Tesla SWOT Analizi (2022): 33 En Güçlü ve Zayıf Yönler

Tesla, tamamen elektrikli araçlar üreten ilk büyük otomobil üreticisi ve şimdi S&P 500’e eklenen en büyük şirket olarak manşetlere girdi. Yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir yaşama giderek daha fazla odaklanan Tesla, vizyonunuzu mükemmellik ile senkronize etmiş görünüyor. Mevcut iş modeli uzun vadeli büyüme için belirlendi ve pazar ürünleriniz için hazır mı?

Bir şirketin güçlü, zayıf yönleri, fırsatları ve tehditlerine bakan bir SWOT analizi, potansiyel bir araba alıcısının Tesla’nın buna değip değmeyeceğine ve fiyatına karar vermesine yardımcı olabilir.

Güçlü

1. Lüks elektrikli araç pazarında güçlü bir markadır.

Bir şirketin markasının gücü her şeydir. Erken benimseme, yenilikçilik, müşteri talebi ve sürekli öne çıkmanın mükemmel fırtınası ile bir işletme, köşeye sıkıştırmaya çalıştığı pazarla neredeyse eşanlamlı hale gelebilir. Kleenex’i veya Band-Aid’i veya hatta Google’ı düşünün – kendi ürünlerine o kadar yakından bağlıdırlar ki, adları pratik olarak birbirinin yerine geçebilir.

2. Lüks elektrikli araç pazarında en büyük pazar payına sahiptir.

Tesla, lüks elektrikli araç pazarının neredeyse sahibi. Nissan, Toyota ve Honda gibi diğer şirketler, ucuz elektrikli arabalar için ünlü isimler haline gelirken, Tesla, yüksek kaliteli elektrikli araçlardan daha azını hedefleyen tek üreticidir. Rekabet olmadan pazarı köşeye sıkıştırdı ve size anında rekabet avantajı sağladı. Bu da Tesla satın alanlar için prestij yaratıyor.

Tesla, 2022’nin dördüncü çeyreğinde 180.570 elektrikli araç teslim etti ve 179.757 araç üretti. Bu, 2022’nin üçüncü çeyreğinde 139.300 teslimat yaptığı önceki en iyi çeyreğine göre yükseldi. (CNBC)

3. Çalışanlar için çalışmak için harika bir yerdir ve çalışanlar orada kalmak ister. 

Bir şirket işe aldığı insanlar için yaşayabilir veya ölebilir. Her çalışan, şirketlerinin yüzüdür ve Tesla, yalnızca doğru insanları işe almasıyla değil, aynı zamanda ailenin bir parçası olduklarında onlara iyi davranmasıyla da tanınır.

Tesla, inovasyon konusunda başarılı olan ve çalışanlarında bu ileri görüşlü ruhu teşvik eden bir şirkettir. Güçlü bir çalışan tutma oranı ile çalışmak için en iyi şirketlerden biri olarak kabul edilmiştir.

4. ABD elektrikli araç pazarında en büyük pazar payına sahiptir.

Pazardaki tek büyük oyuncu olmanın bir avantajı, satışların güçlü olmasıdır. Tesla, diğer tüm üreticilerden daha fazla elektrikli araç satıyor. Chevrolet gibi çok daha büyük üreticiler bile EV satış rakamları söz konusu olduğunda Tesla ile rekabet edemez.

Ayrıca daha yüksek gelir rakamlarına sahiptir, bu da sadece daha fazla sayıda araç satmadığı, aynı zamanda daha yüksek bir toplam değer sattığı anlamına gelir. Zaman içinde bu pazar payını korumak kilit nokta olacak, ancak şimdilik kazanan Tesla olacak.

5. Bileşenlerinin çoğunu araçları için kendisi üretir.

Maliyetleri düşürmenin ve araç bileşenlerinizin tam kalite kontrolünü sürdürmenin bir yolu, bunları kendiniz oluşturmaktır. Tesla’nın çoğu parçasıyla yaptığı tam olarak budur. Bu, üretimi aksatabilecek bağımlılık katmanlarını ortadan kaldırır, tüm parçaların yalnızca araçlarınız için yapılmasını sağlar ve Tesla’yı kalite kontrolünde sürücü koltuğuna oturtur.

