin tutumları önemli ölçüde daha yüksektir. Bu avantaj aynı zamanda daha yüksek satın alma niyetleri yaratır.

6. Bir şirketin bir kriz durumunun üstesinden gelmesine yardımcı olabilir.

Ünlüler, sosyal sermayelerini, aksi takdirde onları sona erdirebilecek kriz durumlarının üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için şirketlere yardımcı olmak için kullanabilir. Popülerlikleri, sosyal statüleri ve çekicilikleri, şirketin aksi takdirde işten çıkarmalar, ürün geri çağırma veya tamamen iflasla karşı karşıya kalacağı bir durumu tersine çevirmeye yardımcı olur.

Old Spice, 2010 yılında Odor Blockers serisiyle Terry Crews’in ünlü gücünden yararlanarak, benzersiz filmografisi ve hikaye anlatımıyla markanın viral hale gelmesine yardımcı olacak taban pazarlaması yaratmayı başardı.

7. Ünlüler gelirlerinde anında artış sağlayabilir.

Bir ünlü sözleşmesi pahalı olsa bile, şirketler bu pazarlama seçeneğini, arkalarında mümkün olan acil güç nedeniyle düşünürler. Son 20 yılda bu avantajın birkaç örneği var. Nicole Kidman, 2003 yılında Chanel ile imza attığında, markanın ürünlerinin küresel satışları %30’a varan oranlarda arttı. Jamie Oliver, iki yıllık bir süre içinde milyarlarca dolarlık ek gelir elde etmek için Sainsbury ile ortaklık kurdu.

Jamie Lee Curtis, nispeten bilinmeyen bir markadan ABD pazarında kendi kategorisinde bir numaralı ürüne götürmek için Activia yoğurdu ile çalıştı.

8. Ünlü reklamları, ürünü tüketiciye tanıdık hissettirir.

Belirli bir ürüne bir ünlünün yerleştirilmesi, tüketicilerin satın alma fikrini benimsemelerini kolaylaştırır. Ünlülerin “A Listesi”nde yer alan ana akım profesyoneller tüm dünyada tanınmaktadır. Bu nedenle, bir gazoz kutusundan bir televizyon reklamına kadar herhangi bir şeyde o kişinin resmi, bir satın alma söz konusu olduğunda mevcut engelleri azaltabilir. Ölümcül hayranlar, en sevdikleri aktör, müzisyen veya sporcu makalede olduğu için hemen makaleye veya hizmete dönecektir.

9. Ortalama bir tüketici bir ünlü gibi hissetmek ister.

Ünlü başarı hikayeleri ve şöhretleri, ortalama bir hayranın can attığı bir şeydir. Yaşam tarzının tadına bakmak istiyorlar ve ünlü olmak için harcanan paranın da zararı olmaz. Bazı insanlar, söz konusu ürün veya hizmet aracılığıyla vekaleten yaşamalarına izin verdiği için bir ünlünün onayıyla ürün satın almayı sever. Ünlülerin giydiği kıyafetleri giyerek, tüketicilerin o kişiyle doğrudan bir bağlantısı varmış gibi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Bu avantaj, ünlü bir reklamın akılda kalıcı olma eğiliminin nedenlerinden biridir. İnsanlar öncelik verdikleri şeylere dikkat ederler, bu da yedeklemenin unutulmaz bir deneyime dönüşmesi anlamına gelir.

Ünlü Reklamcılığının Dezavantajları Listesi

1. Ünlüler yaramazlık yapabilir ve eylemleri bir markanın temsilcisi olabilir.

Ünlüler belirli bir ürünü, hizmeti veya markayı desteklemek için kaydolduklarında, kuruluş o kişiyle uyumlu olan her şeyle (ve herkesle) ortak olur. Bu kişi başarılarından dolayı saygı görüyorsa ve arka planında herhangi bir skandal yoksa, sonuçlar etkileyici olabilir. Bu dezavantajla birlikte, davranışların değişebileceğini veya gizli kalabileceğini de belirtmek önemlidir.

Subway, her gün markanın sandviçlerini yerken kilo veren sözcüsü Jared Fogle sayesinde küresel pazarda etkileyici atılımlar gerçekleştirdi. Reşit olmayanları teşvik etmesi ve çocuk pornografisi alması nedeniyle görev süresi derhal feshedilene kadar şirketi 15 yıldan fazla temsil etti. Ünlü desteğinden hızlı bir geri dönüşe rağmen, Subway’in itibarına verilen zarar çoktan verildi.

2. Bir ünlü, bir markayı gölgede bırakabilir.

Bir ünlü çok ünlü olduğunda, popülaritesi onu işe alarak elde etmeyi umduğunuz marka bilinirliğini gölgede bırakabilir. Bu dezavantaj genellikle reklam üründen ziyade bireye odaklandığında veya ünlüler aynı anda birden fazla ürünü desteklediğinde ortaya çıkar.

Shaquille O’Neal artık basketbol oynamayabilir, ancak 50’den fazla ürünün aktif sponsoru ve buna sahip olduğu şirketler dahil değil. Birisi piyasada çok aktif olduğunda, pazarlama çabaları, o kişinin bunun yerine 1-2 ürün veya hizmete sponsor olması kadar öz kaynak yaratmaz.

