Netflix SWOT Analizi (2022): 23 En Güçlü ve Zayıf Yönler

Netflix, gelişmekte olan akışlı medya ortamında bir güç merkezidir. Daha fazla tüketici geleneksel kablolu abonelik modelinden uzaklaştıkça ve daha fazla film üretilip doğrudan tüketiciye teslim edildiğinden, Netflix büyük bir pazar kaymasının sağ tarafında yer aldı. “Aşırı yeme” kavramının ortaya çıkmasına yardımcı oldu ve her zevke ve tercihe göre sürekli büyüyen bir kütüphaneye anında erişim sağlayarak insanların TV ve film izleme biçiminde devrim yarattı.

Netflix’in güçlü, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditlerine bakarak, devam eden büyüme ve gelecekteki başarı potansiyelini görebiliriz.

Güçlü

1. İş modeliniz esnektir ve zamanla gelişir.

Netflix, iş hayatı boyunca büyük dönüşümler geçirdi. Başlangıçta, kullanıcıların bir video mağazasına gitmeden film kiralamasına izin veren bir DVD kiralama hizmeti olarak başladı. 2007’de, temel iş modelini bir içerik akışı hizmeti olacak şekilde değiştirdi ve kullanıcıların bir diskin teslim edilmesini beklemek yerine kütüphanesinin programlamasını talep üzerine görüntülemelerine izin verdi.

Netflix’in yaklaşık 13.900 başlıktan oluşan kitaplığı artık orijinal ve lisanslı filmler ve TV şovları içeriyor ve herhangi bir modern tablet, akıllı telefon, yayın kutusu, oyun konsolu veya akıllı TV’de yayınlanabiliyor. Bütçenizi içeriği lisanslamaktan maliyetleri azaltmak için kendi içeriğinizi üretmeye kaydırdıkça, kitaplığınızdaki kitap sayısı yaklaşık 15.400 başlıktan düştü.

2. Önemli marka değerine sahiptir.

“Netflix” adı, akış içeriğiyle eş anlamlı hale geldi. İş modeli türü için yaygın övgü ve kabul gören ilk büyük platformdu. Üstün içerik edinme ve geliştirme konusundaki sürekli yatırımlarının yanı sıra kusursuz bir kullanıcı deneyimine verdiği önem son birkaç yılda sürekli olarak iyileştirildi ve geliştirildi.

Artan rekabete rağmen, en popüler akış hizmetlerinden biri olmaya devam ediyor. Yaklaşık 25 milyar dolar gelir ve 2,8 milyar dolar kâr elde etti. (BBC)

3. Geniş ve büyüyen bir küresel müşteri tabanınız var.

Lisanslama ve dağıtım hakları ülkeye göre değişse de, tüketiciler hesaplarına erişebildiği ve diğer konumlarda bile akış hizmetlerini sürdürebildiği için Netflix, yerelleştirilmiş kullanıcılar veya uluslararası seyahat edenler için popüler bir seçimdir.

Netflix’in 190 ülkede 200 milyondan fazla ücretli abonesi vardı ve yeni aboneliklerin %80’i ABD ve Kanada dışından geliyordu. (BBC)

4. Eleştirmenlerce beğenilen içeriğe ve kapsamlı bir kütüphaneye sahiptir.

Platformları, akış hizmetlerinin kalıbını kırdı. Netflix, her kullanıcı için önceki hedef kitleye, arama geçmişine ve kaydedilmiş diğer kişisel tercihlere dayalı öneriler sunan içerik algoritmalarında liderdir.

Herhangi bir platformun en büyük içerik kitaplığına sahiptir ve kaynaklarını orijinal içeriğe bütçesinden daha fazlasını harcamak için değiştirmektedir. Orijinal içerik, Netflix’in aboneleri için özel teklifler sunmasına ve maliyetleri düşürmesine (üçüncü taraf içeriği lisanslamak yerine) olanak tanır.

5. Reklamlarla izleyicilerin sözünü kesmeyin.

Netflix’in tüketiciye sunduğu ana satış noktalarından biri, tamamen reklam eksikliğidir. Bazı akış hizmetlerinin reklamları ve reklamları daha yüksek bir ücret karşılığında kaldıracağı durumlarda, Netflix hiçbir zaman hizmetinin bir parçası olarak reklamları dahil etmedi.

Bu, Netflix için potansiyel bir gelir akışını ortadan kaldırırken, izleyici isteklerini savunması büyük bir iyi niyet yarattı ve onu potansiyel bir müşterinin gözünde birinci sınıf bir seçenek haline getirdi. Bu görünüşte önemsiz özellik, çok daha keyifli bir izleme deneyimi yaratır.