6. Aracılara ihtiyaç duymadan araçlarınızı doğrudan müşterilere satabilirsiniz.

Maliyetleri düşük tutmanın bir başka yolu da doğrudan dağıtım modelidir. Bu model sayesinde, bir otomobil firması ürününü doğrudan halka sattığı için bayi ücreti ödemek zorunda kalmıyor. Tesla, müşterilerin şirkete ait bayiler aracılığıyla satın almalarına olanak tanıyan bu tür bir modeli benimsedi.

İnsanlar ayrıca araçlarını çevrimiçi olarak satın alabilir ve özelleştirebilir, bu da büyük ölçüde birbirinin aynısı olan çok sayıda araçta yürümeye kıyasla daha kişiselleştirilmiş bir alışveriş deneyimi yaratır.

7. Tüm elektrikli otomobiller arasında en iyi menzile sahiptir.

Tesla otomobilleri maksimum özerklikte pazara öncülük ediyor. Kaliteye verdikleri önem ve en iyi ve en etkili elektrikli otomobilleri üretmeye yönelik benzersiz odakları, tek bir şarjla mevcut olan kilometrede olağanüstü sonuçlar verdi.

Bu, elektrikli otomobillerdeki en büyük sorunlardan birini çözüyor: şarj başına mil. Geleneksel benzinle çalışan araçlar, dolu bir benzin deposuyla güvenilir bir menzile sahiptir, ancak elektrikli otomobiller daha öngörülemezdir. Farlar, klima ve müzik gibi ek özelliklerin kullanılması, bir elektrikli otomobilin pilini boşaltarak, şarj edilmeden önce gidebileceği maksimum mesafeyi azaltır.

8. S&P 500 Endeksinin bir parçasıdır.

Tesla, Aralık 2022’de S&P 500 endeksine eklendi. Endekse eklenen herhangi bir şirketin en yüksek piyasa değerine sahipti. Bir karşılaştırma noktası olarak, piyasa değeri, o sırada Warren Buffett’in Berkshire Hathaway’inden kabaca 100 milyar dolar daha büyüktü.

Endeksin bir parçası olduğu için endeks fonları, sırf endekse dahil oldukları için Tesla hisselerini satın almak zorunda kalıyor. Morgan Stanley’e göre, bu alımların Tesla’nın ticarete konu olan hisselerinin %17’si olduğu tahmin ediliyor. Bu garantili yatırımcı tabanı Tesla için olumlu. Endekse dahil olmanın bir başka faydası da, bir şirketin hisse fiyatının volatilitesinin genellikle endekse dahil edildikten sonra azalmasıdır.

9. Mükemmel servis teknisyenlerine sahiptir.

Tesla, servis teknisyenlerini nasıl işe alacağını ve eğiteceğini biliyor. Teknisyenler genellikle yüksek müşteri memnuniyeti derecelendirmeleri alırlar.

zayıf yönler

1. Müşteri talebini karşılayacak kadar parça üretmiyorsunuz. 

Şirket içi üretim hizmetleri hem bir nimet hem de bir lanet olabilir. Bir şirket, tüm bileşenlerini üreterek kaliteyi garanti edebilirken, tüketici taleplerini karşılayabilecek durumda olduğundan emin olmalıdır. Daha büyük, daha yerleşik üreticilerle karşılaştırıldığında, Tesla’nın çok daha az üretim tesisi var, bu da üretebileceği araç sayısında sınırlı olduğu anlamına geliyor. Talebi karşılamak için ek siteler eklemeniz gerekiyor.

Tesla, reklamı yapılan 500.000 araçlık hedefine karşın 2022’de 499.550 araç teslim ederek yıllık teslimat hedefini tutturamadı. (CNBC)

2. Tüm pilleriniz tek bir kaynaktan gelir ve genellikle yeterince piliniz yoktur.

Tesla hızla dünyanın en büyük pil tüketicisi haline geldi ve hepsi tek bir kaynaktan geliyor. Bir elektrikli otomobil üreticisi için pil en önemli parçadır ve bu tedarik bittiğinde üretim etkin bir şekilde durur. Şirketin doğası gereği bu darboğaz beklenebilir, ancak bu sorunu yeterince çözene kadar Tesla bu sınırlı arza tabi olacaktır.

