The Millionaire Next Door Hızlı Özet (3 dakika)

Komşu Milyoner: Amerika’nın Zenginlerinin Şaşırtıcı Sırları, Thomas Stanley ve William Danko’nun ünlü bir kitabıdır. İçinde, karar vermelerinin veya kişiliklerinin hangi yönlerinin başarılarını etkilediğini belirlemek için Amerika’nın birçok milyoneriyle röportaj yapıyorlar. Siz de onların olumlu alışkanlıklarını benimseyebilmeniz için bulgularını okuyucuya getirirler.

15 ana dersin 3 dakikalık özeti

# 1 Finansal bağımsızlık anahtardır

Birincisi, mali bağımsızlığınızı korumak, servetinizi göstermekten daha önemlidir. Stanley ve Danko, milyonerlerin, tüm paralarını yüksek fiyatlı lüks eşyalara harcayanların çoğu zaman kendi adlarına pek bir servete sahip olmadıklarını kendilerine hatırlattıklarını söylüyorlar.

# 2 İmkanlarının altında yaşıyorlar

Son sonuca bağlı olarak, yazarlar milyonerlerin büyük çoğunluğunun çok fazla para harcamadığını buldular. Aslında, servetleri göz önüne alındığında, araçlarının çok altında harcadılar. Ayrıca, görüşülen milyonerlerin çoğu bir aile bütçesini izlediklerini bildirdi. Yani servetine saygı duyuyor ve harcamalarını kontrol altında tutuyorlardı.

# 3 Zamanlarını akıllıca kullanırlar

Stanley ve Dank, çoğu milyonerin zamanlarını verimli bir şekilde kazanmak ve tasarruf etmek için akıllıca harcadıklarını buldu. Örneğin, çoğu milyoner, lüks eşyalar satın almak veya biriktirdikleri serveti harcamak yerine finansmanlarını planlamak için zaman harcadı.

# 4 Milyoner zenginlere hizmet ediyor

Görünüşe göre varlıklı insanlar paralarının çoğunu, harcayacak parası olanlara hizmet veya ürün sağlayarak kazanıyorlar. Başka bir deyişle, milyonerlerin diğer milyonerlere hizmet etme olasılığı ortalama insanlardan daha fazladır.

# 5 Ebeveyn yardımına güvenmeyin

Stanley ve Danko, çoğu milyonerin ebeveynlerinden çok fazla denetime sahip olmadığını buldu. Kendi mali durumlarının sorumluluğunu üstlendiler ve ebeveynlerinin servetlerine veya mali tavsiyelerine güvenmeden kendi mali güvenliklerini oluşturdular.

# 6 Kendi kendine yeten çocuklar bir avantajdır

Çocukların sahip olabileceğiniz en büyük kişisel servet kayıplarından biri olduğu bir sır değil. Ancak çocuklarınıza finansal olarak kendi kendine yeterli olmayı öğretmek, daha sonraki yaşamda, bu servet, yavrularınızın tatmin edici olmayan finansal faaliyetlerinden tüketilmeden servet biriktirmenizi sağlayacaktır.

# 7 Milyoner akıllı meslekleri seçiyor

Çoğu milyoner, kalplerinin arzu ettiği şeyin peşinden gitmez; bunun yerine, yatırımlarını geri ödeme şansı yüksek olan (genellikle kendi şirketlerini kuran) şirketleri tercih ederler. Alternatif olarak, çocuklarını benzer bir kariyere teşvik etmenin yanı sıra, iyi bir maaş sağlama garantisi verilen meslekler veya kariyerler peşinde koşarlar; Hukuk fakültesi ve tıp fakültesi en başarılı milyonerler arasında iki ortak eğilimdi.

# 8 Lüks ürünler mutlaka iyi yatırımlar değildir

Stanley ve Danko’nun görüştüğü birkaç milyoner, yaşam deneyimleri boyunca, bir kişiyi çok fazla borç almaya zorlayan lüks eşyaların genellikle maliyete veya çabaya değmediğini keşfetti. Zihinsel sağlık, derin bir borca ​​zorlandığınızda genellikle bozulur ve sahip olmadığınız lüks eşyalar, acil durumlarda genellikle işe yaramaz. Ayrıca, acil bir durumda veya tıbbi bir durumda gerçek bir servete sahip olamamak, genellikle daha kötü sağlık ve daha düşük yaşam kalitesi ile sonuçlanacaktır.

# 9 Emeklilik için tasarrufu en üst düzeye çıkarın

Pek çok akıllı ve başarılı milyoner emeklilik için birikim yapmakta zorlanır ve genellikle yıllık toplam kazançlarının %20’sini biriktirmeye çalışır. Milyonerin biriktirdiği tasarruf miktarı kişiden kişiye değişse de genel eğilim açıktı; Akıllı finansal yatırım, geleceği planlamak demektir.