6. Makul fiyatlıdır.

Piyasadaki uzun ömürlülüğüne ve zamanla bazı fiyat artışlarına rağmen Netflix, bir akış hizmeti seçerken uygun fiyatlı bir seçenek olmaya devam ediyor. Birden fazla katman sunar ve 8,99 ABD doları olan en düşük katman bile dizüstü bilgisayarınızda, TV’nizde, telefonunuzda veya tabletinizde sınırsız film ve TV şovu sunar.

Ayrıca Netflix, aboneleri bir sözleşme döneminde engellemez. Uzun vadeli bir sözleşme taahhüdünden kaçınmak, aboneliklerin diğer hizmetlere göre daha kolay kullanılmasını ve mali açıdan daha az bağlayıcı görünmesini sağlar.

zayıf yönler

1. Özel malzeme sunmak yerine üçüncü taraf içeriğini dağıtın.

Netflix’in iş modeli şu anda mevcut üçüncü taraf içeriğine dayanmaktadır. Aboneler için içeriği kitaplığınıza ekleme haklarını satın alırsınız, bu pahalıdır. Hakların süresi sona erdiğinde, Netflix hakları geri satın almalı veya içeriği abonelere sunma yeteneğini kaybetmelidir. Ayrıca, üçüncü taraf içeriği Netflix’e özel değildir, bu nedenle insanlar aynı içeriği diğer platformlardan alabilir.

Netflix, bütçesini özel orijinal içerik oluşturmaya ve üçüncü taraf içeriğine daha az odaklanmaya kaydırarak sorun üzerinde çalışıyor.

2. Geliriniz büyük ölçüde olgun ABD pazarından elde edilir.

200 milyon ücretli abonenin yaklaşık %37’si veya 73 milyonu Amerika Birleşik Devletleri’nde yerleşiktir. Bu, kullanıcı çeşitlendirmesi için iyi bir haber, ancak gelir söz konusu olduğunda Netflix, Kuzey Amerika’dan 10.5 milyar dolar veya toplam 20.15 milyar dolarlık gelirinin yaklaşık %50’sini bildirdi.

Bunun nedeni, Hindistan, Malezya, Endonezya, Filipinler ve Tayland gibi önce mobil olan bölgelerde Netflix’in ayda 5 ABD Dolarından daha düşük maliyetli yalnızca mobil cihazlara yönelik planlar sunmasıdır (ABD’deki 14 ABD Doları standart fiyatına kıyasla) . ABD). Netflix’in kârlılığını artırmak için henüz doygunluğa ulaşmamış ve yoğun rekabetin hüküm sürdüğü pazarlarda gelirini artırması gerekiyor.

3. Hatalı içerik önerileriyle sonuçlanan hatalı algoritmalar çalıştırır.

Netflix, kullanıcılarına hangi içeriğin tanıtılacağını belirlemek için büyük ölçüde kullanıcı algoritmalarına güvenir, ancak öneriler her zaman doğru değildir. Bir şovdaki kullanıcı derecelendirmeleri ve Netflix’in öneri yapısındaki önemi arasında algılanan bir kopukluk, hayranlardan bir miktar kafa karışıklığına ve tepkiye neden oldu.

4. Yetersiz müşteri desteğiniz var.

Özellikle 2022 pandemisi sırasında müşteri hizmetleri sorunlarıyla boğuştu.Bu kadar çok müşterinin akışa daha fazla zaman ayırmasıyla Netflix aslında destek saatlerini kesti ve tüketicilerin hesaplarıyla ilgili sorun yaşamasıyla gecikmeler yarattı.

5. Fiyatlarınızı yükseltmeye devam edin.

Tüketiciler genellikle kararlarını maliyete göre verirler ve fiyat artışı bir abonenin hizmetini iptal etmesine neden olabilir. Netflix 2014’te 8 dolardan başladı ve bir dizi fiyat artışından sonra şu anda Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üç hizmet seviyesi için 9, 13 ve 16 dolar seviyelerinde. Ocak 2022’de iki katı için İngiltere fiyatlarını 13.55 $ ve 18.98 $’a yükseltti.

Diğer bazı akış hizmetleri daha düşük fiyatlar sunar veya Netflix’in haklarını kaybettiği ek premium içerik sunabilir. Hangi aboneliklerin tutulacağına veya atılacağına karar verirken fiyat genellikle belirleyici faktördür.