3. Müşteri hizmetleriniz tatmin edici değil.

Tesla, ürünlerini tasarlarken güçlü yenilikçilere sahip olabilir, ancak müşteri hizmetleri tüketiciler için büyük bir engel olmaya devam ediyor. Ayrıca, otomobillerin kendisiyle ilgili müşteri memnuniyeti yüksektir, ancak satın alma süreciyle ilgili değildir. Yeni araç deneyiminin çoğu satın alma sürecidir ve Tesla, güvenilir bir şekilde olumlu bir tüketici deneyimi sağlamaz.

4. Tesla tek kişilik bir gösteridir.

“Tesla” adını söyleyin ve başarısız olmadan birçok insan hemen ünlü milyarder kurucusu Elon Musk’ı düşünecektir. Musk olmadan Telsa’nın yön mü yoksa lider mi olacağı belli değil. Bir anlamda Tesla = misk.

5. Lideriniz ayrıca en az bir şirket daha yönetiyor.

Musk, şu anda Amerika Birleşik Devletleri’ne uzay yolculuğunun tek sağlayıcısı olan SpaceX’e yaptığı yatırımla da tanınıyor. Son on yılın çoğunu SpaceX’te çalışarak geçirdi. Telsa, Musk’ın zamanının ve dikkatinin %100’üne sahip değil.

6. Fiyatı yüksektir ve ortalama tüketicinin fiyat aralığının dışındadır.

Bir lüks otomobil üreticisi olarak Tesla, kendisini belirli ve sınırlı bir tüketici sınıfı için konumlandırdı. Lüks araçlar genellikle geniş tüketici segmentleri için uygun değildir ve bu da şirketi dezavantajlı duruma getirebilir. Tek başına yüksek fiyat, birçok kişinin elektrikli araç vagonuna atlamasını engelliyor.

Tesla’nın yüksek maliyeti, elektrikli araçlarını araştırma, yenileme ve üretmenin yüksek maliyetiyle bağlantılıdır. Şirket içi üretimin maliyet tasarrufu sağlayan önlemleriyle bile, elektrikli otomobiller belirli ölçek ekonomileri sağlanana kadar pahalı bir olasılık olmaya devam ediyor. O zamana kadar Tesla, daha küçük bir potansiyel tüketici tabanıyla yetinmek zorunda kalacak.

7. Tesla’nın ödemesi gereken çok fazla borcu var ve bu da daha fazla borç alma kabiliyetini kısıtlıyor.

Sürdürülebilir enerji teknolojisini benimsemede bir başlangıç ​​ve öncü olarak Tesla, piyasaya çıkmak için yeterince borç topladı. Kurumsal yatırımcılardan alınan krediler, federal hükümetten sağlanan hibeler ve Elon Musk’ın kendisinden gelen nakit akışı infüzyonları ile şirket, yaptıklarını yapmak için büyük miktarda fona ihtiyaç duyuyor.

8. Tesla’nın kârlı olması kolay değil.

Tesla sadece bu yıl kârlı hale geldi. Satışlar, popülerliğine rağmen Tesla için net bir kayıp yarattı. Oyunda çok sayıda faktör var, ancak gerçek şu ki, iş yaşam döngüsünün bu noktasında Tesla için karlılık zor.

Fırsatlar

1. Bir sonraki giga fabrikanızla ölçek ekonomilerinden yararlanabilirsiniz.

Şu anda Tesla’nın tüm araçlarını üretmek için tek bir üretim tesisi var. Bu, yapabileceği araba sayısını ciddi şekilde sınırlar. Tesla, daha fazla üretmek ve daha fazla satmak için ek tesislere ihtiyacı olduğunu biliyor.