# 10 Çok fazla vergi ödemekten kaçının

Yazarlar, başarılı milyonerlerin birçok servet oluşturma stratejisini anlattı. Stratejilerin çoğu, vergi mevsimi boyunca dikkat etmeyi ve çalışma yıllarında hükümete çok fazla ödeme yapılmamasını sağlamayı içeriyordu. Örneğin, vergilerde belirli bir miktar ödemeniz gerekse bile, bazı vergi kanunları o vergilendirilen parayı 401k’da kullanmanıza izin verir, bu da hemen harcayamasanız bile işinize yarayan paradır.

# 11 Kredileri hızlı bir şekilde ödeyin

En başarılı milyonerlerin ve servet oluşturucuların çoğu, ister ev ister araba için olsun, kredilerini mümkün olan en kısa sürede ödedi. Başlangıçta, daha yüksek aylık ödemeler riskli veya korkutucu görünebilir, ancak uzun vadede, uzun vadede, gelecekte kutuyu tekmelemek yerine, borcu mümkün olan en kısa sürede ödemek daha karlı ve ekonomiktir.

# 12 Makul bir ev satın alın

Stanley ve Danko, çoğu milyonerin ev satın alma konusunda bilgili olduğunu buldu. Kilit sonuç, birçok insanın “çok fazla ev” satın alması veya ödemek zorunda olmadıkları ipotekler almasıydı. Makul bir sürede ödeyebileceğiniz ve ödeyebileceğiniz bir ev satın almak ve aşırı harcama yapma cazibesinden kaçınmak, daha fazla finansal güvenlikle sonuçlanacaktır.

# 13 Kredi kartlarını akıllıca kullanın

Aşırı borçtan kaçınmak, daha küçük alışverişler için kredi kartlarını kullanmak ve ardından karttaki krediyi hemen ödemek önemli olsa da, kredi puanınızı oluşturmanın ve daha büyük alışverişler için daha fazla kredi fırsatı yaratmanın akıllıca bir yoludur. ev veya araba gibi eşyalar. Kredi kartlarının bu kullanımı, borcunuzu ertelemekten kaçınmak için beyninizi eğitmenin başka bir yoludur.

# 14 Yatırım gerekli

Gerçekten servet inşa etmek için, çoğu milyoner değerli nedenlere veya işlere yatırım yapar. Bu, doğru şekilde yatırım yapmayı öğrenirseniz yalnızca yatırımların geri dönüşünü sağlamakla kalmaz, aynı zamanda topluma geri döner ve yalnızca parasal değerle elde edilen yaşam kalitesini iyileştirir. Birçok mutlu milyoner, daha sonraki finansal güvenlik ve en son yatırımlarının sonuçları nedeniyle öncelikle memnun oldu.

# 15 Sadece borsa ile ilgili değil

Belki de şaşırtıcı bir şekilde, Stanley ve Danko, borsaya yatırım yapmanın yatırımdan servet oluşturmanın tek yolu olmadığına dikkat çeken birkaç milyonerle röportaj yaptı. Aslında, borsaya yatırım yapmak birçok kişinin kabul edeceğinden daha kararsız ve risklidir ve hisse senetlerine odaklanmadan gerçek şirketlere veya işletmelere yatırım yapmak, servet oluşturmaya uygun bir alternatiftir.

Komşu Milyonerden En İyi 10 Alıntı

  1. “Geliriniz ne olursa olsun, her zaman imkanlarınızın altında yaşayın.”
  2. “Sağlık, uzun ömür, mutluluk, sevgi dolu bir aile, kendine güven, iyi arkadaşlar… beş tane varsa, zengin bir adamsın…”
  3. “Zenginlik çoğunlukla sıkı çalışma, azim, planlama ve hepsinden önemlisi öz disiplinden oluşan bir yaşam tarzının sonucudur.”
  4. “Pahalı evlerde yaşayan ve lüks arabalar kullanan pek çok insan gerçekten çok fazla servete sahip değil. Sonra daha da garip bir şey keşfettik: Büyük serveti olan birçok insan seçkin mahallelerde bile yaşamıyor.”
  5. “Milyonerlerin finansal açıdan başarılı olmasının nedenlerinden biri, farklı düşünmeleridir.”
  6. “Henüz zengin değilseniz ama bir gün olmak istiyorsanız, asla hanenizin toplam yıllık gerçekleşen gelirinin iki katından fazla ipotek gerektiren bir ev satın almayın.”
  7. “Amacınız finansal güvenceye sahip olmaksa, muhtemelen bunu başaracaksınız…. Ama amacın para kazanmak ve iyi bir hayata para harcamaksa… asla başaramayacaksın.”
  8. “Zenginlik birikiminin temel taşı savunmadır ve bu savunma bütçe ve planlamaya dayanmalıdır.”
  9. “Para asla kişinin değerlerini değiştirmemeli…. Para kazanmak sadece bir karnedir. Nasıl olduğunu bilmenin bir yolu.”
  10. “Büyük bir hücum ve kötü bir savunma, bir servet birikimine dönüşür.”

Kaydetmek veya yazdırmak için özeti PDF olarak ücretsiz indirin

The Millionaire Next Door’un PDF özetini indirmek için buraya gidin .