6. Büyük abone tabanlarını yabancılaştıran bazı yüksek profilli saldırgan içerik var.

Netflix’in orijinal içeriklerinden bazıları endüstri ödülleri kazandı ve eleştirmenler ve izleyiciler tarafından övgüyle karşılandı. Ancak Netflix’teki içeriğin bir kısmı hem eleştirmenler hem de halk için ilgi çekici değil veya sadece rahatsız edici. Karışık bir çantadır. Bir abone orijinal Netflix içeriğinden memnun değilse, abone olarak kalmanın tek nedeni Netflix’in aynı abonenin başka bir yerden alabileceği üçüncü taraf içerik kitaplığıdır.

Fırsatlar

1. Küresel pazarda daha da genişleyebilirsiniz.

Yayın haklarıyla ilgili yasalar dünya çapında farklıdır, ancak Netflix, Avrupa ve Asya’da yeni ortaklıklar kuruyor. Netflix, ücretli üyeliklerindeki artışın yaklaşık %50’sinin Asya-Pasifik pazarından geldiğini bildirdi. Yalnızca mobil cihazlar için 5 ABD doları üyelik değil, uluslararası geliri artırmaya devam etmek en büyük fırsatlarınızdan biridir.

2. Özel özgün içerik üretmeye devam edebilirsiniz.

Netflix’in kitaplığının çoğu orijinal içerik olmadığından, izleyicilerine yeni filmler ve şovlar sunmak için yapabileceği anlaşmalara genellikle borçludur. Netflix akıllıca kendi içeriğini yaratma potansiyelini gördü ve o zamandan beri yatırımlarını katlanarak artırdı.

Orijinal içeriğini, orijinal içerik geliştirmek ve 2019 ile 2022 arasında üçüncü taraf içeriği lisanslamak için 400 milyon dolar harcadığı Hindistan gibi belirli ülkelere göre uyarlıyor. İçeriğine Asya-Pasifik’te milyonlarca yatırım yapmayı planlıyor. Geniş küresel abonelik tabanı, hem içerik hem de gelir artışı için harika bir fırsat sunuyor.

3. Belirli izleyici pazarlarını hedeflemek ve derinlemesine nüfuz etmek için içerik sunabilirsiniz.

Netflix genellikle çok özel bir kitleye hitap eden benzersiz tekliflere ev sahipliği yapar. Bunu bir kayıp lideri olarak görmek ve daha yaygın çekiciliği olan programlar lehine bu modeli terk etmek yerine, bu stratejiyi ikiye katlayabilir ve geniş bir tüketici kitlesine niş içerik bulmaya ve sunmaya devam edebilirsiniz.

Bu, bir ayrıcalık havası yaratabilir ve Netflix’i bunun gibi isteğe bağlı şovları izlemek için tek yer haline getirebilir.

4. Kullanıcı tabanınızdan daha fazla gelir elde etmek için fiyatlandırma modelinizi güncelleyebilirsiniz.

Son yıllarda fiyatlarını artırmasına rağmen, model büyük ölçüde aynı kaldı ve aslında benzer hizmetler için kendi modeli haline geldi. Bir fırsat, tüketilen medya miktarına dayalı katmanlar gibi, kullanıcılara sunulan abonelik düzeylerinde ek varyasyonlar olabilir.

Müşterilere abonelik düzeylerini seçerken ek seçenekler sunmak, yalnızca deneyimi daha kişisel hissettirmekle kalmaz, aynı zamanda hizmete başka türlü katılmayacak müşterileri de çekebilir. Başka bir seçenek, ek müşterileri dönüştürebilecek indirimli bir fiyata yıllık abonelik eklemek olabilir.

5. Öncü zihniyetiniz, sizi özel yeni teknolojilerde lider yapmak için kullanılabilir.

Netflix, içerik akışı teknolojisini ilk benimseyenlerdendi ve mobil uygulama görüntüleme, bağlı cihazlar yerine uygulamalar sunan “akıllı” TV’ler ve fiziksel medyadan aktarıma orijinal çığır açan değişim gibi yeniliklerin ön saflarında yer almaya devam etti.

Endüstri ve teknoloji gelişmeye devam ettikçe, en son yenilikleri bulabilir ve yalnızca modada kalmak için değil, aynı zamanda ilgili ve temel bir seçenek olarak kalmak için medyanın nasıl tüketildiği konusunda standardı belirlemeye devam edebilirsiniz.

6. Hizmetlerinizi telekomünikasyon sağlayıcıları ile paketleyebilirsiniz.

Belirli akış hizmetlerinin büyümesinin bir yolu, kablolu medya, kablosuz telefon hizmetleri ve İnternet sağlayıcıları gibi diğer hizmet sağlayıcılarla ortaklık kurmaktır. Konsept, bu hizmetlere her abonelikte, Netflix’e veya başka bir hizmete ek bir aboneliğin genel fiyata dahil olmasıdır.