Büyüyen bir pazarın talebini karşılamanıza ve şirketi üretim ölçekleriyle diğer ana akım otomobil şirketleriyle rekabet edecek şekilde konumlandırmanıza yardımcı olacak bir “gigafactory” konseptine yatırım yapıyorsunuz. Bu, özellikle elektrikli otomobil teknolojisi tüketiciler tarafından daha fazla kabul görür hale geldikçe, pazara giriş oranlarının artmasına neden olabilir.

Tesla, 2022’de yaklaşık 500.000 olan satış hacmini önümüzdeki on yıl içinde yılda 20 milyona çıkarmayı hedefliyor. (CNBC)

2. Asya pazarında milyarlarca potansiyel müşteriniz var.

Asya ülkeleri, otomotiv şirketleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki şirketler için büyük bir hedef. Milyarlarca potansiyel müşteriyle, yeni otomobil alıcı segmentlerine ulaşma umuduyla bu ülkelere akın ediyorlar. Elektrikli otomobillerde mükemmellik konusunda halihazırda filizlenen itibarı ile Tesla, Asya pazarlarındaki konumunu güçlendirmek için benzersiz bir konumdadır ve bu, kârlılığına katkıda bulunabilecek ve üretim yeteneklerini genişletmek için meşru bir neden sunabilecektir.

3. Ortalama bir tüketici için daha ucuz arabalar üreterek daha geniş bir müşteri pazarına erişebilirsiniz.

Tesla lüks bir marka ancak tüketicilere daha düşük fiyata ulaşarak otomobil satın alma pazarından daha büyük bir paya ulaşabilir. Orta fiyatlı bir aracın piyasaya sürülmesi, bu ek müşterilere ulaşma olanaklarını genişletiyor.

4. Şirketlere çevresel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak filolar satabilirsiniz.

Küçük ölçekli pazara girme fırsatı, filoların şirketlere satışıdır. Şirketleri toplu olarak satın aldıkları “filo” araçlarını elektrikli arabalara dönüştürmeye ikna etmek Tesla için büyük bir darbe olacaktır. Bu, şirketlere kurumsal imajlarında yardımcı olur, Tesla otomobil satışlarını artırır ve dünyaya Tesla’nın yalnızca bireysel tüketicilerin değil kurumsal müşterilerin de güvenini hak ettiğini gösterir.

5. Kendi ürettiğiniz pilleri kullanarak satışa sunulan araba sayısını artırabilirsiniz.

Tesla, büyük bir istisna dışında, bileşenlerinin çoğunu zaten kendisi üretiyor: pili. Tesla, pil üretimini kendi bünyesinde başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirse, aynı zamanda maliyetleri düşürürken, pil tedarikini (ve dolayısıyla satılık araç tedarikini) artırmak için büyük bir fırsata sahiptir. Artık dış üreticilere bağımlı olmayacak ve ürününüzü daha hızlı ve daha büyük miktarlarda pazara sunabileceksiniz.

6. Elektrikli kamyonlar üretebilir ve bu ek pazar segmentine ulaşabilirsiniz.

Tesla, diğer araç türlerinin aksine, kesinlikle araba yapmaya odaklandı. Sadece son zamanlarda spor arazi aracı alanına girdi. Önemli bir büyüme yolu, kamyon pazarına girmek olabilir.

Çoğu kamyon alıcısı, kamyonlarda güç ve kapasite arar. Basitçe söylemek gerekirse, bir elektrikli kamyon yeterince sağlam görünmeyebilir. En zorlu işler hala gazla çalışan araçlar gerektirebilirken, daha fazla taşıma kapasitesine sahip bir kamyon üretmek Tesla’ya henüz kullanılmayan başka bir pazar segmenti sağlayabilir.

Tesla, 25.000 dolara mal olan bir araba, Cybertruck, Semi ve Roadster’ın yeni bir versiyonunu üretmeyi planlıyor. (CNBC)

7. Şarj altyapısı yeterince inşa edildiğinde, insanlar Tesla’yı sürmek için daha fazla güvene sahip olacaklar.

Ülkeler arası yolculuğunuz için şarj istasyonlarının haritasını çıkarmayı gerçekten denemek istiyor musunuz? İnsanlar seyahat ederken araçlarını şarj edemezlerse, elektrikli bir araba etkili bir şekilde işe yaramaz. Şu anda ülke genelinde bazı insanların elektrikli araba satın alırken kendilerini rahat hissetmeleri için yeterli şarj istasyonu yok.