3. Bir ünlüden hizmet almak ucuz değildir.

Kar amacı gütmeyen bir kuruluş, bir STK veya bir hayır kurumu iseniz, ünlülerin hizmetlerini ihtiyaçlarınıza bağışlayabileceği için bu dezavantajdan kaçınmak mümkündür. Kar amacı gütmeyen bir şirket, onu desteklemek için bir ünlüyü işe aldığında, kampanya yayınlanmadan önce değiş tokuş edilecek milyonlarca dolar var. Beyoncé, PepsiCo ile 50 milyon dolarlık 10 yıllık bir anlaşma üzerinde çalışıyor.

4. Onay ünlüler üzerinde de geri tepebilir.

Bir marka ünlülerin desteğinden veya yatırımından sonra iyi performans göstermezse, sonuçlar kişinin sermayesini şirket için olduğu gibi etkileyebilir. Justin Timberlake, Bai Brands’a 2016 yılında Lezzet Direktörü olarak katıldı ve Dr. Pepper’ın sonunda 1,7 milyar dolara satın alacağı ürün serisinin yatırımcısı oldu. Haziran 2019’da, kuruluşa içeriği nedeniyle dava açıldı ve Timberlake’in adı özellikle “nakit yardımı, yaratıcı girdi ve pazarlama … sizin için en iyiyi yükseltmeye ve marka bilinirliğini artırmaya yardımcı oldu.”

5. Ünlüler, öğeleri izinsiz bir şekilde tanıtmaya karar verebilir.

Günümüzde mevcut olan sosyal medya etkileri nedeniyle, ünlüler bazen bir kuruluş tarafından izin verilmeyen bir şekilde öğeleri tanıtmayı seçebilirler. Modern pazarlama kampanyası, anahtar kelimeler, hashtag’ler, meta veriler ve içeriği görüntülemek için organik trafiği yönlendiren diğer her şey dahil olmak üzere dikkate alınması gereken çok sayıda öğeye sahiptir. Bir ünlü, platformlarında ürünleri markanın geri kalanından farklı bir şekilde tanıtmaya başlarsa, sonuçlar olağanüstü olabilir.

6. Ünlülerin onayları hedeflenmelidir.

Steve Olenski, Forbes’a, influencer bir ürünü veya hizmeti benzer bir hedef kitleye tanıtırken ünlü reklamcılığının etkili olduğuna dikkat çekiyor. Kitleniz için ilginç olmayan bir şey sunmak için birini kullanmak, zaman ve para kaybıdır. “Örneğin,” diye yazıyor Olenski, “LeBron James’in makyajı desteklediğini göremezsiniz. O, gezegendeki en büyük yıldızlardan biri ve yine de ünlüsü, onun tarafından tanıtılan ürünlerin potansiyel kullanıcılarını tam olarak hedef almadıkça, etkinliği nispeten küçük olacak. “

7. Bir ünlünün diğer reklam fırsatlarına ek olarak kendine ait bir markası vardır.

Ünlüler isimleriyle ilişkili yeterli marka gücüne sahip olduğunda, bir şirketin hisse senetlerinden satış karı elde etmesi için açık bir onay olması gerekmez. Bir ürünün yanında görünmek yeterli olabilir, ancak yalnızca bu kuvvete karşı önemli bir dayanma gücü olduğunda. Bir sonraki spor içeceğiniz için LeBron James’e güveniyorsanız, etki gücü ancak yarattığınız sonuçlar basketbol sahasında üretilmeye devam ettiği sürece kalacaktır.

Yıkıcı bir 2018-2019 sezonunun ardından Los Angeles Lakers, her iki markayı da kurtarmanın bir yolu olarak Anthony Davis ve James ile birlikte çalışıyor. İkisi de aynı forma numarasını giydiği için Nike 1 numaralı formayı üretecekti. 6 James adı altında, ancak şimdi üretim sorunları bu eylemin gerçekleşmesini engelliyor.

Ünlü reklamcılığının artıları ve eksileri hakkında karar

Bir marka, mesajını temsil edecek doğru kişiyi bulduğunda ünlü reklamları yararlı bir çözüm olabilir. Nike’ın Air Jordan markasında olduğu gibi sonuçlar ikonik olabilir. Ünlüler olması gerektiği gibi davranmadığında da başarısız olabilirler, Nike’ın boşanmalarının kesinleşme nedenlerinden dolayı Tiger Woods ile de denediği. Bu sonuç, organizasyon için 100.000’den fazla müşteri ve 2 milyon dolarlık satış kaybetti.

Bu nedenle, bir sözleşme teklif etmeden önce kapsamlı bir araştırma süreci gerçekleştirilmelidir. Pazarlamanın faydalı olması için ilişkinin her iki taraf için de iyi çalışması gerekir.

Ünlü reklamcılığının artıları ve eksileri, her büyüklükteki bir işletme için çok önemlidir. Televizyon haber spikeri gibi yerel ünlüler bile ürün ve hizmetlere daha fazla tanınırlık getirebilir. Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin güçlü bir değer teklifi sunduğunu biliyorsanız, ünlülerin sesleri, müşterilerinizin mesajınızı duymasını sağlayabilir.