Bu, ayrı bir satın alma yerine orijinal satın alma işlemine ek katma değerli bir satış olarak kabul edilen Netflix için otomatik olarak yeni veya yükseltilmiş bir abone oluşturur. Bu, hem Netflix hem de kendi pazarlarında kendi avantajlarını arayan diğer ortak sağlayıcılar için değerli bir araçtır.

tehditler

1. Rakipler ABD’de ve yurtdışında çok sıcak.

Netflix bir zamanlar yayın sağlayıcılarının kralıydı, ancak ABD’de çoğunlukla Disney + tarafından saldırı altında Disney + şu anda daha ucuz, tüm yepyeni Star Wars ve Marvel filmlerini barındırıyor ve yeni bir tane yayınlıyor. her hafta dizi

Bu bir programlama seli ve Baby Yoda’nın popülaritesine bakılırsa güçlü. Rekabet etmek için Netflix daha fazla orijinal film yayınlamaya başladı. Ayrıca, Çinli Tencent şirketi tarafından satın alınan iflix gibi çeşitli uluslararası pazarlarında sert rekabetle karşı karşıya.

2. ABD pazarında Netflix’in çok belirgin bir avantajı yok.

Alanında öncü olan Netflix, rakiplerinden çok daha uzun süredir piyasada. Artık Netflix, en kazançlı pazarı olan Amerika Birleşik Devletleri’nde sahip olacağı abonelerin büyük çoğunluğuna zaten sahip olduğu bir doyma noktasına yaklaşıyor.

Netflix’in yaşam döngüsünün bu noktasında, geçmiş performansıyla ve Apple ve Google gibi diğer FAANG şirketleriyle karşılaştırıldığında, yatırımcılar için büyük getiriler sağlamaya devam edip edemeyeceği şüpheli. Oyun kitabınızı geliştirmeniz ve mevcut ABD üssünüzü korumak ve diğer pazarlarda geliri artırmak için net bir yola sahip olmanız gerekir. Bu noktada yatırımcılar hangi yöne gideceklerinden emin değiller.

3. Ücretsiz akış içeriğinin keyfini çıkarmak isteyen bilgisayar korsanları için popüler bir hedeftir.

Dijital güvenlik, herhangi bir işletme için büyük bir endişe kaynağıdır, ancak Netflix, bilgisayar korsanları için popüler bir hedeftir. Bilgisayar korsanları hesaplara girer ve şifreleri değiştirir, böylece abone kilitlenir ve bilgisayar korsanı hesabı devralabilir. Bilgisayar korsanları ayrıca kütüphane içeriğini hackleyebilir ve diğer kanallar aracılığıyla dağıtabilir. Bu güvenlik açığını en aza indirmek Netflix’in kendi teknolojisini yönetebildiğini göstermesi açısından önemli olacak.

4. Çeşitli ülkelerin yönetmeliklerini iyi yönetmek gerekecektir.

Netflix gibi şirketlerin karşılaştığı en büyük engeller genellikle düzenleyici niteliktedir. Her ülkenin içerik akışıyla ilgili kendi yasaları ve düzenlemeleri vardır ve bazıları diğerlerinden daha katıdır. Bu engellerin aşılması, orada faaliyet göstermeyle ilişkili artan maliyetler ve gözetim nedeniyle belirli pazarlara girmenin önünde bir engel olabilir.

5. Saldırgan içerik için nüfusun büyük kesimlerini yabancılaştırma stratejinizi dikkatli bir şekilde değerlendirmelisiniz.

Netflix, orijinal içeriği ve dolaşımdaki dilekçeleri nedeniyle insanları aboneliklerini iptal etmeye çağıran abonelerden defalarca #cancelnetflix, #cancelonetflix ve #boycottnetflix hashtagleri trendini ateşledi.

Netflix davalarla bile karşı karşıya kaldı. Örneğin, İsa Mesih’in keşfedilmemiş bir temsilinin iletilmesi nedeniyle Hıristiyanlardan ve Müslümanlardan gelen abonelerden ve “bir çocuğu cinselleştiren” temsillerin iletilmesi nedeniyle çocukların sömürülmesinden endişe duyan insanlardan tepki gördü. pedofillerin zevki ”.

Sonuç

Netflix, çevrimiçi akışın krallarından biridir ve yavaşlama belirtisi göstermiyor. Temel güçlü yönlerinizden yararlanarak ve fırsatlar ortaya çıktığında adım atarak, olumlu eğiliminize devam edebilirsiniz. Ayrıca, zayıf yönleri ele alarak ve olası tehditleri azaltarak, zaman içinde iş modeliniz ve tüketici tabanınız üzerindeki olumsuz etkileri azaltabilirsiniz.