Tesla bunu anlıyor ve ülke çapında binlerce şarj istasyonu kurdu. Şarj istasyonları neredeyse benzin istasyonları kadar bol olduğunda, elektrikli araba alıp almama kararı daha az zor olacaktır.

8. Bir Tesla satın almak, Dünya’ya yardım etmek anlamına gelir ve bunun gibi birçok tüketici. 

Tesla, pazarlama ve halkla ilişkiler çabalarının çoğunu çevresel sürdürülebilirliğe olan bağlılığına adadı. Sonuç olarak, arabalarınızın çevre dostu olması müşteriler için büyük bir çekiciliktir. Giderek daha fazla ülke sürdürülebilir önlemlere ve yöntemlere yöneldikçe Tesla, statükonun nasıl değiştirilebileceğinin örneği haline geldi.

9. Daha fazla hükümet emisyon azaltımı daha fazla Tesla satılmasına yardımcı olacaktır.

Halkın sürdürülebilirlik algısı ile yakından bağlantılı olan, hükümet tarafından kabul edilmesidir. Çoğu durumda, hükümetlerin gerçek bir etkiye sahip olmaları için çevresel uygulamalar için belirli önlemler alması gerekir.

Tesla, hükümetlerin araba emisyonlarını daha da kısıtlaması için güçlü bir savunucu olma fırsatına sahip. Bu tür önlemler, Tesla’nın otomobil pazarında önemli bir oyuncu olma arayışında yalnızca yardımcı olabilir.

10. Otonom sürüş teknolojisinin arkasındaki ana güçtür.

Tesla, elektrik enerjisi ile sınırları zorlarken aynı zamanda otonom sürüş teknolojisinde de lider firmalardan biri. Bu ek yenilik, SpaceX’in yaptığı gibi yalnızca halkın teknoloji yeteneklerine ilişkin algısını geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda gerçek otonom sürüşte güvenle ustalaşabiliyorsanız yeni bir pazar için bir fırsattır.

Şu anda Teslas, otomobilin bulunduğu şeritte otomatik olarak dönmesini, hızlanmasını ve fren yapmasını sağlayan bir otopilot işlevine sahip ancak yine de direksiyonda uykuya dalamıyor ve otomobilin kendi kendine sürmesine izin vermiyor.

tehditler

1. Büyük otomobil şirketlerinin artan rekabetiyle karşı karşıyasınız.

Tesla, elektrikli otomobil pazarının çoğuna sahip olsa da, diğer şirketler yetişmeye başlıyor. Ayrıca, bu şirketler bazı durumlarda Tesla’dan daha ucuz modeller sunabilir. Emisyon standartları değişmeye ve değişmeye devam ettikçe ve daha fazla şirket otomobil üretimine bu yaklaşımı benimseyip bu gelişen pazara girdikçe, Tesla’nın öne çıkmak ve fiyatını haklı çıkarmak için daha fazlasını yapması gerekecek.

IHS Markit, elektrikli araçların 2024 yılında yaklaşık 92,3 milyon araç satışının %10,2’sini veya 9,4 milyonunu olacağını tahmin ediyor. (CNBC)

2. Kendi bileşenlerinizin üretimi konusunda önemli yasal sorumluluğunuz var ve davalarla karşı karşıyasınız.

Otomobil şirketleri, ürünlerinde bir şeyler ters gittiğinde doğal olarak sorumluluk kabul ederler. Tesla, bileşenlerinin çoğunu ürettiği için, kusurlu bileşenlere karşı sorumluluğunuz doğal olarak artar.

Hem kalite hem de performanstaki başarısızlıklar, şirkete karşı çeşitli davalara yol açarak güvenilirlik itibarını zedeledi. Davadan bir şey çıksa da çıkmasa da Tesla’ya dava açılması itibarını zedeliyor.

