Mandrill vs Mailchimp

Mandrill, MailChimp tarafından oluşturulmuş bir işlemsel e-posta platformudur. Program bakımı için gerekli olan otomatik işlemsel e-postaların yanı sıra 1: 1 e-postalar dahil olmak üzere size özel e-ticaret e-postaları oluşturma seçeneği sunan bir dağıtım hizmetidir. Buna sipariş onayları, karşılama mesajları veya parola sıfırlama gibi öğeler dahildir.

MailChimp ayrıca bir e-posta dağıtım hizmeti seçeneği olarak da hareket eder, ancak çok farklı bir amaç için. Mandrill, işlemsel e-postalar içindir. MailChimp, toplu e-posta hizmetleri içindir. Pazarlama varlığınızı genişletmek için aynı anda birden fazla alıcıya bir kampanya gönderebilirsiniz.

Mandrill MailChimp ile nasıl çalışır?

MailChimp ile çalışırken, birkaç ödeme katmanı arasından seçim yapma olanağına sahipsiniz. Popüler seçenekler arasında Sonsuza Kadar Ücretsiz katmanı ve Kullandıkça Öde katmanı bulunur. Bir toplu e-posta servis sağlayıcısı arıyorsanız, değerlendirmeniz için ölçeklenebilir birkaç aylık plan da vardır. Her plan, e-posta pazarlama ihtiyaçlarınızın etkili bir şekilde karşılanabilmesi için benzersiz bir dizi özellik sunar.

Mandrill, MailChimp tarafından sunulan herhangi bir aylık planla kullanılabilen ücretli bir eklentidir. Forever Free ve Kullandıkça Öde şu anda Mandrill için uygun değildir. 2.000 ücretsiz e-posta gönderimi ile Mandrill’in etkinliğini test etme fırsatınız var. Ardından, aylık ücretinize eklenen e-posta kredisi blokları satın alırsınız.

Aylık bir planınız yoksa Mandrill’i deneyebilirsiniz, ancak deneme süresinden sonra kullanmaya devam etmek için MailChimp planınızı aylık plana yükseltmeniz gerekir.

Abone Yönetimi: Mandrill vs MailChimp

Mandrill, alıcı tabanlı bir sistemdir. Alıcı bilgilerini veya kişi listelerini depolayamazsınız. Bu verileri kendi uygulamanızda veya veritabanınızda yönetmeniz gerekecektir. Daha sonra, işlemsel e-postanın tetiklenmesi gerektiğinde bu verileri bir SMTP mesajı veya API isteği ile Mandrill’e iletebilirsiniz.

MailChimp, abone tabanlı bir sistemdir. İnsanlar, adreslerinin pazarlama listelerine eklenmesi için size açık izin verdiklerinde, e-posta pazarlama listenize abone olurlar.

Her iki platformda da e-posta oluşturmak ve göndermek oldukça kolaydır. Mandrill ile mesaj gönderebilmek için API ve HTML bilgisine sahip olmanız gerekecektir. Bunun nedeni Mandrill’de kullanılan şablonların MailChimp’tekilerden biraz farklı olmasıdır, bu nedenle mesajlarınızı göndermek için kabul edilen kodlamayı kullanmanız gerekir. Ardından, göndermeye hazır olduğunuzda, SMTP entegrasyonunu veya yerel API’yi kullanmanız gerekir.

MailChimp, HTML bilgisi olmadan e-posta göndermenize izin veren araçlar sunar. Sürükle ve bırak sistemi değildir, ancak kişiselleştirilmiş mesajlar gönderirken alabileceğiniz en yakın şeydir.

Mandrill, DKIM ve SPF kayıtları gerektirir

Mandrill’i kullanmak için tüm gönderi alan adlarının sahipliğini doğrulamanız gerekir. Ayrıca DKIM ve SPF kayıtları eklemeniz istenecektir. Mandrill, doğrulanmamış alanlardan e-posta göndermez. Geçerli bir DKIM veya SPF kaydı olmadan e-postalar da gönderilmeyecektir. Buna Gmail, Outlook veya Hotmail gibi e-postanız için kullanılabilecek genel alanlar dahildir.

Mandrill, MailChimp tarafından oluşturulduğundan, kayıtlarınızı göndermekte veya alan sahipliğini doğrulamakta sorun yaşıyorsanız, anında yardım almanız zor olabilir. Her iki platformda da telefon desteği sunulmamaktadır, bu nedenle çevrimiçi destek için beklemeniz veya mevcut eğitim videolarına göz atmanız gerekir. Birini arayıp bir cevap bulamazsınız.

Mandrill ve MailChimp’in bazı e-posta alıcıları için sahip olabileceği mobil platform sorunları da vardır. Windows telefonları bu sistemlerle uyumlu değildir.

Mandrill’in maliyeti nedir?

Chuck kredileri bloklar halinde satılmaktadır. Her blok size 25.000 e-posta gönderme fırsatı verir. Ancak, bir faturalandırma döngüsünün sonuna geldiğinizde, satın aldığınız kullanılmamış kredi bloklarının süresi dolar. İndirimler Mandrill’in fiyatlandırma sistemine dahil edilmiştir, bu nedenle her ay çok sayıda işlem e-postası gönderirseniz çok paradan tasarruf edebilirsiniz.

Her ay Mandrill aracılığıyla 50.000 e-posta gönderecek olsaydınız, bu size MailChimp aracılığıyla kullandığınız aylık plana ek olarak 40 ABD dolarına mal olur. Daha sonra ayda 29,95 ABD Doları karşılığında özel bir IP satın alma seçeneğiniz vardır.

MailChimp’in aylık sınırsız e-postayı içerecek 50.000 aboneye kadar aylık planları aylık 240 dolar olacaktır. Bu, MailChimp’in sağlayabileceği temel hizmetler için olacaktır. Ayrıca MailChimp Pro Planını aylık planınıza ve Mandrill eklentinizi ayda 199 $ ek ücretle ekleme seçeneğiniz de var.

Profesyonel eklenti ile, temel aylık planın sağlayamadığı belirli avantajlara erişim elde edersiniz. Bu, aşağıdaki özellikleri içerir.

  • Gelişmiş segmentasyon. Müşteri verilerinizin ayrıntılı hale gelmesi için koşulları segmentlere ayırabilirsiniz.
  • Profesyonel kombinasyon alanları. Daha fazla veri depolama alanı sağlamak için size ek 50 birleştirme alanı verilir.
  • Zaman Tüneli. E-postalarınızı herhangi bir saat diliminde uygun bir zamanda gönderilecek şekilde planlayabilirsiniz.
  • Tahmini demografi. Bu özellik, her abonenin olası yaş ve cinsiyet aralığını görüntülemenizi sağlar. Ardından, e-posta pazarlama stratejilerinizin iyileştirilip iyileştirilemeyeceğini belirlemek için katılım rakamlarınıza bakabilir ve diğer analitik veri noktalarını çıkarabilirsiniz.

MailChimp, Mandrill’e Pro Plan ücretsiz erişimini tercih eden aylık plan aboneleri sunar. Mandrill’i Pro kullanıcı olarak etkinleştirirseniz, her ay iki ücretsiz işlem e-postası alacaksınız.

Yani 50.000 abone seviyesinde, MailChimp ve Mandrill için aylık 280$ ödeyebilir ve ardından kişisel olarak topladığınız veri ve metriklere dayanarak tüm işlemsel e-posta işlerini kendi başınıza yapabilirsiniz. Ayda 439 ABD doları ödeyip Pro kullanıcı olarak verilere daha iyi erişim sağlayarak metriklerinizin işlem gereksinimlerinize daha özel olmasını sağlayabilirsiniz.

Diğer web sitelerinin iddia ettiği gibi Mandrill ücretsiz mi?

Hayır. Mandrill basit bir işlemsel e-posta programıdır, ancak ayda 12.000’e kadar ücretsiz e-posta sunmaz. Nitelikli hesabınızdan 2.000 e-posta deneme süresi verilir. Kullanıldıktan sonra, her ay e-posta blokları satın almanız veya Pro Plan yükseltmesinde sunulan ücretsiz bloklardan yararlanmanız gerekir.

Ancak yatırımı yaparsanız, e-postalar kolaylaşır. Bu sonuçta hayatı kolaylaştırır.

Sonuç olarak, Mandrill ve MailChimp tartışması tamamen ihtiyacınız olan hizmetlerle ilgilidir. Gösteriler elmalar ve portakallar hakkında konuşacak kadar farklı. Toplu e-posta pazarlamasına ihtiyacınız varsa, MailChimp’e ihtiyacınız var. İşlemsel e-postalara ihtiyacınız varsa, Mandrill’e ihtiyacınız var.

Bu kadar kolay.