3. Tüketiciler kısa vadede otonom arabaları kabul edebilir veya etmeyebilir.

Otonom otomobiller için gereken teknolojideki gelişmelere rağmen, genel halk henüz kendi kendini süren otomobiller fikrini benimsemeye hazır değil. Potansiyel müşterilerin kişisel güvenlik ve birden fazla potansiyel ölüm içeren bir senaryo ile karşı karşıya kaldıklarında arabaların almaya programlandığı “etik” kararlar konusunda endişeleri vardır.

Ayrıca, sistem aksaklıkları ve aksaklıkları potansiyeli, bu teknolojiyi şu anda bir başlatıcıya oldukça yakın kılıyor.

4. Tesla kusurlu bileşenler üretmiştir.

Her yeni yenilikle birlikte aksilikler gelir ve Tesla bir istisna değildir. Arabalarınızda kullanılan çok sayıda tescilli ürün olduğundan, bu bileşenlerle ilgili çeşitli sorunlarınız vardır. Kötü tasarım, güvenilmez performans ve hatta yanlış uygulama, Tesla araçlarını yapmak için kullanılan çeşitli parçalarda çeşitli sorunlara neden oldu. Gerçek dünyada daha fazla test ve bileşen iyileştirmesi gerekiyor.

5. Elon Musk, eksantrik ve oldukça görünür bir halk imajına sahiptir. 

Elon Musk’ın kamuoyundaki imajı da endişe kaynağı. Yukarıda bahsedildiği gibi Musk, davranışına bağlı olarak bir varlık veya bir yükümlülük olabilir. Düzensiz davranışının, günde ortalama dört ila 15 tweet attığı tweet sayısıyla ölçüldüğü söyleniyor.

Şirketinizin güvenilirliğine verebileceği zararın bir örneği olarak, Mart ayında Tesla’nın solunum cihazı üreteceğine ve koronavirüs hastaları için hastanelere göndereceğine nezaketen söz vermiştiniz. Ventilatörler gönderdi, ancak hastaneler ventilatörlerin en hasta koronavirüs hastalarını değil, uyku apnesini tedavi edecek türden olduğunu söyledi.

Lideriyle bu kadar yakından ilişkili bir şirket için Tesla’nın kaderi, Musk’ın halk tarafından nasıl algılandığına bağlı. Onu sevenler ürünlerini beğenir ve başka yerden satın almayanlar. Adil olsun ya da olmasın, Musk’ın itibarı, Tesla’nın bir şirket olarak başarısı veya başarısızlığı üzerinde eninde sonunda büyük bir etkiye sahip olacaktır.

6. Tesla otomobilleri için elverişsiz olan düzenlemeler, stratejilerini etkileyebilir.

Tesla’nın düzenleyici alanda üstesinden gelmesi gereken bazı sorunları var. Bunlardan biri, otonom araçların çalışması için düzenleme eksikliğidir. Yeni bir teknoloji olduğu ve nasıl hayata geçirilebileceği konusunda fazla bir şey bilinmediği için yönetmeliklerin teknolojiye yetişmesi için kapsamlı bir çalışma yapılması gerekiyor. Olduğunda, umarım, Tesla’nın lehine olacaktır.

Bazı eyaletlerde araç sahiplerinin doğrudan halka satış yapmasını engelleyen bazı eyalet düzeyinde düzenlemeler bulunmaktadır. Tesla ürününü bayilere satmadığı için bu engeller aşılamazsa tamamen bu pazarların dışında kalabilir.

Sonuç

Tesla’nın yapacak çok şeyi var: mükemmellik için artan bir itibar, yenilikçi teknoloji için bir ev adı ve büyük büyüme potansiyeli. Bununla birlikte, üretim kapasitesi eksikliğinin, devam eden önemli kurumsal borç yükünün ve yalnızca kamuoyundaki imajını değil, aynı zamanda güvenilir bir ürün üretme kabiliyetini de zedeleyen meşru sorunların potansiyel engellerini aşması gerekiyor.

Pek çok şirket gibi Tesla, yalnızca güçlü yönlerinden en iyi şekilde yararlanarak, fırsatlarından yararlanarak, zayıf yönlerinden kaçınarak ve tehditlerini ele alarak bir şirket olarak gerçekten sürdürülebilir başarıyı bulabilir.